Recenze: C.S.Lewis - Čarodějův synovec (Letopisy Narnie #1)

15. srpna 2015 v 19:16 | Cleo |  Čtenářský deník
Toto je recyklace několik let staré recenze, která opravdu velice dlouho ležela v rozepsaných článcích.

Autor: C.S.Lewis • Český název: Čarodějův synovec • Originální název: The Magician's Nephew • Série: Letopisy Narnie #1

Digory a Polly se potkaly teprve nedávno, ale téměř okamžitě se z nich stali kamarádi na život a na smrt. Digory se přistěhoval do domu vedle Polly teprve nedávno - co mu onemocnila maminka a musel začít bydlet s tetou a strýcem. Strýc se zdál jako blázen, ale jednoho dne se s Polly objevili náhodou v jeho pracovně a dal jim kouzelné prsteny, s kterými mohou cestovat mezi světy. (Čímž se jejich teorie o tom bláznovství naplnila.)

Jeden z nich navštíví. Potkají tam čarodějnici, kterou omylem zanesou do našeho světa a pak když se to snaží napravit, společně se strýcem, drožkařem a koněm se ocitnou v novém světě, jehož vznik teprve má příjít. Všichni se tedy stanou svědky zrodu Narnie, za čímž nestojí nikdo jiný než kouzelný lev Aslan.


Stvoření Narnie
Líbí se mi, jak je v knize popisováno stvoření Narnie. Je to opravdu zážitek. Zajímavá myšlenka, že svět začíná nejdříve hvězdami, pak lvím zpěvem a větříkem... takhle nějak bych si to představovala, že vznikla Narnie. Aslan byl tedy něco jako stvořitel, ale nesmíme nad tím pokládat moc filozofických otázek, jinak jak říká můj profesor fyziky, se z toho zblázníme.

Prsteny a paralerní světy
Už od začátku mě fascinovala myšlenka paralerních světů. Moc se mi líbí, jak C.S. Lewis udělal přechod jako jezírka - to je podle mě fakt dobrej a originální nápad. Mě by to třeba nenapadlo. A je pravda, možná, opravdu možná, by to tak třeba mohlo být i v reálu. Nebo spíše, umím si to představit.

Líbí se mi myšlenka, že stačí se dotknout prstenu a jste v bezpečí pryč z tohoto podivného světa, že vlastně je to jenom hra a vždycky můžete utéct. To musím někdy použít i ve svých knihách. Jenom škoda, že v knize navštívili jen tak málo světů, hrozně by mě zajímalo, co je v těch dalších jezírkách.

Styl psaní
Je to čtivé. Chvilkami se to zdá jako pohádka, ale naštěstí tam nejsou žádné hloupoučké princezny a tak podobně. Jsou to stylovější pohádky. Také možno říct počátky fantasy.

Skvělé konekce
Samozřejmě, dříve, než jsem začala číst tyto knihy o Narnii, viděla jsem ten film - Lev, čarodějnice a skříň. A tak si vzpomínám na lampu, kterou hrdinka Lucka viděla jako první, když vkročila do magické Narnie. A v téhle knize je skvěle vysvětleno, kde se tam ta lampa vzala, kde se vlastně vzala i ta skříň.

Šťastný konec
Digory (proč si pořád vzpomínám na Cedrica Diggoryho z Harryho Pottera?) se nakonec dočká šťastného konce pro svoji maminku a nakonec vlastně všechno dopadne dobře. "Hodiny a hodiny radosti do tolika dětských životů", to říká recenze od The Boston Globe. A já s tím nemůžu nesouhlasit. První díl fantasy série mě naprosto okouzlil - musím si přečíst další.

Moje hodnocení:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Co je pro tebe nejdůležitější?

Rodina
Láska
Peníze
Vzdelání

Komentáře

1 Luci Luci | Web | 16. srpna 2015 v 15:50 | Reagovat

o této knize jsem snad ještě neslyšela :O ale možná je to tím, že mě Narnie nějak nebaví... souhlasím s tvým profesorem, není dobré přemýšlet nad vznikem světa - nebo se z toho člověk zblázní :D podle tvé recenze ale soudím, že je to pěkně vymyšlená kniha :)

2 Will-R Will-R | Web | 19. srpna 2015 v 14:38 | Reagovat

aaaa , milujeeeem Narniuuuu, som do nej šialená :D túto knihu som si požičiala ako 13 ročná zo školskej knižnice, mala som ju prečítanú do troch dní a hneď som sa vrhla na dalšiu, som tak rada, že som si vtedy tú knihu tam všimla.. Narniu žerem, každú stránku, každé písmenko a obdivujem toho autora, že to dokázal tak perfektne napísať a celkovo proste joj :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama