Recenze: Gisbert Haefs - Poražený vítěz

16. srpna 2015 v 22:08 | Cleo |  Čtenářský deník
Recyklace dva roky staré recenze. :)

S touhle knihou se už mořím nějaký ten měsíc a teď jsem ji konečně dočetla. Co říkám na tento neobvyklý historický román od úžasného německého spisovatele se dozvíte samozřejmě v mé recenzi.

Autor: Gisbert Haefs • Český název: Poražený vítěz • Originální název: Caesar

Quintus Aurelius si žije svůj poklidný život jako kuchař. Jeho idylu ale přeruší návštěva dvou vlivných politiků, kteří ho donutí opustit svoje zaměstnání a vydat se k Caesarovi jako jeho "osobní strážce". Pravda však je, že chtějí, aby donášel informace senátu.

Následuje tak Caesara po cestě do Galie, nesčetných bitvách a imperátor ho brzy přijme mezi sebe. Mají přeci společnou historii, takže důvěra je jasná. A pak jednoho dne potká Quintus nádhernou ženu, které začne říkat Hvězdnooká…


Já zbožňuju Caesara
Do této knihy jsem se hlavně pustila kvůli svojí posedlosti starověkým Římem, Caesarem a pádem římské republiky. Po několika stránkách jsem si stěžovala, že se toho děje málo, je tam moc jmen a tak dále. Ale když jsem se více začetla, nemohla jsem si knihu vynachválit.

Historie
Bylo by divné, kdyby knihu o Caesarovi vyprávěl sám Caesar, ale tím, že autor stvořil postavu Quinta Aurelia, blízkého a důvěrného vojáka, celá kniha dostala jakýsi odstín reálnosti a pravdivosti. Máte pocit, že všechno, co se v té knize děje, je skutečnou součástí dějin a můžete si klidně myslet, že takhle nějak se to stalo.

Já osobně miluju starověkou historii, takže pro mě kniha rozhodně nebyla nudná a když jsem se naučila těch několik jmen, hrozně se mi zalíbila. Nevím však, zda-li by se líbila i vám, těm, kteří nejsou pro dějiny příliš zapálení.

Deníky
Celá kniha je prokládána deníky z římských dějin. O slavných osobnostech. Crassus, Sulla, Pompeius a tak dále. Chvílemi mě tyto pasáže štvaly, ale když jsem se do nich více začetla, byla jsem ráda, že v knize jsou. Určitě si je ještě jednou přečtu, alespoň k maturitě. Příběhy jsou pěkně popisovány a na dějiny to není žádná nuda. Musíte ale samozřejmě milovat Řím a mít pěknou dávku trpělivosti. Slibuju ale, že když se začtete, dozvíte se spoustu zajímavostí, například že Crassus kupoval ještě hořící domy, čímž později získal velkou část Říma.

Kalypso
I když jde o román historický, autor si samozřejmě neodpustil nějakou tu - no, kdybych řekla romantiku, nevyjádřila bych se úplně přesně, ale řekněme - nevypustil některé lidské city a potřeby, stvořil Kalypso, vyvolenou pro Quinta, a občas na nás v knize čekají milostné pasáže. Ale nebojte se. Tahle kniha není žádná historická verze Padesáti odstínů šedi.

Caesar a já
Vím, opakuji to už po několikáté, ale já prostě miluju tuhle část dějin. Caesar, bitva u Aktia, Octavianus Augustus. (A ne, nehraje tady žádnou roli to, že v této době se odehrává Asterix a Obelix). Takže tahle kniha by se mi musela líbit, i kdyby byla totálně divná. Což není.

Finále
Samozřejmě, Caesar se své smrti nevyhne. Jak to ale končí s Aureliem, to se mi hodně líbí. A ten konec. No dobře. Jsem prostě na ty šťastné konce.

Shrnutí
Skvělá historická kniha pro milovníky historie. Pokud mezi ně nepatříte, kniha se vám líbit nebude. Pokud ale jimi jste, budete nadšení a s knihou si užijete několik dobře strávených hodin poklidného čtení.

MOJE HODNOCENÍ:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Klikni a dozvíš se, kolik lidí kliklo už před tebou

*klik*

Komentáře

1 Ddreamer Ddreamer | Web | 18. srpna 2015 v 9:40 | Reagovat

občas se taky dostanu k nějaké knížce s nějakou tou historií. Jednou jsem četla i knížku, jak objevili hrobku Tutanchamona (hrozně mě zajímal starověký Egypt a tak), ale že bych takový knížky četla často se říct nedá :D. Ale tohle zní zajímavě. Možná se k tomu někdy dostanu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama