Odkaz blogu žije dál! Více informací zde.

Čtenářský deník

Recenze (a pokus o rozbor): Oscar Wilde - Obraz Doriana Graye

16. září 2015 v 18:00 | Cleo
Oscara Wilda zbožňuju od doby, kdy jsem viděla film Jak je důležité míti Filipa. Následně jsem tuto hru samozřejmě i četla a teď jsem se rozhodla pustit do jeho asi nejznámějšího díla - Obrazu Doriana Graye. A protože jsem se do téhle knihy zamilovala, omluvtě mě za to, že jsem napsala recenzi/rozbor tak monstrózního rozsahu. Zvláště děj jsem musela složit hlavně z ukázek - protože děj nevyjádří lépe nic než samo dílo.

..
Autor: Oscar Wilde • Český název: Obraz Doriana Graye • Originální název: The Picture of Dorian Gray • České vydání: např. Omega 2013, Dr. B Prusík (ukázky J. Z. Novák), 192 stran, 140x207, hardback

Basil Hallward byl vždycky brilantní malíř - ale jakmile poznal Doriana Graye, stal se zázrak a ještě se zlepšil. Svému příteli lordovi Henry Wottonovi se svěřuje se svojí novou "múzou" a ten trvá na tom, že toho Doriana Graye musí poznat.

Naštěstí pro Henryho přijde Dorian Basila navštívit. Zatímco Basil maluje Dorianův portrét, Henry uplatňuje svůj bravurní poutavý hlas a zaseje do Doriana první myšlenky na hřích a špatnosti. Pro Doriana je tento vliv zcela nový - s Henrym se spřátelí. To se však nelíbí Basilovi, který tvrdí, že Dorianovu neposkvrněnost zkazí.

Basil daruje svůj obraz Dorianovi - nejlepší dílo, jaké kdy vytvořil - jeho podobenku. Dorian si ji s radostí odnáší a vlivem Henryho vysloví přání, že by moc chtěl, aby obraz stárnul místo něj - všechny vrásky, stopy času a hříchu aby získal obraz a on zůstal stále tak krásný a mladý. A hádejte co - to přání se mu splní.

>> Číst celou recenzi

Recenze: Veronica Roth - Povstalecká trilogie

14. září 2015 v 19:00 | Cleo
Toto je rok stará recenze, kterou jsem tak trochu zrecyklovala.

Dlouho jsem se chystala číst Divergenci. Nikdy jsem se k tomu ale nedokázala odhodlat. Začala jsem to číst tolikrát, ale až když mě k tomu donutila sestřenice velmi chytrou metodou ("Ty knížky vážně moc pěkně voní."), rozhodla jsem se tomu dát šanci.

..
Autor: Veronica Roth • Český název: Divergence/Rezistence/Aliance • Originální název: Divergent/Insurgent/Allegiant • Série: Povstalecká trilogie • České vydání: CooBoo, překlad Radka Kolebáčová

Beatrice vyrůstala v "post-apokalyptickém" Chicagu, kde všichni obyvatelé patří do jedné z pěti frakcí. Neohrožení, Sečtělí, Upřímní, Mírumilovní a Odevzdaní. Platí heslo, že frakce je víc než rodina. A právě tu nechce Beatrice opustit, ale na druhou stranu má pocit, že v Odevzdanosti už nevydrží ani o den více. Nesmět se podívat do zrcadla, být vždy nesobecký a tak podobně... to není nic pro ni.

Simulační test má Beatrice poradit, pro kterou frakci se nejlépe hodí a v den její volby jí usnadnit rozhodování. Ale místo toho, aby jí test pomohl, zanechá ji pěkně zmatenou. Přihlížející na testování ji pošle domů s tím, že má říct, že je zrozená pro Odevzdanost. I tak to zanese do záznamů. Ale ve skutečnosti patří mezi Divergentní. To znamená, že se hodí pro více než jednu frakci.

Nakonec však zvolí dle svého srdce a vybere si Neohroženost. Je to frakce, ve které je celkem těžké se udržet, a pokud vyletí, pocestuje hned k Odpadlíkům, a k těm nikdo patřit nechce. Musí projít tvrdým tréninkem, vybojovat si svoje místo a během simulačních testů naschvál zaostávat, aby nebudila příliš velké podezření, že je Divergentní. Protože Divergence je nebezpečná a vláda z ní má strach. A co vláda udělá, když má strach? To Beatrice (v Neohroženosti si vybírá nové jméno Tris) nechce zjistit.

Recenze (a pokus o rozbor): Francis Scott Fitzgerald - Něžná je noc

10. září 2015 v 21:00 | Cleo
Přijde mi, že v poslední době pořád jenom něco čtu. A dostala se mi také do ruky kniha, kterou jsem si - upřímně - koupila jenom kvůli tomu, že se mi líbilo, jak krásně voněla. (Mám pocit, že to píšu na úvod každé recenze, ale když ona je to pravda!) Každopádně, řekla jsem si, že když už jsem si jí koupila, měla bych si jí i přečíst.

Autor: Francis Scott Fitzgerald • Český název: Něžná je noc • Originální název: Tender Is The Night • České vydání: LEDA spol. s.r.o., překlad Alexander Tomský, 408 stran, 140x205, paperback

Mladý doktor Richard "Dick" Driver je nadaný psycholog. V sanatoriu v Curychu se seznámí s mladou a krásnou schizofreničkou Nicole, do které se zamiluje, a i přes varování kolegů se s ní nakonec ožení.

Po několika letech společně bydlí na Francouzské riviéře, kde jednoho dne potkají mladou americkou herečku Rosemary. Dickovi se celkem líbí, ale rozhodně k ní nechová tak silné city jako Rosemary k němu.

Postupem času je osud zase všechny spojuje dohromady. Jak bude Dick postupovat životem s bohatou a bláznivou Nicole, jak se jim bude dařit v Paříži a jak do toho všeho bude zapadat Rosemary?

Recenze: Alice Osemanová - Solitaire

6. září 2015 v 18:00 | Cleo
Tuhle knížku jsem si vlastně koupila jenom z jednoho důvodu - když ji autorka napsala, bylo jí pouhých osmnáct let, stejně jako je teď mně. Tak jsem chtěla vidět, co dokázala napsat. A upřímně, docela mě překvapila.

..

Autor: Alice Osemanová • Český název: Solitaire • Originální název: Solitaire • Série: - • České vydání: CooBoo, Petr Kotrle, 336 stran, 130x200, hardback

Tori Springová je mladá blogerka, která o sobě ráda říká, že je chronická pesimistka. Je cynická a věčně naštvaná. A jednoho dne se musí vypořádat s myšlenkou, že možná opravdu bude muset začít mluvit s lidmi.

A pak se v její škole začnou dít ty podivné věci, zvláštní kanadské žerty... a všechny informace o tom, někdy i dopředu, najdete na blogu Solitaire. Je to zvláštní. Solitaire jako by se zajímal o Tori. Všechno, co se děje, s ní nějak souvisí.

Zároveň se seznamuje s dalším spolužákem, který by rád přišel na to, co je Solitaire zač. Michael Holden. Je to vážně blázen, neskutečný podivím. Přesto se zdá, že by si s Tori mohl rozumět. "Ale tohle není žádný romantický příběh."

>> Přečíst celou recenzi

Recenze (a pokus o rozbor): Choderlos de Laclos - Nebezpečné známosti

4. září 2015 v 11:00 | Cleo
Toto je rok stará recenze. Ano, opět ležela rok v rozepsaných článcích.

Už delší dobu se mi tahle knížka ležela v knihovně. Pořád jsem se snažila ji míjet, přehlížet a co nejlépe ignorovat, ale před měsícem nebo dvěma ji začala číst moji spolusedící ve škole a já se rozhodla, že to teda konečně jednou přečtu. A když ne teď, tak kdy.

Autor: Choderlos de Laclos • Český název: Nebezpečné známosti • Originální název: Les liaisons dangereuses • Série: - • České vydání: LEDA, 2013, překlad Dagmar Steinová, 456 stran, 130x200, hardback

18. století, doba libertinských šlechticů. Cecílie Volangesová vyrůstala v klášteře až do svých patnácti let. Když jí však matka domluvila manželský svazek se starým, avšak bohatým panem de Gercourt, rozhodla se si ji vzít k sobě. Když se markýza de Merteuil dozví, že muž, který ji odmítl, si má vzít tu malou holku, začne spřádat ďábelské plány, jak všechno pokazit.

Nesvěřuje se s tím nikomu jinému, než nejmilejšímu příteli a bývalému milenci vikomtovi de Valmont. Prosí ho, ať svede malou Cecílii a odklidí ji tak z cesty. Avšak vikomt má jiné starosti a chce, aby se do něj zamilovala nepřístupná a pobožná paní de Tourvel, a to i přesto, že je šťastně vdaná.

Markýza i vikomt se řídí pravidlem "přátelé si drž blízko, ale nepřátele ještě blíž", oba podnikají kroky nutné ke splnění jejich cílů a o svém postupu si píšou v obsáhlé korespondenci, která tvoří tuto knihu.

Percy Jackson: Poslední z bohů / Percy Jackson 5

30. srpna 2015 v 9:01 | Cleo
Toto je velmi stará recenze, která doposud nikdy nebyla publikována. Můj styl psaní se za léta změnil, tak si můžete připomenout, jaké to bylo... asi před 4 lety.

..
Autor: Rick Riordan • Český název: Poslední z bohů • Originální název: Percy Jackson 5 The Last Olympian • Série: Percy Jackson #5 • České vydání: Fragment, 2011, překlad Dana Chodilová, 410 stran, 145x210, hardback

Percy Jackson je polobůh, syn boha moře, Poseidóna. Ale co je ještě důležitější, že je možné, že on je předmětem dávno vyřčené věštby. Kronos a jeho armáda povstává a chystá se zničit Olymp. Ale bohové mají jinou práci. A tak asi zůstane práce opět na polobozích.

Percy tedy verbuje armádu svých přátelů a obsazují Manhattan, aby bránili Empire State Building před nájezdy nestvůr a jiných nechtěných pomstychtivých návštěvníků. Jaký plán má Percy, aby přežil boj s vládcem Titánů? A pomůže mu v tom nějak jeho nový kamarád Nico, Hádův syn?

Tohle je pátý díl naprosto úžasné série od Ricka Riordana - spisovatele, kterému se podařilo oživit řeckou mytologii do součastné doby. A jelikož je to poslední díl, něco jako srdeční záležitost, rozhodla jsem se v dnešní recenzi knížku projít celou a trošku jiným stylem.

Recenze: Ally Condieová - Dokonalý pár, Dokonalý sen, Dokonalý svět

26. srpna 2015 v 21:00 | Cleo
Tuhle knižní sérii jsem četla před rokem. V Římě. Úplně si to pamatuju. A teď, malinko opožděně, vám přináším recenzi.

Autor: Ally Condie • Český název: Dokonalý pár/Dokonalý sen/Dokonalý svět • Originální název: Matched/Crossed/Reached • Série: Matched

Cassia žije ve Společnosti. Společnost prostřednictvím Správců spravuje všechno a o všem rozhoduje - co budete jíst, kde budete pracovat, kdy zemřete, koho budete milovat. A právě párování je důležitý obřad Společnosti, během kterého se stane chyba. Cassie je přiřazen Xander, kamarád z dětství, ale pak tak na obrazovce problikne další tvář - Ky, její další kamarád.

Vzápětí je jí vysvětleno, že Ky nemohl nikdy být jejím partnerem, protože není občanem Společnosti. Je abnormál - žije tedy ve Společnosti, ale jeho volby jsou značně omezené. Omezené ještě víc než volby občanů. Cassia je třídička, třídí data, takže ví, že taková chyba nemůže být náhoda.

Cassia začne uvažovat, jestli náhodou Společnost není špatná a někde neudělala chybu. Kdo má být její skutečný partner? Rozhodne se poslouchat svoje srdce. Během této cesty si ale uvědomí spoustu dalších věcí - že Společnost dělá tolik špatností a v takovém státě nemůže nikdo nadále žít. Uteče z rodného kraje, nalezne Vzpouru a pak je jen na ní, jestli zabrání zkáze, která se na lidstvo řítí.

Recenze: C.S.Lewis - Lev, čarodějnice a skříň (Letopisy Narnie #2)

21. srpna 2015 v 22:00 | Cleo
Toto je recyklace staré recenze, kterou jsem našla v rozepsaných článcích.

Většina z nás to četla/viděla jako film, když jsme byli děti. Upřímně, já jsem to jenom viděla, a jako dítě jsem zbožňovala Petra. Teď už jsem starší a naopak čtu. A pořád je to příběh, ke kterému mám blízko.

Autor: C.S.Lewis • Český název: Lev, čarodějnice a skříň • Originální název: The Lion, the Witch and the Wardrobe • Série: Letopisy Narnie #2

Petr, Zuzana, Lucie a Edmund jsou čtyři sourozenci, kteří se kvůli bombardování Londýna za druhé světové války museli přestěhovat do obrovského a tajemného domu k jednomu profesorovi. Netrvá dlouho, než Lucinka omylem narazí na skříň, která je vlastně portálem do Narnie.

Ostatní sourozenci jí ze začátku nevěří, ale když se tam pak náhodou dostanou také, uvěří jí. A tak se stanou součástí velkého proroctví, musí porazit zlou Bílou čarodějnici, se kterou jsme se jako s čarodějnicí Jadis potkali už v minulém díle, a navrátit trůn do rukou dědicům. Při tom všem jim bude pomáhat obrovský kouzelný lev Aslan.

Recenze (a pokus o rozbor): Truman Capote - Snídaně u Tiffanyho

19. srpna 2015 v 13:00 | Cleo
Co se vám vybaví, když se řekne Snídaně u Tiffanyho? Hádám, že většina z vás si vzpomene na stejnojmenný film. Nemuseli jste ho ani vidět, ale ono se o něm tak nějak pořád někde mluví, odkazuje se na něj ve všemožných filmech a mě už začalo lézt na nervy, že nevím, o čem je řeč. A tak jsem se rozhodla pustit do čtení knihy, která byla filmu podkladem.

..
Autor: Truman Capote • Český název: Snídaně u Tiffanyho • Originální název: Breakfast at Tiffany's • Série: - • České vydání: Odeon, přeložila Jarmila Fastrová, 96 stran, 132x206, hardback

Hlavním hrdinou je spisovatel (Holly označován jako Fred, díky jeho podobě s jejím bratrem) a všechno začíná, když mu po dlouhé době zavolá Joe Bell, majitel baru na Lexington Avenue, do kterého dříve často chodil. Ten mu sděluje, že konečně po letech našel stopu vedoucí k Holly Golightlyové.

V novele se vracíme zpátky do dob, kdy "Fred" bydlel v newyorském činžáku. Byl to jeho první byt a měl tam všechno, co potřeboval k tomu, aby se z něj stal spisovatel, kterým chtěl být. Jeho klid ale narušovala žena bydlící pod ním - pořádala hlasité večírky, v jednom kuse v noci na někoho zvonila s tím, že "si zapomněla klíče od domu" a jednou k "Fredovi" jen tak přišla domů přes požární schodiště.

I přes to všechno se spolu skamarádili. "Fred" poznává její osobnost, zjišťuje důležitá fakta ohledně její minulosti, proč je tou dívkou, kterou je - a sleduje její životní cestu, ke které ji její povaha předurčila.

> Pokračování recenze.

Recenze: Gisbert Haefs - Poražený vítěz

16. srpna 2015 v 22:08 | Cleo
Recyklace dva roky staré recenze. :)

S touhle knihou se už mořím nějaký ten měsíc a teď jsem ji konečně dočetla. Co říkám na tento neobvyklý historický román od úžasného německého spisovatele se dozvíte samozřejmě v mé recenzi.

Autor: Gisbert Haefs • Český název: Poražený vítěz • Originální název: Caesar

Quintus Aurelius si žije svůj poklidný život jako kuchař. Jeho idylu ale přeruší návštěva dvou vlivných politiků, kteří ho donutí opustit svoje zaměstnání a vydat se k Caesarovi jako jeho "osobní strážce". Pravda však je, že chtějí, aby donášel informace senátu.

Následuje tak Caesara po cestě do Galie, nesčetných bitvách a imperátor ho brzy přijme mezi sebe. Mají přeci společnou historii, takže důvěra je jasná. A pak jednoho dne potká Quintus nádhernou ženu, které začne říkat Hvězdnooká…
 
 

Reklama

Najdete mě na těchto sociálních sítích:

Návštěvnost:
TOPlist

© 2010-15 FlowerDays | Hosting blog.cz | Varování a podmínky tohoto blogu
2015 Optimalizováno pro Operu | HD/FullHD