Recenze: C.S.Lewis - Lev, čarodějnice a skříň (Letopisy Narnie #2)

21. srpna 2015 v 22:00 | Cleo |  Čtenářský deník
Toto je recyklace staré recenze, kterou jsem našla v rozepsaných článcích.

Většina z nás to četla/viděla jako film, když jsme byli děti. Upřímně, já jsem to jenom viděla, a jako dítě jsem zbožňovala Petra. Teď už jsem starší a naopak čtu. A pořád je to příběh, ke kterému mám blízko.

Autor: C.S.Lewis • Český název: Lev, čarodějnice a skříň • Originální název: The Lion, the Witch and the Wardrobe • Série: Letopisy Narnie #2

Petr, Zuzana, Lucie a Edmund jsou čtyři sourozenci, kteří se kvůli bombardování Londýna za druhé světové války museli přestěhovat do obrovského a tajemného domu k jednomu profesorovi. Netrvá dlouho, než Lucinka omylem narazí na skříň, která je vlastně portálem do Narnie.

Ostatní sourozenci jí ze začátku nevěří, ale když se tam pak náhodou dostanou také, uvěří jí. A tak se stanou součástí velkého proroctví, musí porazit zlou Bílou čarodějnici, se kterou jsme se jako s čarodějnicí Jadis potkali už v minulém díle, a navrátit trůn do rukou dědicům. Při tom všem jim bude pomáhat obrovský kouzelný lev Aslan.


Je to psané pro děti
Když tuhletu knihu čtete, ppravdu poznáte, že je psána pro děti. Jsou v ní totiž něuvěřitelně zakamuflované výchovné zásady. Například, hrdinové několikrát zmiňují a natloukají čtenáři do hlavy, že je nesmysl, aby se děti zavírali do skříně, což je přesně fráze, která se dětem říká... :D

Dále jde o Edmunda. Nechá se zlákat silou a mocí a jídlem Zlé čarodějnice. V knize jasně ukázáno, že to musí nést následky. Já už jsem moc zkažená a dospělá, ale jinak si myslím, že tohle je prostě ideální četba i pro menší děti, které po dobrodružství a fantazii touží nejvíc.

Santa Claus
Co mě šokovalo, bylo, když se objevil na scéně Santa Claus. Já si sakra myslela, že kniha je Britská. A když teďka nad tím přemýšlím, kdo vlastně nosí dárky v Británii? To je jedno. Jsem si ale jistá, že to není Santa Claus a už vůbec... jak by se dostal do Narnie? Tohle autorovi trošku uklouzlo.

Synové Adamovi a dcery Eviny, fauni a tak dále
Když se nad tím takhle zamyslím, autor vlastně téměř nic nového nevymyslel. Převzal postavy ze Starých řeckých bájí a pověstí, z Bible, přidal lva, čarodějnici a děti a vytvořil svět, který milují všichni. No jo. Když víte jak na to, máte vlastně vítězství na dlani.

Obětování
Aslan obětoval svůj život za Edmunda. Sice věděl, že se vrátí, ale nevím, nevím, oběť je sice ušlechtilá věc, ale na druhou stanu mám pořád v hlavě hlášku z Nikity, "Sacrifice is for losers." Já nevím. Oběť může být pěkná, ale většinou si spíše myslím, že je mnohem lepší bojovat, než se vzdát. Ale když to bylo řečeno, musí to být hotovo a bojovat nelze, asi se to holt stát muselo. A stejně. Aslan je stvořitel Narnie, takže je jasné, že má vždycky nějaké eso v rukávu.

Králové a královny
Nakonec se stalo, že děti se staly vládci a strávili v Narnii několik let. A pak šup, vyskočili zase skříní ven a hou hou jsou z nich zase děti. Nevím, tady mi ta logika trošku pokulhává, vždyť se úplně musely změnit, pokud se jim to všechno jenom nezdálo. A i ten čas ubíhal podivně. I když má Narnie jiný čas, nemohlo uběhnout pár minut, ale spíše pár hodin, když v Narnii to bylo několik let. Ale i tak, skvělá fantasy.

Shrnutí
Pěkná fantasy knížka pro děti. Já jsem už stará a zkažená, přesto se mi ale příběh líbil. Byla to pěkná vzpomínka na dětství.

MOJE HODNOCENÍ:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl jsi tu?

Byl jsem tu! :D

Komentáře

1 Pufflie Pufflie | E-mail | Web | 22. srpna 2015 v 15:46 | Reagovat

Klasika, kterou by měl každý znát... proto se trošku stydím, že jsem se stále k četbě Narnie nedokopala... :D

2 Peťa Peťa | E-mail | 7. října 2015 v 16:45 | Reagovat

Než někdo začne psát recenze, měl by danou knížku napřed pochopit... :-)

Nepochopení celeho principu, na kterém jsou tyto knížky postavené z celé této "recenze" dýchá za každou větou... :-)

Jediné, co by tohle mohlo omluvit je to, že by tuhle recenzi psalo dítě, pokud ji píše někdo, kdo je na tohle "moc starý" je to spíš k pláči... :-/

Chápu, že se knížka nemusí líbit každému, ale něco si zjistit o knize, na kterou chci napsat recenzi, a autorovi by měl být základ... :-)

Doufám, že pokud moje děti budou chtít někdy psát na tuhle knížku referát, nenarazí na tyhle stránky...

3 Cleo Cleo | Web | 19. října 2015 v 21:57 | Reagovat

[2]: Tak mě pouč. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama