Odkaz blogu žije dál! Více informací zde.

Filozofický koutek

Je svět plný zhouby?

2. srpna 2013 v 22:10 | Cleo
Dennodenně čteme články na různá témata. Ekologické katastrofy. Politika. Převraty. Utrpení lidí. O velkých korporacích, co se chystají ovládnout svět. O lžích. Penězích. Nemocech. Tak mě napadá myšlenka, jestli na tomhle světě ještě zbylo něco dobrého. Odpověď? Ano. Ale toho zlého je více, než by muselo být.

O čem teď mluvím? Války a rozepři mezi lidmi jsou přirozené. Co ale podle mě zašlo daleko, je technika a věda. Sice každý z nás má sen, že se z nás stanou uznávaní vědci a objevitelé, ale je to opravdu to, co chceme? Vynálezy zničily tuhle planetu. Ropa. Její spalování. Karconogenní látky. Jaderná fyzika. Atomové elektrárny. Víte kolik super-nebezpečného odpadu se každoporočně zakope pod zem? Nespočet. Atomové bomby. Nemoci, zničení, zánik, zhouba.

Možná vás tato úvaha rozesmutňuje a vy byste nejraději přestali číst. Ale tohle všechno je pravda a že o ní nebudete vědět, tím nezmizí. Jenom ji popřete. Bude dál růst na vaší nevědomosti. I já se to snažím popírat. Žiju si ve šťastné bublině a svět pro mě neexistuje. Pak to všechno ale něco naťukne a bublina udělá - lop - a já píšu tyhle články.

Existuje spoustu konspiračních teorií, jak skončí svět. Třetí světová válka, ano, tak ta by konec asi opravdu znamenala. Už to není tak, že pár lidí s mečeme se porve na plácku poblíž v součastnosti slavného města. Nyní jsou ohroženi civilisté. Bombardují se města. Trpí nevinní. Spory mezi vládci. Ano, a my za to musíme pykat.

Strach

8. června 2013 v 19:49 | Cleo
Uvědomila jsem si, že jsem se dlouho nezapojila do filozofického koutku. Vlastně jsem to dosud udělala jenom jednou. A tak jsem si tento týden vybrala téma, které jsem doufala, že mi trošku pomůže i v reálném životě.

Už delší dobu se musím zamýšlet nad tím, co je to strach. Paralyzuje nás, svazuje nás, nenechá nás jít dál, je to jako kletba, která se na nás usadí a pronásleduje nás ve dne i v noci. Ve dne si na ni pomýšlíme mezi šťastnými okamžiky, v noci se nám o příčině strachu zdají noční můry. Jak se jim vyhnout?

Únava a osud světa

25. února 2012 v 22:06 | Cleo
Tohle není typická filozofická úvaha, ale i tak jsem se rozhodla ji sem zveřejnit.

Nějaký moudrý člověk řekl, že únava nám poskytuje vstup do světa, který jinak nevidíme. Je to svět našeho podvědomí, ve kterém se skrývají pravdy a to, co je ve skutečnosti doopravdy důležité. Vidíme v něm, co je správné a dobré, ukazují se naše největší obavy a cítíme i ty nejmenší starosti.

Být unavený a cítit to je vyčerpávající. Kdo by chctěl vědět pravdu, když nevědomost je sladká? Nikdo z nás nechce pocítit hořkost. Každý z nás to zažívá. Když jste moc unavení, nemůžete usnout. Vaše problémy vás tíží a nechtějí vás nechat odejít. Nepustí vás. Zkuste to popřít. Lhali byste sami sobě.
 
 

Reklama
Najdete mě na těchto sociálních sítích:

Návštěvnost:
TOPlist

© 2010-15 FlowerDays | Hosting blog.cz | Varování a podmínky tohoto blogu
2015 Optimalizováno pro Operu | HD/FullHD