Recenze: Guy de Maupassant - Miláček

2. března 2015 v 21:00 | Cleo |  Čtenářský deník
Guy de Maupassant je můj hrdina, můj zachránce, můj idol. Když jsem od něj četla první povídku, plakala jsem. Ve škole. To se žádnému jinému autorovi ještě nepovedlo. Když mám špatnou náladu, dobrou náladu, nemám náladu, prostě cokoliv... vždycky můžu sáhnout po nějaké další povídce. Tak jsem se rozhodla, že tentokrát od tohoto génia vyzkouším i román.

Autor: Guy de Maupassant
Originální název: Bel Ami
Vydáno: Omega, 2014
Překlad: Jindřich Hořejší
Kniha: 304 stran, 130x200, hardback

Georges Duroy má špatně placenou práci a na konci měsíce musí počítat každou minci. Jednou narazí na svého starého přítele, pana Forestiera, který se mu svěří, že pracuje u novin a také by mu mohl pomoct prosadit se v novinařině, neboť Georges má hodně zajímavých zážitků, stačilo by je jen sepsat a bylo by to.

Georges se pokouší, ale nemůže nic napsat. Pan Forestier mu poradí, ať jde za jeho ženou, ta mu pomůže. Převypráví jí svůj příběh a ona mu ho nadiktuje jako novinový článek, který druhý den vyjde a proslaví ho.

Problémem ale je, že sám nedokáže napsat nic a i když dělá u novin menší práce a má více peněz, jeho nová milenka, madame de Marelle, také nějaké finance spotřebuje. Zdá se, že se do ní doopravdy zamiloval. Ale jakmile umře pan Forestier, rozhodne se oženit s jeho bývalou ženou. A začnou společně psát...


O čem to je dál
Kniha je rozdělena na dva díly. Obsah prvního jsem vám popsala v úvodu. V druhém díle se blíže seznamuje se svojí novou ženou, která za něj píše články. Ostatní v redakci si dělají srandu, že je nový pan Forestier. Dále se schází s madame de Marelle, neboť žárlí na mrtvého Forestiera a je přesvědčen, že jeho žena podváděla jak jeho mrtvého přítele, tak podvádí teď jeho. Rozhodne se také svést manželku svého šéfa, paní Walterovou. To se mu nakonec podaří a zamiluje se do její dcery Suzanne. Přistihne manželku při nevěře, rozvede se s ní, unese Suzanne, protože paní Walterová je do něj zamilovaná a nikdy by nesvolila, aby si vzal její dceru.

Všechno končí svatbou barona Georgese du Roye se Suzanne Walterovou.

Morální poselství téhle knihy
Takhle kniha zobrazuje přerod jednoho poctivého chlapíka ve svůdníka a ambiciózního člověka, který udělá pro svůj úspěch a uspokojení cokoliv. Sledujeme, jak se normální člověk chopil příležitosti a ne příliš poctivou cestou se dopracoval až na vrchol. Je to doopravdy realistické dílo, protože takových lidí je spoustu.

Jak svést ženu
Georges se v průběhu knihy mění v opravdového svůdníka. Je docela zábavné a poučné to sledovat.

"Děkuji ti, kocourku. Ale moc toho nenamluvíš."
Pak obě odešly, lehkou, houpavou chůzí.
Forestier se dal do smíchu:
"Ale poslouchej, brachu stará, víš, že máš u ženských štěstí? Važ si toho. S tím dojdeš daleko."
(...)
Studoval se jako herci, když se učí roli. Usmíval se, podával si ruku, dělal různé posunky, vyjadřoval pocity jako údiv, potěšení, souhlas. Hledal stupnici úsměvu a projevy pohledu, kterým se chtěl dvořit dámám, dát jim najevo, že jsou obdivovány a že vzbuzují touhu.
(...)
"Nic nečekám, v nic nedoufám. Miluji vás. Ať uděláte cokoliv, budu vám to opakovat tak často, s takovou silou a horoucností, že nakonec nebudete moct jinak, než pochopit. Chci do vás proniknout svou láskou, chci vám ji vlít do duše, slovo za slovem, hodinu za hodinou, den za dnem, tak, aby vámi prosákla jako kapalina, kapka po kapce, aby vás obměkčila a později vás donutila, abyste i vy mně řekla: Já vás mám také ráda."

Jak se mi to líbilo
Příběh se mi líbil, protože mi přišel celkem originální, i když kamarádka mi prozradila, že něco takového napsal už i Honoré de Balzac. Samozřejmě bylo poznat, že to psal génius, protože... no protože Guy de Maupassant. Čtete to a víte, že to musí být jednoduše dobré.

Ale musím přiznat, že narozdíl od Maupassantových povídek mě Miláček docela zklamal. Hlavní hrdina mě hrozně štval a i přes to, že vlastně nic moc neuměl (jenom svádět ženy) se dopracoval až na vrchol. Ale jaké špatné věci pro to musel udělat a kolik bolesti způsobil. Bohužel, takhle to v dnešním světě chodí. Takže musím i ocenit tenhle fakt, že i když knížka není z tohohle století, její téma je velmi aktuální.

Nejvíce se mi ale líbily některé myšlenky, které byly zmíněny jen tak mimochodem v ději. Například o stáří, smrti, marnivosti a nesmyslnosti některých věcí.

"A nikdy se člověk nevrátí, nikdy. Lze uchovat formy na odlévání soch, otisky různých věcí, které se dají znovu vyrobit, ale mé tělo, tvář, myšlenky a touhy se už nikdy neobjeví. A přece se narodí miliony, miliardy tvorů, kteří budou mít kus nosu, očí, čela, tváří a úst jako já, kteří budou mít duši jako já, ale já, já to nebudu. (...) Ke komu se připoutat? Ke komu volat v úzkostech? Čemu věřit? Všechna náboženství jsou stupidní s tou svou dětskou morálkou a sobeckým, obludně hloupým přislibováním. Jedině smrt je jistá. (...) Myslete na to všechno, mladý muži, myslete na to každý den, měsíc a rok, a uvidíte život jinak. Pokuste se, abyste se vymanil ze všeho, co vás vězní, učiňte ten nadlidský pokus a vyjděte živý ze svého těla, ze svých zájmů, ze svých myšlenek a z celého lidstva, podívejte se jinam a pochopíte, jak málo sejde na dohadování romantiků s naturalisty a na debatě o rozpočtu."

Shrnutí
Zajímavý román od úžasného autora. Čte se to dobře, protože to psal génius. Co se příběhu týče, podle mě je to celkem originální téma, respektive, ještě nikdy jsem nic takového nečetla. Realistický román o člověku, kterého rozhodně můžete potkat v reálném světě.

HODNOCENÍ: 8/10
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Gossip Girl nebo Pretty Little Liars?

Gossip Girl
Pretty Little Liars

Komentáře

1 Elis Elis | Web | 4. března 2015 v 21:37 | Reagovat

Knihu jsem nečetla, ale děj je mě známý, možná jsem viděla film nebo hru...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama