Odkaz blogu žije dál! Více informací zde.

Knížky, co jsem přečetla v roce 2015

10. ledna 2015 v 12:03 | Cleo |  Čtenářský deník
Letos jsem se rozhodla přečíst průměrně jednu knížku za týden. Já vím, je to pro mě téměř nesplnitelný cíl, ale pokusit se o to můžu. A abych měla nějakou motivaci, rozhodla jsem se napsat tenhle článek, který plánuji pravidelně doplňovat. (Doufám, že to neskončí jako s mým účtem na Goodreads, na který si už ani nepamatuji heslo.)

Zároveň jsem se rozhodla, že se pokusím splnit alespoň polovinu Reading Challenge 2015 (originálně navrženo Popsugarem, já jsem si ji přečetla u Lilienviv.)Knížky, které jsem letos přečetla:

John Green - Hledání Aljašky (28.12.2014)
Miles hledá v životě velké Možná, proto nastoupí na internát, kde se seznámí s vážně pěknou holkou Aljaškou, do které se zamiluje. Vymýšlí společně na ostatní spolužáky kanadské žerty a užívají si života. Ale to jenom do TÉ události. Pak už nebude nic stejné.
Moje hodnocení: Výborná knížka, která se skvěle četla. Nečekala jsem, že se stane to, co se stalo. Opravdu pěkný příběh a skvělé hlášky. Na tu knížku nějakou dobu nezapomenu.

Milan Kundera - Žert (4.1.2015)
Ludvík se chce bývalému nepříteli pomstít za vyloučení z komunistické strany, tak se rozhodne svést jeho manželku. Žert je v tom, že už spolu dávno nežijí, což zjistí až po noci se ženou, která se mu hnusí.
Moje hodnocení: Dost mě mátlo, kdo vypráví co. Chvilkami to bylo poutavé, chvilkami nudnější. Upřímně jsem čekala zajímavější konec.

Vladimir Bartol - Alamut (22.1.2015)
Chalima se objeví v podivném ráji, kde se k ní chovají jako ke královně, nosí nádherné oblečení a vzdělává se v milostném umění. Ibn Tahir se zase učí bojovat za svoji izmaelskou víru. A oba jsou součástí vyššího plánu proroka Seiduny...
Moje hodnocení: Recenze

Alice Osemanová - Solitaire (1.2.2015)
Tori je cynička a blogerka. Má pocit, že všechno se jí v životě hroutí. Ale pak se tu objeví Solitaire - blog, který sepisuje všechny kanadské žerty v její škole. A taky je dělá.
Moje hodnocení: Recenze v pořadníku.

Michaela Burdová - Volání Sirény (2): Pomsta
Noelin kluk se zabil skokem ze skály a ona z toho teď podezírá sirénu. Možná její teorie není zase tak úplně špatná. Pokračování knížky Prokletí.
Moje hodnocení: Recenze

Guy de Maupassant - Miláček (22.2.2015)
Román o novináři, který se rozhodne vystoupat po společenském žebříčku pomocí ženské lásky, a tak svádí jednu ženu za druhou.
Moje hodnocení: Recenze

Ian Fleming - James Bond 2: Žít a nechat zemřít (1.3.2015)
Všude se objevují podivné mince z dávno ztraceného pokladu. Všechno to má také nějakou spojitost se Sovětským svazem. A kdo jiný by to měl vyřešit, než James Bond, agent 007.
Moje hodenocení: Další skvělý díl Jamese Bonda.

Kai Meyer - Akrádie 1: Procitnutí (18.3.2015)
Rosa se vrací na Sicílii za svojí rodinou poté, co byla znásilněna a přinucena jít na potrat. Objevuje mafii, znepřátelený rod Carnevarů a tajemství arkádských dynastií.
Moje hodnocení: Recenze

Gabriel Gárcía Márquez - Generál ve svém labyrintu (25.3.2015)
Generál Símon Bolívar chtěl za celý život jen jedno jediné: sjednotit jižní Ameriku. Ale jakmile se mu to podařilo, všechno se opět začalo rozpadat. Teď umírá a má poslední šanci to znovu dokázat.
Moje hodnocení: Recenze v pořadníku.

"Oscar Wilde" - Lady Fuckingham (30.3.2015)
Knížka plná prznění, orálního, análního,... prostě všech druhů sexu a všeho, co se ho týče. Sledujeme příběh Beatrice, která na smrtelné posteli vypráví všechna svá erotická dobrodružství: od prvních zkušeností po orgie. Všechno se odehrává ve viktoriánské Anglii! Údajným autorem je Oscar Wilde, ale já si nemyslím, že by to napsal on.
Moje hodnocení: Spoustu ejakulací, deflorací a zvhlých sexuálních historek. Bylo to zajímavé číst, ale jednou mi to doopravdy stačilo. Na dlouhou dobu.

Rick Riordan- Bohové Olympu 5: Krev polobohů (26.4.2015)
Poslední díl Bohů Olympu.
Moje hodnocení: Recenze

Jídlo na prvním místě (3.5.2015)
Moje hodnocení: Zajímavá knížka o výživě. Autoři nemají všechno podloženo nějakými důkazy, jsou to spíše teorie, ale díky této knížce jsem se začala zajímat o to, co jím, takže díky a doporučuji.

Homér - Odysseia (6.5.2015)
Klasická antická poezie. Epos.
Moje hodnocení: Je to starší a také to tak vypadá. Přesto jsem se u čtení hodně bavila. Pokud si to můžete vybrat k maturitě, je to jasná volba!

Yann Martel - Pí a jeho život (10.5.2015)
Příběh o klukovi a tygrovi, kteří sdíleli záchranný člun na cestě přes Atlantik.
Moje hodnocení: Úžasná knížka. Popisuje, co všechno musel mladý indický kluk udělat pro přežití, když ztroskotala loď převážející jeho rodinu a zoo z Indie do Kanady. Příběh o tom, jak se zvířata na lodi požrala, až zbyl jen on a tygr. Poté, co se vyplaví po úmorných měsících na moři v Mexiku, policie mu nechce věřit, tak sdílí dvě verze svého příběhu. Jednu se zvířaty, a jednu, kde zvířata jsou lidé. Když to čtete, nevíte, který příběh je pravdivý. Uvažujete, že možná je to ten o lidské hanebnosti a nulové morálce, co policie shledává pravděpodobnějším. Je to úžasná kniha, přečtěte si ji!

Rosemary Sutcliffová - Orel deváté legie (16.5.2015)
Zraněný voják se vydává za Hadriánův val do Anglie hledat ztraceného římského orla a vydává se za řeckého léčitele očí.
Moje hodnocení: Skvěle se to čte, příběh vhodný i pro děti. O odvaze, přátelství, věrnosti a Římském impériu. Co mi jenom příšlo trochu divné... kolik je sakra Camille... té holce, co s ní Marcus na konci laškuje? Chm... raději nebudu pokládat takové otázky.

Kiera Cassová - Selekce 2: Elita (17.5.2015)
Pokračování úžasné selekce.
Moje hodnocení: Rychlorecenze

Sara Shepardová - Roztomilé malé lhářky 6: Vražedné (20.5.2015)
Příběhy Arie, Hanny, Spencer a Emily pokračují. Aria se sbližuji s Alisoniným bratrem Jasonem, Spencer hledá svoji biologickou matku, Emily má problémy s klukem a Hanna závodí se svojí nevlastní sestrou a srdce Ariina mladšího bratra, Mika. A pak je tu ta nová A.
Recenze na 1.díl / 2.díl / 3.díl / 4.díl / 5.díl

Sara Shepardová - Roztomilé malé lhářky 7: Bezcitné (27.5.2015)
Viděly holky doopravdy Alison? Rozhodně to tak vypadalo. Aria věří, že viděly ducha. Emily věří, že je Ali zpátky a stráví pár kvalitních chvilek s amenity. Spencer se dozví něco děsivého o své rodině a Hanna je v psychiatrické léčebně. A na konci konečně zjistíme, kdo zabil Ali! Asi...
Recenze na 1.díl / 2.díl / 3.díl / 4.díl / 5.díl

Sara Shepardová - Roztomilé malé lhářky 8: Hledané (4.6.2015)
Do města přijíždí nová dívka! Jmenuje se Courtney a hádejte co! Vypadá úplně přesně jako Alison. Je to totiž... její... jednovaječné dvojče. Nebo je to sama Alison?
Recenze na 1.díl / 2.díl / 3.díl / 4.díl / 5.díl

Emily Lockhartová - Ostrov Lhářů (7.6.2015)
Kniha, která mi vyrvala srdce z těla, znásilnila ho a pak mi ho vrátila.
Moje hodnoceí: Recenze

Cassandra Clare - Nástroje smrti 1: Město z kostí (27.6.2015)
První díl známé série o Lovcích Stínů.
Moje hodnocení: Upřímně nechápu ten povyk kolem téhle knižní série. Přišlo mi to celkem neoriginální, jen kombinování všeho, co už tady bylo. Hrdinka nesympatická a natvrdlá až hrůza. A že z kluka, co s ní celou dobu flirtuje, se vyklube její bratr, to jsem sakra nečekala. Ale jinak to bylo celé hrozně předvídatelné. Že ona bude dcerou hlavního záporáka. Však víte. Osud na jejích bedrech. Však víte. Harry Potter inspiroval mnohé z nás. Ale tohle ani nebylo zábavné. Co se té knížce musí nechat, dokonale mě popletla a já nevím, jestli se mi vlastně líbila, nebo ne. Ale to, že o tom uvažuju, ve mně budí myšlenky, že spíše ne. A ještě jedna věc. Co ta jména?? Jeremiáš? Valentýn? Uhhh? Prostě... další díl? NE!

Tennessee Williams - Římské jaro paní Stoneové (4.7.2015)
T.W. má talent popisovat hrdinky v těžkých životních situacích, takže tato novela není výjimkou. Popisuje poslední důstojné okamžiky života paní Stoneové, staré americké divadelní herečky, která se po smrti manžela rozhodla usadit v Římě. Seznámila se zde s Paolem, místním "společníkem", který ji nepěkně zneužívá. Zároveň ji také pronásleduje pěkný, nýbrž chudý muž, který je jí posedlý.
Moje hodnocení: Moc jsem to nechápala. Bylo to pěkně napsáno, ale nějak jsem hrdinku nedokázala pochopit. Konec mi totálně unikl a nikde jsem nenašla pořádné vysvětlení.

Nathaniel Hawthorne - Šarlatové písmeno (10.7.2015)
Příběh o ženě, která celý svůj život musí nosit znamení hanby za to, že počala dítě mimo manželský svazek.
Moje hodnocení: Knížka se mi líbila. Dobře se četla (až na úvod, který byl až přehnaně dlouhý), obsahovalo pěkné myšlenky, ale k ději mám několik poznámek. Hester dostala na prsa písmeno S... (v českém překladu a pořád se musím ptát proč zrovna S?)... a to byl docela mírný trest. Na druhou stranu, trest jejího spoluviníka byl mnohem horší. Strach, že to kdokoliv může kdykoliv odhalit, vás udělá značně paranoidní. Vlastně to toho ubohého duchovního pěkně zničilo. Ve finále zjistíte, že se mu na tělo vypálilo písmeno S, a to se mi moc líbilo. Nelíbil se mi ale ten konec. Hester a drahý duchovní spolu mohli uprchnout, mohli být šťastní, vždyť doopravdy nic tak špatného neudělali. Ale ne, on se musí přiznat! Je to dílo o utrpení za hřích, který jako vážný hřích neberu. Ano, Hester sice byla vdaná, ale myslela si, že je její manžel mrtev - a nikdy ho ani nemilovala. Každopádně, Roger Ch. se po zjištění manželčiny nevěry změní v ďábla - a rozhodne se, že duchovního pořádně vytrestá. Jedna z možných interpretací je, že ďábel získal pouze tělo duchovního, ale duše se přiznáním osvobodila. Fajn, proč ne. Stejně bych ale byla šťastnější, kdyby to skončilo happy-endem. A poslední poznámka na závěr - Perlička, Hesteřina dcera, byla jako malá pořádký spratek. O tom nejde snad nic jiného říct.

Rick Riordan - Kronika Cartera Kanea 2: Hněv Bohů (11.7.2015)
Konec světa se blíží a sourozenci Kaneovi ho musí zastavit. Pokračování egyptské trilogie od mistra fanstasy pro děti a mládež, Ricka Riordana.
Moje hodnocení: Skvělé pokračování prvního dílu. I když se mi série nelíbila tolik jako Percy Jackson, pořád se to skvěle čte.

Don Miguel Ruiz - Čtyři dohody (13.7.2015)
Važte slova. Neberte si nic osobně. Nevytvářejte si žádné domněnky. Vždy dělejte vše nejlépe, jak dovedete.
Moje hodnocení: Pokud někdo dokáže žít podle těch pravidel, má můj obdiv a asi ho moc věcí netrápí. Ale zároveň mi přijde, že to bude tak trochu ignorant.

Meg Cabot - Princezniny deníky 8: Princezna nad propastí (21.7.2015)
Další díl slavných Princezniných deníků. Michael se má odstěhovat do Japonska a Mia vymýšlí, jak ho donutit zůstat v New Yorku.
Moje hodnocení: Až na to, že "nejcennější dárek" je podle Mii panenství, je to zábavné a čtivé a trochu hloupé, ale to bylo vždycky. Důležité je, že to pořád má vtip.

Karel Čapek - R.U.R. (27.7.2015)
Klasika dramatické tvorby. Jaké by to bylo, kdyby se na světě otevřela velkotovárna na roboty? A co by se stalo, až by převzali vládu nad světem?
Moje hodnocení: Tohle mě ohromilo. Tleskám a recenzi napíšu.

James Dashner - Labyrint 2: Spáleniště - Zkouška
Pokračování Labyrintu: Útěku.
Moje hodnocení: Opět napínavé a neskutečně čtivé. Co mě ale už dráždilo... je to pořád stejné. Myslím, ta záhada. Pořád se dějí věci, které odporují racionálnímu myšlení. Za všechno může ZLOSIN. A tak dále.

Jan Otčenášek - Romeo, Julie a tma (9.8.2015)
Příběh o zakázaném vztahu mladého kluka a Židovky. Vše se odehrává za Protektorátu.
Moje hodnocení: Na začátku jsem to nechápala. Ale později mi přišlo, že je to naprosto nádherný příběh, skvěle psaný a i když jsem věděla, že to skončí špatně, moc se mi to líbilo. A to i s tím faktem, jak tam mluví o sexu. Je to takový... nevinný, roztomilý. Přišlo mi smutný, že Ester se nakonec obětovala, ale chápu, proč to udělala. Chtěla zachránit Pavla a celou jeho rodinu. Povinná četba, která stojí za to!

Knižní výzva 2015:

Přečíst:
• Knihu s více než 500 stránkami. Zatím nesplněno.
Klasickou romanci. Splněno: Šarlatové písmeno.
Knihu, ze které udělali film. Splněno: Žert.
Kniha publikována tento rok. Splněno: Arkádie: Procitnutí.
Kniha s číslicí/číslovkou v názvu. Splněno: Jídlo na prvním místě.
Knihu, kterou napsal někdo pod 30. Splněno: Solitaire. (A. Osemanová, 18 let)
Knihu s ne-lidskými postavami. Splněno: Volání Sirény 2: Pomsta
• Vtipnou knížku. Zatím nesplněno.
Knihu, kterou napsala žena. Splněno: Solitaire.
• Mystery nebo thriller. Zatím nesplněno.
Knihu s jednoslovným názvem. Splněno: Žert. Alamut.
• Knihu krátkých povídek. Zatím nesplněno.
Knihu odehrávající se v jiné zemi. Splněno: Hledání Aljašky.
• Non-fiction. Zatím nesplněno.
První knihu populárního autora. Splněno: Hledání Aljašky.
Knihu od mého oblíbeného autora, kterou jsem ještě nečetla. Splněno: Generál ve svém labyrintu.
• Knihu, kterou mi doporučil kamarád/ka. Zatím nesplněno.
• Knihu oceněnou Pulitzerovou cenou. Zatím nesplněno. (Jako zabít ptáčka)
• Knihu založenou na skutečném příběhu. Zatím nesplněno.
Knihu, kterou mám napsanou úplně dole na to-read listu. Splněno: Roztomilé malé lhářky 6: Vražedné
• Knihu, kterou miluje moje máma. Zatím nesplněno.
Knihu, která mě děsí. Splněno: Roztomilé malé lhářky 6: Vražedné
Knihu starší než 100 let. Splněno: Lady Fuckingham, 1879-1880
• Knihu, kterou jsem měla přečíst ve škole, ale neudělala jsem to. Zatím nesplněno.
• Knihu, kterou přečtu za den. Zatím nesplněno.
• Knihu, jejíž název osahuje antonyma. Zatím nesplněno.
Knihu odehrávající se na místě, které jsem vždycky chtěla navštívit. Splněno: Římské jaro paní Stoneové.
• Knihu, která vyšla v roce, kdy jsem se narodila. Zatím nesplněno.
• Knihu s špatným hodnocením. Zatím nesplněno.
• Trilogii. Zatím nesplněno. (Proroctví, Beze snů, Bohyně)
• Knihu z mého dětství. Zatím nesplněno.
Knihu obsahující milostný trojúhelník. Splněno: Volání Sirény 2: Pomsta
...barvu ve svém názvu. Splněno: Šarlatové písmeno. Šarlatová je barva, že?
...magii. Splněno: Volání Sirény 2: Pomsta
Knihu odehrávající se v budoucnosti. Splněno: Zkouška: Spáleniště
...na střední škole. Splněno: Hledání Aljašky.
Knihu, která mě rozplakala. Splněno: Ostrov Lhářů.
• Grafickou novelu. Zatím nesplněno.
Knihu od autora, kterého jsem ještě nikdy nečetla. Splněno: Hledání Aljašky.
Knihu, kterou vlastním, ale nikdy jsem nepřečetla. Splněno: Žít a nechat zemřít.
Knihu odehrávající se v mém rodném městě. Splněno: Romeo, Julie a tma
• Knihu napsanou v jiném, než mém rodném jazyce. Zatím nesplněno. (Let it Snow)
• Vánoční knihu. Zatím nesplněno. (Let it Snow)
Knihu od autora se stejnými iniciály. Splněno: Město z kostí.
Hru. Splněno: R.U.R.
Zakázanou knihu. Splněno: Alamut. Ve své době byl zakázán.
Knihu založenou na TV seriálu. (Nebo z ní udělali ten seriál.) Splněno: Roztomilé malé lhářky 6: Vražedné
Knihu, kterou jsem začala číst, ale nikdy nedokončila. Splněno: Pí a jeho život. Začala jsem číst asi před rokem v létě a pak... na to nebyl čas.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Co je pro tebe nejdůležitější?

Rodina
Láska
Peníze
Vzdelání

Komentáře

1 (Dája) Lóra (Dája) Lóra | Web | 10. ledna 2015 v 12:34 | Reagovat

Moc pěkný seznámek, snad také se dostanu ke knížkám, které mi tu od Ježíška leží. Syna včera porazilo auto a tak je člověk jak vyždímaný hadr, ale na čtení se moc těším.

2 Niky Niky | Web | 10. ledna 2015 v 19:40 | Reagovat

Opravdu zajímavé, přeju ti až vše co chceš přečíst se ti povede!

3 larelahachel larelahachel | Web | 10. ledna 2015 v 20:22 | Reagovat

Dobrý challenge, veľa šťastia ;)

4 Marča Marča | Web | 11. ledna 2015 v 12:13 | Reagovat

Na rok 2015 mám taky naplánovaných spoustu knih :D

5 Elis Elis | Web | 16. ledna 2015 v 17:13 | Reagovat

To tě obdivuji, čtení moc nestíhám...

6 lilienviv lilienviv | Web | 19. ledna 2015 v 17:38 | Reagovat

Zřejmě teď máme před sebou hodně knížek. :D Snad to nějak zvládneme :D

7 pavel pavel | Web | 21. ledna 2015 v 9:43 | Reagovat

To máš co dělat. Taky jsem pár knih nedočetl a ASI NEDOČTU. Žert jsem četl a dobrý. :)

8 Ta "neviditelná" :) Ta "neviditelná" :) | Web | 21. ledna 2015 v 15:24 | Reagovat

Ta výzva se líbí i mě, jelikož jsou to velice zajímavé nápady :)
Třeba Hledání Aljašky, tak jsem ji přečetla. Pěkná knížka :)
Tak doufám, že se ti bude jen a jen dařit a že bude dostatek času a nálady na knížky :)

9 Berenika Berenika | E-mail | Web | 23. ledna 2015 v 9:28 | Reagovat

Jako thriller teď zkrátka musím doporučit buď Douglase Prestona a Lincolna Childa (třeba Údolí tyranosaura nebo Poklad, ty zrovna mají v Levných knihách) nebo Nikdo neunikne (protože to je prostě kniha pro knihomola - hlavní padouch spisovatel, hlavní hrdina profesor tvůrčího psaní) - ačkoli to už možná sklouzává k hororu a detektivce.

Hodně štěstí s výzvou. :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Najdete mě na těchto sociálních sítích:

Návštěvnost:
TOPlist

© 2010-15 FlowerDays | Hosting blog.cz | Varování a podmínky tohoto blogu
2015 Optimalizováno pro Operu | HD/FullHD