Odkaz blogu žije dál! Více informací zde.

Čtenářský deník

Knížky, co jsem přečetla v roce 2015

10. ledna 2015 v 12:03 | Cleo
Letos jsem se rozhodla přečíst průměrně jednu knížku za týden. Já vím, je to pro mě téměř nesplnitelný cíl, ale pokusit se o to můžu. A abych měla nějakou motivaci, rozhodla jsem se napsat tenhle článek, který plánuji pravidelně doplňovat. (Doufám, že to neskončí jako s mým účtem na Goodreads, na který si už ani nepamatuji heslo.)

Zároveň jsem se rozhodla, že se pokusím splnit alespoň polovinu Reading Challenge 2015 (originálně navrženo Popsugarem, já jsem si ji přečetla u Lilienviv.)

Recenze: Ursula Poznanski - Saeculum

6. prosince 2014 v 11:58 | Cleo
Ursula Poznanski se zařadila mezi mé oblíbené autory poté, co jsem si přečetla její geniální knížku Erebos, o které mluvím pořád a nemůžu si pomoct. Doufala jsem, že další knížka od ní bude alespoň z poloviny tak dobrá. A nemýlila jsem se.

Autor: Ursula Poznanski
Originální název: Saeculum
Vydáno: Fragment, 2014
Překlad: Vladana Hallová
Kniha: 480 stran, 145x210, paperback

Bastian je student medicíny, který se rozhodně nikdy nevyznal ve věcech jako jsou larpy a středověké jarmarky. Pak ale poznal Sandru a ta ho do tohohle všeho zatáhne a nabídne mu, ať s nimi příště na larp jede i on.

Zní to dobře. Pár lidí uprostřed divokého lesa hrající si na středověk. Žádné novodobé vynálezy (a to ani brýle, což Bastianovi nedojde až do poslední chvíle). Ještě než odjede z domova, má podivný telefonát, který mu říká, že nemá jezdit. Ale on jede.

Potkává tam mnoho nových zajímavých lidí, ze kterých ho nejvíce zaujme Iris. Iris ale před něčím utíká, neustále ji to dostihuje, proto se tak hrozně moc těší na několik dní v divočině a mimo civilizaci. Co by se přeci mohlo stát? Hodně. Zvláště, když se jim postupně začnou ztrácet členové výpravy... Že by nakonec tohle místo bylo doopravdy prokleté, jak tvrdí stará legenda?

Netradiční recenze: E. L. James - Padesát odstínů šedi

26. listopadu 2014 v 18:00 | Cleo
Bylo nebylo, zrodila se jedna spisovatelka s přezdívkou E.L. James, která dokázala z BDSM udělat hit a změnila manipulativního, sledováním a kontrolou posedlého chlápka jménem Christian Gray v moderního prince a sen mnoha opuštěných a nešťastně vdaných žen. Ano, mluvím o Padesáti odstínech šedi. Zaslouží si kniha svoji slávu, nebo je to jen další brak na poličce s bestsellery?

Autor: E.L. James
Originální název: Fifty Shades of Grey
Vydáno: XYZ, 2013
Překlad: Zdeňka Lišková
Kniha: 610 stran, 145x205, hardback
Oficiální anotace: "Když se dvaadvacetiletá studentka literatury Anastasia vydává na pohovor s mladým podnikatelem Christianem Greyem, netuší, že potká muže, který jí změní život i hodnoty. Christian je pohledný, chytrý a… tajemný. Naivní a nevinná Anastasia si začíná uvědomovat, že přes jeho skrývaná tajemství jím začíná být úplně posedlá. Ale ani Christian není vůči její kráse, šarmu a charakteru imunní a připouští, že on po ní také touží - ovšem za vlastních, specifických podmínek…"

O knize jsem slyšela tolik. Jedna z mých nejlepších kamarádek to četla a bylo to pro ni, jak sama říká, "velmi zajímavé období, které ji ale málem zničilo". Dlouho poté ještě nosila na kabelce placku s nápisem "I ♥ Gray". Jak mohla jedna kniha tolik ovlivnit její život? Korunu tomu všemu nasadila moje teta a babička... v té době jsem ještě netušila, o čem se v té moudré knížce píše... když se domlouvaly, jako koho si představují toho oslňujícího pana Graye. Ano, probudilo to ve mně zvědavost a knihu si přečetla.

Než se pustíte dál do čtení, dopředu bych vás chtěla upozornit, že vzhledem k tématu knihy byste sami měli posoudit, jestli o daném tématu chcete číst... ano, vím, že říkáte ano, ale já vás varovala! :)

Recenze: Alexandre Dumas - Tři mušketýři

23. listopadu 2014 v 19:30 | Cleo
Už jako dítě jsem zbožňovala Tři mušketýry, nejvíc ráda jsem asi kupodivu měla ráda filmové zpracování s milady á la čarodějnicí, ale možná to není pravda, neboť je to jediné zpracování, které si opravdu dobře pamatuju. Každopádně, písnička od Blackmore's Night "All for One" mě o Vánocích 2013 přiměla k tomu, abych se k mušketýrům vrátila a moc si je chtěla přečíst.

..
Autor: Alexandre Dumas starší
Originální název: Les Trois Mousquetaires
Vydáno: Omega, 2014
Překlad: Jaroslav Vrchlický
Kniha: 824 stran, 130x200, hardback

D'Artagnan je mladý venkovský šlechtic, kterého se otec rozhodl poslat do Paříže, aby se mohl stát královským mušketýrem. Již ale po cestě se mu do cesty staví mnohé nepříjemnosti, například odcizení jeho písemného doporučení.

Celý příběh se odehrává v době, kdy královi mluví do vlády kardinál Richelieu, král podezřívá královnu z milostných pletek s vévodou z Buckinghamu a všichni jdou po krku všem. Nikdy nevíte, jestli lidé jsou na straně krále, nebo kardinála.

V Paříži si d'Artagnan hned první den stihne udělat nepřátele, tři mušketýry, se kterými se domluví na souboji, ale nakonec se z d'Artagnana, Athose, Porthose a Aramise stávají nejlepší přátelé a musí královně doručit náhrdelník, který darovala vévodovi z Buckinghamu, neboť král chce, aby jej nosila. Ale po cestě se jim do cesty připlete záhadná žena, která si nechává říkat milady...

Recenze: Kiera Cassová - Selekce (Selekce #1)

9. listopadu 2014 v 9:43 | Cleo
Na tuhle knížku jsem se těšila už od doby, co jsem si přečetla o několikerých pokusech televizní stanice CW udělat ze Selekce seriál. Myslela jsem si, že je to skvělá myšlenka a úžasný nápad - kombinuje tolik věcí, co mám ráda. Reality show z Hunger Games (a tentokrát ani nejde o zabíjení), hrdinku, která není hloupá a je talentovaná a hlavně žije v království a je tu možnost, že se stane princeznou... a přiznejme si to, která dívka by někdy nechtěla být princeznou?

Autor: Kiera Cassová
Originální název: The Selection
Vydáno: CooBoo, 2014
Překlad: Jana Montorio Doležalová
Kniha: 288 stran, 145x205, hardback

America žije v Illeji, zemi, která vznikla po zániku Spojených států. Illea je království a existuje v něm jednoduchý kastovní systém. Každá kasta má přidělenou nějakou práci. Žena se může vdát do vyšší kasty (i nižší), ale aby se muž vyšplhal výše, to se téměř nestává, pokud tedy není přijat do armády nebo něčeho podobného, a to v Illeji není žádné vítězství.

Každopádně, America je Pátá. To znamená, že jejím povoláním je umění, u ní je to konkrétně zpěv a hraní na hudební nástroje. Je se svým životem spokojená, má skvělou rodinu a úžasné mladší sourozence, ale jedna věc jí velmi trápí. Je zamilovaná do Aspena, kluka z nižší kasty. Z kasty, kde hlad už je vážný problém a lidé umírají.

Když přijde královská výzva, aby se všechny dívky účastnily Selekce, reality show, která má princovi Maxonovi pomoci vybrat nevěstu v přímém přenosu a z jedné dívky udělat První (šlechtu), America ani nechce vyplnit přihlášku. Ale Aspen na tom trvá. A když se pohádají, Americu vyberou do Selekce a odjíždí do královského paláce, America se ocitá ve víru oslňujících událostí.

Recenze (a pokus o rozbor): Ernest Hemingway - Stařec a moře

12. října 2014 v 9:30 | Cleo
Na mém prázdninovém seznamu jsem jako další knihu měla Starce a moře od Ernesta Hemingwaye. Moje spolusedící ve škole ho zbožňuje a tak jsem se rozhodla, že si vyberu jeho nejslavnější dílo a pokusím se pochopit její závislost. A protože je to i maturitní četba, udělala jsem něco jako... říkejme tomu rozbor, ano.

.. Autor: Ernest Hemingway
Originální název: The Old Man and the Sea
Překlad: František Vrba
Kniha: 176 stran, 122 x 210, paperback [více info] [koupit]

Stařec učil chlapce rybařit. Chlapec je ale už starší, má svoji loď a štěstí. Stařec už na nějakou pořádnou rybu nenarazil pěkně dlouhou dobu. Po jednom rozhovoru s chlapcem a dlouhých dnech bez pořádného jídla se ale rozhodne, že vyrazí na moře, tentokrát dále, a nevrátí se, dokud neudělá úlovek svého života.

Netrvá to dlouho a na návnadu se mu chytí ryba. Velká a silná (nejspíš) a táhne ho daleko od břehů na širé moře. Několik dní, několik nocí a nehodlá přestat. Stařec to ale nechce za žádnou cenu vzdát a zapřísáhne se, že tuhle rybu vyloví a přiveze domů.

Během toho ho ale potkávají různé překážky a musí přemýšlet o životě, jaké by to bylo, rybařit znovu s chlapcem, ale ze všeho nejvíce obdivuje krásu a nespoutanost moře.

Recenze: Michaela Burdová - Volání Sirény (1): Prokletí

14. září 2014 v 9:27 | Cleo
Vždycky mě fascinovaly příběhy o mořských pannách a sirénách (i když je zajímavé si položit otázku, co je to vlastně siréna - v řeckých bájích jsou to spíš ptáci než ryby, ale jedno je všude stejné - svým zpěvem přilákávají oběti, které následně zabijou). A tak když jsem si četla o téhle knize, řekla jsem si: proč to nezkusit.

Autor: Michaela Burdová
Originální název: -
Vydáno: Fragment, 2014
Překlad: -
Kniha: 280 stran, 115x183, paperback

Larissa je siréna. Má velkou moc, je silná, krásná a pro všechny muže na světě neodolatelná. Může jim poroučet pouhými slovy, paralyzovat doteky a přilákávat zpěvem. Ale je otrokyní moře. Když moře zavolá, musí zavraždit muže a poslat ho hlubinám. A toho se chce zbavit.

Proto slíbí sňatek Liamovi. On jí pomůže oprostit se od volání moře, osvobodí ji a ona pak zůstane jeho ženou. (Abych to ještě ujasnila - Liam je něco jako čaroděj, ale ne obyčejný, docela se vyžívá v černé magii.)

Larissa tedy přijíždí do malého městečka v Anglii a zabydluje se u Liama doma a očekává další úplněk, aby mohla provést temný osvobozující rituál. Ale aby to neměla tak jednoduché, pronásleduje ji její prokletí, Liamův bratr jí nenávidí a všichni muži ve městě se jí snaží získat.

Recenze: Karel Čapek - Povídky z jedné a druhé kapsy

27. srpna 2014 v 8:51 | Cleo
Karel Čapek je jedním z nejvýznamnějších autorů české literatury. A já jsem s říkala, sakra, když už tolik čtu, možná bych se mohla mírně ponořit i do tý klasiky... a tak jsem si vybrala Povídky z jedné a druhé kapsy. Povídky obecně ráda čtu, takže mi nedělalo problém je přečíst (docela) rychle.

..
Autor: Karel Čapek
Originální název: -
Vydáno: Omega, 2014
Překlad: -
Kniha: 256 stran, 130x200, hardback

Dr. Mejzlík měl štěstí při řešení jednoho zločinu. Byl povýšen a teď se bojí, že mu jeho práce nepůjde, neposlouží-li mu znovu štěstí. Starý Fulinus zase nemohl přijít na to, kde rostou vzácné modré chryzantémy, které bláznivá Klára odněkud nosí. Pan Janowitz nevěří na kouzelné síly jasnovidce...

Série kriminálně-mysteriózních povídek s různými tématy. Karel Čapek do povídek vkládá ale i filozofické úvahy nad dobrem a zlem, spravedlností, zločinem a trestem... Barvité příběhy z různého prostředí se odehrávají v období první republiky, kdy v soudech zasedala porota a po ulicích se procházeli četníci.

Recenze (a pokus o rozbor): Alexandre Dumas mladší - Dáma s kaméliemi

17. srpna 2014 v 18:44 | Cleo
Není to tak dávno, co jedna moje kamarádka prohlásila, že se zamilovala do Alexandra Dumase. Řekla jsem jí na to, že jsem vždycky chtěla přečíst Tři mušketýry, a ona na mě hodila vražedný pohled s poznámkou, že myslela Alexandra Dumase mladšího. Tudíž jsem se díky jejímu přemlouvání rozhodla přečíst Dámu s kaméliemi.

Autor: Alexandre Dumas mladší
Originální název: La Dame aux camélias
Vydáno: Omega, 2014
Překlad: Josef Soukup
Přečetla jsem: 15.-16. srpen 2014

Vypravěč se dozvěděl o dražbě pozůstalostí po nějaké osobě. Jelikož ho vždy lákaly podobné věci, rozhodl se na dražbu přijít, jen tak ze zvědavosti se podívat na byt, nábytek i ponechané cennosti. Zjistil, že všechno patřilo Markétě Gautierově. Ano, párkrát ji potkal, všichni věděli o její kráse a jisté dávce prodejnosti. Rozhodl se, že si na dražbě něco koupí - a nějakou náhodou osudu, snad aby naštval druhého přihazujícího - koupil knihu Manon Lescaut.

Ta měla na sobě věnování od nějakého Armanda Duvala. Několikrát knihu přečetl a téměř na ni zapomněl, až jednoho dne ho přišel domů navštívit sám Armand osobně. Vypravěč mu dal knihu jako dar po zjištění, že to byla kniha jeho mrtvé milenky, kterou jí daroval a nyní by ji chtěl zpět jako připomínku jejich vztahu. Je její smrtí očividně naprosto vyřízen, takže se rozhodne, že s tím musí skoncovat a přenést její hrob. Když tak učiní, téměř se duševně zhroutí a začne vypravěči vypravovat celý příběh lásky k Markétě.

Recenze: Vikas Swarup - Milionář z chatrče/Kdo chce být miliardářem (Q and A)

7. června 2014 v 11:06 | Cleo
Milionář z chatrče. Není to zase tak dávno, co se médii prohnala bouře diskuzí o tomto filmu. Snímek vyhrál několik Oskarů, Zlatých globů a písnička Jai Ho zní ještě teď v hlavě mnohým z nás. Ale opět, jak už to bývá - málokdo ví, že film byl založen na knize od Vikase Swarupa - Q and A, v češtině již vydáno jako Kdo chce být miliardářem/Milionář z chatrče.

Autor: Vikas Swarup
Originální název: Q and A
Vydáno: Ikar, 2012
Překlad: Šimon Pellar
Přečetla jsem: únor/březen 2014

Ráma Muhammad Thomas byl jen indický sirotek. Pak se ale dostal do soutěže Chcete se stát miliardářem - a vyhrál. Nikdy ani nechodil do školy. Nemá tušení, kdo je prezident USA, neví, kdo byl Shakespeare, přesto ale odpověděl na všechny soutěžní otázky správně a stal se majitelem jedné miliardy rupií.

Jenže pak se stane problém - pořadatel soutěže ty peníze nemá. Nepočítal s tím, že by někdo mohl doopravdy vyhrát, protože ty otázky byly tak těžké, že prostě nemohl existovat člověk, který by znal odpověď na všechny. A zvláště pak není přeci možné, aby "kluk z chatrče" tohle všechno věděl. Jistojistě to je podvodník.

Dostane se do rukou indické policie, která ho mučí, vyslýchá a chce doznání k podvodu. Jenže jak se má Ráma Muhammed doznat k něčemu, co není pravda? Ujímá se ho obhájkyně Smita Šáhová, které vypráví svůj životní příběh a jak je možné, že všechny odpovědi znal. Je to někdy až k neuvěření, jaké štěstí ten kluk měl...
 
 

Reklama

Najdete mě na těchto sociálních sítích:

Návštěvnost:
TOPlist

© 2010-15 FlowerDays | Hosting blog.cz | Varování a podmínky tohoto blogu
2015 Optimalizováno pro Operu | HD/FullHD