Recenze (a pokus o rozbor): Oscar Wilde - Jak je důležité míti Filipa

14. března 2015 v 20:23 | Cleo |  Čtenářský deník
Nedávno jsem se opět rozhodla, že se pustím do klasiky. Potřebovala jsem něco krátkého, ale oceňovaného... A pak jsem si vzpomněla, že někde doma mám knížku Jak je důležité míti Filipa od Oscara Wilda. Hodně dávno jsem viděla film s Reese Witherspoon a moc se mi líbil, takže jsem se rozhodla to vyzkoušet. Jak to dopadlo?

..
Autor: Oscar Wilde
Originální název: The Importance of Being Ernest
Vydáno: Artur, 2010
Překlad: J. Z. Novák
Kniha: 96 stran, 110 x 190, paperback

Jack Worthing vlastní velké panství, má krásnou schovanku Cecílii a je velmi zamilován do dívky jménem Gvendolína, kvůli které neustále opouští venkov a navštěvuje Londýn. Aby měl dobrou výmluvu, tvrdí, že musí navštívit svého mladšího bratra Filipa, za kterého se on sám v Londýně vydává.

Gvendolinin strýc Algernon je zároveň Jackův velmi dobrý přítel. On zase velmi rád opouští Londýn a vymlouvá se při tom na svého nemocného přítele Bunburyho, například aby nemusel na večeři k tetičce Augustě.

Jack se rozhodne Gvendolínu požádat o ruku, ale kvůli svému původu - byl nalezen v brašně na nádraží - je její rodinou odmítán. Ona ho i přesto miluje a ujišťuje ho, že přece by nemohla přestat milovat někoho, kdo se jmenuje Filip... A tady nastává ten problém - on přeci není Filip.

Zklamaně odjíždí na venkov, kam mezitím přijel jeho kamarád Algernon, který se vydává právě za jeho mladšího bratra Filipa. Zamiluje se do Cecílie, a když se Jack snaží vysvětlit, že vlastně nemá žádného bratra Filipa, všechno se krásně zamotává...


Láska na první pohled
Normálně nemám dramata moc v oblibě. Jsou tam zdlouhavé dialogy, podivná mluva, které nikdo nerozumí, ale tahle kniha je naprosto výjimečná. Hrozně mě to bavilo a nemohla jsem si pomoct - pořád jsem musela číst dál a dál. Nevím, jestli je to v tomhle případě výhoda nebo nevýhoda, ale kniha je hodně krátká - koneckonců, je to divadelní hra, že.

Oscar Wilde sám
...o knize řekl, že je to "lehkovážná komedie" pro vážné lidi. Také řekl, že doufá, že kritici této hře neporozumí. Ano, Oscar Wilde byl docela pěkný vtipálek, nemáte také ten pocit? O této hře řekl spoustu dalších zajímavých věcí, ale přijde mi už trošku zbytečné je tady všechny rozpitvávat.

ALGERNON: Pravda je málokdy čistá a jednoduchá není nikdy. Jinak by byl moderní život velice nudný. A moderní literatura by prostě nemohla existovat.

Zápletka je geniální
Znáte takový ten pocit, když hlavní hrdinové vyřknou nějakou lež a pak se to s nima táhne celou celinkou dobu a vy se bojíte okamžiku, kdy ta lživá bublina praskne a na svět se vyvalí pravda? Tak v tomhle případě se na to budete těšit. A to opravdu hodně.

Postavy
Hlavními postavami jsou Jack/John Worthing a Algernon Moncrieff. Oba tvrdí, že jsou Filipové, čímž vydobudou srdce svých vyvolených: Gvendolíny Fairfaxové a Cecílie Cardewové. Vtipné na téhle komedii je to, že obě jsou posedlé jménem Filip a vztah s mužem jiného jména je pro ně mnohem komplikovanější než s Filipem. (Proč? To už je jiná otázka.)

JACK: Ale nechcete snad říci, že byste mě nemohla milovat, kdybych se nejmenoval Filip?
GVENDOLÍNA: Ale vy se jmenujete Filip.
JACK: Ovšem, já vím. Ale co kdybych se jmenoval jinak? Chcete říci, že pak byste mě milovat nemohla?
GVENDOLÍNA (plynně): Ach, to je teorie čistě metafyzická, a jako většina metafyzických teorií má pramalý vztah k praktickým otázkám skutečného života, jak jej známe.

Je to taková vtipná absurdita, řekla bych. Protože podle mě doopravdy nezáleží na jménu, ale na člověku, avšak v téhle komedii je to holt jedno a je to i pěkná metafora jisté povrchnosti a umíněnosti. Podle mě to může mít více významů a nikdo vám nemůže říct, který je ten správný. Co je ale jisté, že v díle je vidět kritika britské společnosti. Jinak bych řekla, že šlo hlavně o pobavení čtenáře.

Vyvrcholení
Každé drama začíná pomalinku, následuje gradace a na konec je velké vyvrcholení. (Ne, nemyslím to jako dvojsmysl, ale děkuju za připomenutí.) V tomhle případě to znamená, že se konečně dozvíme, kdo je John W. a z jaké je rodiny, zjistíme i celý jeho příběh. Je to hodně nereálné, ale nakonec všechno dobře dopadne. :)

Zjistí se vlastně, že John je Algernonův starší bratr. Takže když se Algernon vydával za jeho mladšího bratra Filipa, mýlil se jenom v tom jménu. Jméno Filip zůstalo ale i nadále problémem. Jak byl John pokřtěn? Byl pokřtěn Filip? Tvrdí že ano, ale je to pravda? A je to vůbec důležité?

GVENDOLÍNA: Filipe! Můj milovaný Filipe! Od první chvíle jsem cítila, že se nemůžete jmenovat jinak.
JACK: Gvendolíno, to je hrozné pro muže, když najednou objeví, že celý život mluvil jen a jen pravdu! Můžete mi odpustit?
GVENDOLÍNA: Mohu. Neboť cítím, že se určitě změníte.

Shrnutí
Úžasné drama od úžasného dramatika. Rozhodně nejlepší divadelní hra, jakou jsem dosud četla, takže tuhle knihu musím jenom doporučit. Není moc dlouhá, ale je líbivá, není moc dlouhá, ale je výstižná. Pokud si ji můžete vybrat k maturitě, je to jasná volba. :)

HODNOCENÍ: 10/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Co je pro tebe nejdůležitější?

Rodina
Láska
Peníze
Vzdelání

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama