Odkaz blogu žije dál! Více informací zde.

17.8.2015 - Proč omluva nikdy nikomu nepomohla? A nejspíš nikdy nepomůže?

17. srpna 2015 v 9:00 | Cleo |  Můj deník
Už dlouho mě dráždí jedna věc. Jak často v moderním světě slyšíte "promiň" nebo "omlouvám se"? Ano, velmi často. Je to automatická fráze, která vám přijde na jazyk, když něco provedete. Vaše odpověď zní ne? Neslyšíte často omluvu? I když si myslíte, že byste si ji zasloužili? Já vám nyní řeknu, proč si myslím, že ve většině případů je to téměř stejné, jako když ji slyšíte.

Už odmala zastávám názor, že "promiň" je jen prázdná fráze, kterou říkáme, ale ve skutečnosti nemá žádný význam, ani ji často nemyslíme upřímně. Něco jako když všem lidem ze slušnosti říkáme "rád vás poznávám", i když pravda je, že se o toho člověka zajímáte asi jako o rovnice v organické chemii. (Nezajímáte.)

Jako malá jsem se snad nikdy neomluvila. Vlastně jsem ani nikomu neřekla, že mě těší, že ho poznávám, když to nebyla pravda. Tvrdohlavě jsem odmítala zdravit lidi, co jsem neměla ráda. Proč? Protože jsem nechtěla být neupřímná. Proč se omlouvat za něco, co mě nemrzí, proč lhát ze zdvořilosti? Proč se ale stále lidé omlouvají? Protože je to společenská konvence. Holden Caulfield řekl: "Když chcete žít v tomhle světě, takové věci říkat musíte." Ale víte co? Nemusíte.

Když řekneme nebo uděláme něco špatně, od malička nás učili, že se máme omluvit. Rozbijete mamince vázu? Omluvte se. Zlomyslně někomu zalžete? Omluvte se. Někomu se vyhýbáte a nakonec vás s tím konfrontuje? Omluvte se. Ale to je blbost. Taková blbost. Omluva možná "uleví" vašemu svědomí, protože podle toho, co máte naučené, víte, že je to ta "správná věc". Ale pokud chcete ukázat, že je vám to líto, omluvte se A: Ukliďte střepy. Řekněte pravdu. Řekněte mu proč. Chcete udělat ještě lepší věc a ukázat, že vás to doopravdy mrzí? Kupte novou pěknou vázu. Řekněte, proč jste lhali. Vynahraďte to tomu člověku. Samozřejmě, tyto "bonusy" jsou jen pro lidi, na kterých vám opravdu záleží. Protože i když se tváří, že s omluvou na všechno zapomněli, nebo třeba i zapomněli, není to vůči nim fér a možná je to vážně ranilo. Nějak jste jim ublížili/ukřivdili, a pokud jste doopravdy nechtěli a mrzí vás to, jenom omluva to nespraví. Protože omluva sama o sobě nemá žádnou hodnotu.


Představte si, že by v takovém tom klasickém romantickém filmu hrdina poté, co a) zapomněl na narozeniny hrdinky nebo za b) omylem zničil hrdinčino nejoblíbenější tričko nebo za c) nevšiml si nového účesu hrdinky atd. atd. atd. přišel s rukama v kapsách a řekl: promiň, jsem blbec, už se spolu vyspíme? Asi by o tom pak ten doják nenatočili. (Tedy, neříkám, že by nebylo fajn, kdyby takových filmů bylo méně, ale nechci, aby se to odehrávalo ve skutečnosti.)

Samozřejmě, stávají se nehody, jako že do někoho vrazíte omylem na ulici a tady stačí obyčejné "pardon". Problém vyřešen. Větší problém to je, když dlouhodobě opakujete stejnou chybu. Neděláte svoji práci. Ignorujete toho, koho máte rádi. Pijete, i když jste říkali, že už nebudete. Omlouvat se můžete donekonečna, ale je to k ničemu, když nic nezměníte. Je jen otázkou času, než vás všichni přestanou brát vážně a nakonec zůstanete sami se svými omluvami. Nehledejte výmluvy, ale vyřešte váš problém.


Pak je tu také ten druhý extrém. Jsou věci, za které se opravdu omlouvat nemusíte. Neomlouvejte se za něco, za co nemůžete. Neomlouvejte se za to, jací jste. Neomlouvejte se za své pocity a názory. Ty jsou jen vaše a nikdo vám je nevezme. Kdo je nerespektuje, může si jít políbit psát chemické rovnice sám.

Jak bych to tedy shrnula? Neomlouvejte se, když nemáte za co. Neomlouvejte se, když vám to není líto. Pokud ale je, omluvte se a udělejte něco navíc, abyste to napravili. Je úplně jedno, čím jste se provinili, ve většině případů to sami dokážete napravit. Udělejte radost lidem kolem sebe, ukažte jim, že vám na nich záleží. Budete šťastnější vy, i oni.

A poslední věc - omlouvám se ani trochu se neomlouvám za tak dlouhý článek. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl jsi tu?

Byl jsem tu! :D

Komentáře

1 Luci Luci | Web | 17. srpna 2015 v 21:07 | Reagovat

kdo si tento článek nepřečte je kus blba - když to tak řeknu... Má v sobě hlubokou myšlenku - a já se s ní ztotožňuji. Ano, omlouvám se často, ale většinou řeknu i důvod, který mě k mému jednání vedl a nebo se to snažím odčinit - náhradním předmětem, časem, čímkoliv co udělá radost :) Myslím si, že slovo promiň postrádá svůj význam.. Pořád se mi ale víc líbí promiň, než sorry - což se v dnešní době používá snad už i víc... Sorry mi přijde daleko neupřímnější :(

2 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 17. srpna 2015 v 22:39 | Reagovat

Přesně tak, někdy to je i složité, za co se máme a nemáme omlouvat. Někdy se i omlouvám za to, co jsem nezavinila, někdy se neomluvím za své chyby... Ale rozhodně to mám vyrovnanější než moje kamarádka, která se omlouvá skoro za všechno, za každou blbost, kterou ani pomalu nevnímám, třeba že do mě trochu drcne a už se na mě valí lavina omluv... Někdy mě to štve, jindy mi to připadá roztomilé...

[1]: sorry je hrozné, jsem na to alergická :D

3 Deni Deni | Web | 17. srpna 2015 v 22:53 | Reagovat

Já to mám asi tak... promiň řeknu prostě když do někoho omylem drcnu nebo tak. Když mě něco vážně mrzí, říkám prostě "omlouvám se". A za sorry bych dávala pěstí :D
Ráda bych tě pozvala ke mně na blog na giveaway (vpravo v menu odkaz) na www.getmovincz.blogspot.com

4 L. L. | Web | 18. srpna 2015 v 12:12 | Reagovat

Naprosto s Tebou souhlasím.
hlavně s tím 4 odstavcem... je to až tak moc často používané, až je to ohrané.
Ani nevím, jak nejlíp se k tomu vyjádřit. Skvělej článek, snad si z toho někdo něco vezme ^^

5 Elly Elly | Web | 18. srpna 2015 v 12:52 | Reagovat

Promiň, tím všechno končí. Jenže k čemu je mi nějaké promiň, když to nakonec člověk udělá znovu?

Moc dobrý článek, hltala jsem ho jedním douškem. Přesně takový se mi teď hodí, protože toto léto jsem udělala (a nejen já) tolik chyb, že by si tento článek měl přečíst snad každý. Doufám, že nebude vadit, když ho hodím na Twitter, ať si tenhle článek přečte co nejvíc lidí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Najdete mě na těchto sociálních sítích:

Návštěvnost:
TOPlist

© 2010-15 FlowerDays | Hosting blog.cz | Varování a podmínky tohoto blogu
2015 Optimalizováno pro Operu | HD/FullHD