Recenze: Muž z oceli (Man of Steel, 2013)

1. ledna 2015 v 20:48 | Cleo |  Filmy
Na tenhle film jsem se těšila dlouho. Ale nějak se nenaskytla žádná chvíle se na něj podívat, až do letošn... loňského Silvestra, kdy jsem se na něj konečně podívala. Původně jsem nechtěla psát recenzi, ale když jsem začala psát normální deníkový článek, došlo mi, že možná by to tak bylo lepší.

Originální název: Man of Steel
Režie: Zack Snyder
Žánr: akční, sci-fi
Rok: 2013
Země: USA/Kanada/UK
Hrají: Henry Cavill, Amy Adams, Russell Crowe, Diane Lane, Kevin Costner, Michael Shannon, Dylan Sprayberry,... (zobrazit celý cast)

Planeta Krypton se blíží do záhuby. To samozřejmě tuší Jor-El a jeho manželka Lara, a tak se rozhodnou zachránit jejich syna, Kal-Ela, a poslat ho na Zem. Spolu s ním vloží do rakety Kodex, který obsahuje genetickou informaci všech uměle vygenerovaných lidí z Kryptonu.

Těsně po odletu rakety je souzen generál Zod, který chtěl převzít moc na Kryptonu. Je odsouzen k věčnému poletování galaxií (nebo nevím, jak jednodušeji to vyjádřit) spolu s jeho zbouřeneckou posádkou. Tím se vlastně stávají spolu s Kal-Elem posledními Kryptoňany, kteří přežili explozi planety.

Na zemi najde raketu manželský pár pracující na farmě, kteří otevřou raketu a nejdou dítě. Pojmenují ho Clark Kent. Jeho dětství není jednoduché, nemůže nikomu přiznat, jaké má schopnosti, a to jich začíná neustále přibývat. Rentgenový a ohnivý zrak, neuvěřitelná síla a možnost překonat gravitaci, ty podle mě stojí za zmínku.

Potom americká vláda najde něco podivného. Loď v ledu. Reportérka Lois Laneová ji samozřejmě musí vidět a tak se setká s Clarkem. Ten se díky lodi dozvídá o svém dětství, svém skutečném domově a jeho poslání na Zemi. A co se nestane, aktivováním lodi vyšle do vesmíru signál, kde se nachází, a Zod toužící po Kodexu přichází, rozhodnut udělat ze Země nový Krypton.


Nakopat jim pr zadky
V DC Comics se rozhodli, že je načase, aby Marvelu (Avengers, Iron Man, Thor) pořádně vytřeli zrak. A tak koho jiného vybrat, než režiséra 300: Bitva u Thermopyl a Sucker Punche, Zacka Snydera. Moje počáteční skepse byla zničující, ale nakonec jsem byla nadšená. A šťastně můžu poznamenat, že stejný člověk se ujme i dvojfilmu Justice League (2017, 2019). Tento krok od dýsíčka byl úžasný a myslím, že jsou na sebe pyšní. Já jsem na ně pyšná.

Obsazení
Jako první se vrhnu na kritiku obsazení. Měli jsme tu už tolik Supermanů. Od legendárního Christophera Reeva, který se této úlohy zhostil v letech 1978, 1980, 1983 a 1987) přes Brandona Routha (Superman se vrací, nyní na něj koukám v Arrowovi) po Toma Wellinga a jeho Smallville. Henryho Cavilla jsem neznala. Byla jsem naštvaná, říkala jsem si, že je ošklivý a podobné věci, stejně jako jsem byla naštvaná kvůli Amy Adams jako Lois Lane. Když jsem je ale viděla oba ve filmu, říkala jsem si, jak jsem mohla být tak hloupá. Oba byli skvělí. A Henry rozhodně není ošklivý. ;)

Za zmínku v obsazení stojí také Russel Crowe (Gladiátor, Robin Hood) jako Jor-El a Kevin Costner (Tanec s vlky, Osobní strážce) jako Jonathan Kent.

Takhle to nemá být!
Zapnula jsem film a koukala. Celou dobu jsem trnula očekáváním, jaká bude zápletka, protože jsem nepředpokládala, že Muž z oceli půjde ve stopách původního Supermana a vybere si jako nemesis Kal-Ela Lexe Luthora. A nemýlila jsem se. Byla jsem přešťastná, že si tvůrci vybrali zrovna Zoda, kryptonského revolucionáře. Je to zajímavá postava a když chtějí mimozemskou akci, moc jiných možností (která nezahrnuje rozzlobené dopisy od fanoušků) jim nezbývalo.

Co bylo trošku zvláštní, byl Kodex a ty generační cosi a uměle generovaný děti na Kryptonu. Neuvědomuju si teďka, jestli to tak bylo v nějakém komiksu (určitě ne v originále od Siegela a Shustera), ale Kal-El měl být jediným dítětem Kryptonu narozeným "normálním způsobem" za hodně dlouhou dobu. No... proč ne. Zní to zajímavě.

Clark si vzal svojí vesmírnou loď a v ní už měl přichystaný supermanský obleček od softwarového táty. Moment. Jak. Jak vytvořil softwarový táta obleček přímo jako na míru šitý synáčkovi, kterého nikdy neviděl? Z tisíce let staré lodi, která byla na Zemi ukrytá téměř od počátku věků? Tady mi asi něco uniklo.

Somebody save me! Or... not.
Clarkův táta umře během tornáda. Clark ho mohl zachránit. Ale jeho otec řekl ne. Svět není připraven vědět o tobě. A tak ho nechal zemřít. Kdo, proboha kdo, by nechal jen takhle někoho zemřít a PTAL BY SE? "Mám tě zachránit?" - "Ne, díky, já se od těch kolejí odpoutám sám, nač se ptát, přijede až za dlouh- pluf." Game over. Samozřejmě, že ho měl zachránit. Proto mi verze, kdy jeho otec dostane infarkt a Clark následně prohlásí: "Co všechno umím, ale zachránit jsem ho nedokázal.", zní mnohem lépe.

Dětství
Nebyla jsem šťastná, že ve filmu chybí téměř celé jeho dětství. Na druhou stranu, líbilo se mi, jak celý příběh byl jeho historkami z minulosti prokládán. Dospívání Supermana je moje nejoblíbenější část příběhu, proto jsem byla tak nadšená, když jsem před několika lety objevila Smallville. Stejně si pořád myslím, že by měli udělat remake. A nezvrtat ho.

Jsem hrdý Američan!
V tom filmu je všechno. Vláda USA bojuje proti mimozemšťanům. Jako by byli na světě sami. A potom to pohřbili konverzací ve stylu: "Jak mám vám věřit?" - "Vyrůstal jsem v Kansasu, jsem Američan, jak jen to jde." Ano, je to americký komiks a americký film, takže do jisté míry to chápu, ale... kdy konečně někdo pochopí, že svět se nerovná USA?

Od kritiky ke chvále
Mám pocit, že jsem už vyjmenovala všechno, co mi vadilo. Teď je čas přejít k tomu lepšímu. Líbilo se mi to. Líbila se mi ta akce, dlouhý začátek z Kryptonu, nově zpracovaná zápletka (i když jsem pořád velkým fanouškem té původní) a zbožňovala jsem ten konec, i když to vlastně měl být začátek. Líbí se mi, když je konec začátek. I když to, co teď říkám, mnohým nejspíš nedává smysl... to je jedno. Možná si ještě mohli odpustit ty dlouhý opakující se bitky s robo-oblečkama a rujnování Metropolis do posledního mrakodrapu, ale proč ne. Museli toho zničit víc než v Avengers.

Shrnutí
Skvělý film, který si nezasloužil moji počáteční nedůvěru. Je to pojato netypicky, ale pracoval na tom úžasný režisér, takže nemůžete čekat nic jiného než že to prostě dobře dopadne. Pokud jste to ještě neviděli a nemáte averzi k superhrdinům, měli byste to rychle napravit.

HODNOCENÍ: 9/10

Koukněte se na více plakátů zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl jsi tu?

Byl jsem tu! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama