Recenze: Labyrint: Útěk (The Maze Runner)

19. září 2014 v 18:00 | Cleo |  Filmy
Labyrint: Útěk. (Dobře, hned první věc, která mě mírně naštvala, je ten název. Kdo to vymyslel? Pro mě je to prostě The Maze Runner, jak říká originální název.) Na film jsem si řekla, že se podívám, hlavně kvůli hlavnímu herci, Dylanovi O'Brienovi. Ale jak možná víte, četla jsem i knižní předlohu. Takže ne, samozřejmě vás neušetřím věčného srovnávání.

..
Originální název: The Maze Runner
Režie: Wes Ball
Žánr: sci-fi, dobrodružný
Rok: 2014
Země: USA
Hrají: Dylan O'Brien, Thomas Brodie-Sangster, Kaya Scodelario, Will Poulter, Chris Sheffield, Patricia Clarkson, Aml Ameen, Don McManus... (zobrazit celý cast)

Skřípající výtah jedoucí temnou šachtou. Podivné zvuky. Divné vřískání. Levné zářivky. Tyhle věci jsou to první, co Thomas vidí a slyší ve svém novém životě. Respektive, ví toho spoustu, jak svět funguje, na co se co používá, umí mluvit a spoustu dalších věcí, ale jeho identita je pryč. Dokonce si nějakou dobu ani nemůže vzpomenout, že se jmenuje Thomas.

Když výtah vyjede na denní světlo, kolem něj stojí hlouček chlapců, obyvatelé Placu, malého osídleného čtverce uprostřed Labyrintu. Chlapci se pokoušejí najít cestu ven již tři roky, ale pořád nic. Ta totiž povede nejspíš přes nebezpečné měnící se bludiště. A tak se Thomas musí i přes počáteční nechuť zabydlet a stát se součástí komunity.

A potom výtah přiveze dívku... to se ještě nikdy nestalo. A jediné, co vyřkne před upadnutím do kómatu, je Thomasovo jméno. Ona ho zná. Ale jak? Odkud? Labyrint se ale začne bouřit a nutí obyvatele najít cestu ven víc a víc. Nebo je dřív zabije? Pokud ale najdou cestu ven, co tam najdou? A setkají se s těmi, co je tam poslali? Nebo na světě už nic není?


K příběhu tak nějak obecně
Zatím mi nepřijde, že by zápletka měla nějakou hlubší myšlenku. A co se originality týče... přijde mi, že autor vzal spoustu prvků... smrtící aréna z Hunger Games, záhadné mizení paměti tu už taky několikrát bylo, ten konec... ach, Tower Prepe, nikdy na tebe nezapomenu!... dohromady to ale vytvořilo něco nového a originálního. Taky bych možná měla zmínit svoji fascinaci bludišti. Více o příběhu se ale dozvíte v recenzi na knížku (tu napíšu snad brzo a najdete ji ve čtenářském deníku).

Malá vědomosti-prověřující otázka: Jaký je rozdíl mezi bludištěm a labyrintem?
Definice z Wikipedie říká následující: bludiště je skládanka v podobě složitě větvených cest s možností volby cesty a směru, zatímco labyrint obsahuje do svého středu pouze jedinou cestu. To znamená, že v tomhle filmu lomeno knize rozhodně nejde o labyrint, ale bludiště. A pokud máte bludiště a labyrinty rádi, jeďte se podívat na zámek Loučeň.

Malá dušička čtenáře
Pokud jste někdy četli knížku a následně se měli podívat na film, jistě víte, jaký je to pocit. Vaše dušička čtenáře se chvěje, bojí se, co zlí scénáristé přepsali, vynechali, vykuchali, znásilnili. Při každé změně, která se vám nelíbí, máte chuť v kině kopnout do sedačky pod vámi, ale podvacáté se už ten pán s podivnými vlasy a lenonkami otočí a hodí na vás nemilý pohled. Já jsem se sice ovládala, ale chvilkami jsem měla chuť řvát. A myslela jsem při tom hlavně na tyto tři věci:


3 důvody, proč je knížka lepší než film
1. Thomas a Teresa (holka z výtahu) jsou telepati. To se mi hrozně líbilo. Je pravda, že bez toho je film reálnější, ale já se na to tak těšila! To byla další ukázka toho, jak tihle dva jsou výjimeční. A vy víte, jak já se stavím k výjimečnosti. (Miluju ji!) Navíc mezi nimi stavěla zajímavé pouto. Ale je pravda, že v tom filmu to zase nebylo tak moc potřeba.

2. Detaily, které vám ve filmu neřeknou. Platí to u všech filmů podle knížky, většina myšlenek jde prostě mimo. Například: V knížce se dozvídáte, že ta jména chlapců nejsou jejich skutečná jména, ale jsou pojmenovaní podle vědců a vynálezců. Newt jako Newton, Chuck jako Charles Darwin, Alby jako Albert Einstein atd.

3. Dojem simulace. Ve filmu je všechno takové... reálné. Skutečné počasí, hýbající se chodby, žádné nadpřirozeno ani vynálezy. V knížce je pořád slunečno, a když chtějí Tvůrci labyrintu, aby se kluci vrhli do bludiště, prostě jim to slunce vypnou. A také je tam útes, z kterého je vidět galaxie, jež je zároveň i "portálem" do technické místnosti k útěku. Ve filmu zabili rmuta (ze kterého mimochodem udělali pavoučího fousáče), vyndali z něj cosi a to byl klíč/kompas k místnosti na útěk. Nesmím ale zapomenout baziliškovy dveře, které jakoby vzali z Harryho Pottera. Já zbožňuju takový skrytý chodby, jsem jako malá, já vím! Tahle část reálnosti se mi ve filmu moc líbila, i když bych si přála vidět, jak filmoví tvůrci vymyslí tu galaxii.

Ale nesmím být tak krutá. Musím to udělat i obráceně, takže...

3 důvody, proč je film lepší než knížka
1. Dylan O'Brien.
2. Dylan O'Brien.
3. Dylan O'Brien. Dobře, jenom žertuju. :) Kvůli tomu herci jsem se na ten film chtěla podívat, ale samozřejmě, že to není jediný důvod.

2. To bludiště vymysleli geniálně. Moje posedlost bludišti... už mlčím. Ale v tomhle filmu bylo tak úžasně udělané! A ta závěrečná scéna, kde se na něj dívají z vrchu, to bylo fantastický! Jednou si ale rýpnout musím... jak se sakra stalo, že v tom filmu mělo to bludiště víc pater a převyšování atd.? Na parkour dobrý, ale... ale.

3. Napínavost a bojové či únikové pasáže. Je spoustu věcí, které, ať se snažíte, jak se snažíte, do knížky prostě nenarvete. Pokud napíšete složitý popis boje s nestvůrou, čtenář si to sice přečte, ale nebude si to umět moc dobře představit. Proto jsem ráda, že ve filmu tohle zvládli tak pěkně a na akčnosti scén nešetřili.

Finále
Nebyl by to film, kdyby nepředělali finále. Z labyrintu se nakonec dostali, čekal na ně vrtulník místo autobusu, nikoho nepřejeli a únosci je sice zachránili, ale kdo nečetl knihu, rozhodně nepochopí, co se tam dělo a hlavně PROČ. Ve filmu jim řekli, že je zabíjeli a testovali pro záchranu lidstva a blabla, ale člověk je sobecký a na tohle sere, když mu jde o kejhák. Kdyžto v tom filmu se málem posrali blahem. Nebo to tak alespoň vypadalo. Proto je v knize museli "zachránit" "zástupci odboje". A to byla jenom další součást testu. Kniha i filmu končí slovy "druhá část testu může začít". Je to totiž trilogie, miláčkové.

Pár dalších poznámek
Všechno ostatní se ale téměř drželo knižní předlohy, za což jsem byla vážně vděčná. (Ale to finále? Vážně? Ale ono na tom nezáleží, koneckonců výsledek toho všeho je stejný). Pokud neradi vidíte umírat svoje oblíbené postavy... tak se připravte na to, že párkrát se to v tomhle snímku možná stane. Ale já jsem se s tím smířila, tudíž vám se to podaří také.

Shrnutí
Zajímavý film, který zpracovává ještě zajímavější knihu. Nudit se rozhodně nebudete, to vám můžu garantovat. Je to zajímavá myšlenka, ale pokud se na to chcete podívat a pochopit to, popadněte s sebou do kina (k notebooku/televizi) někoho, kdo to četl, ať vám to může dovysvětlit. Ale hlavně... hraje tam Dylan O'Brien! Takže se mě snad nemusíte ptát na to, jestli vám to doporučuju. ;)

HODNOCENÍ: 8/10Podívejte se na více plakátů k filmu tady.


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Gossip Girl nebo Pretty Little Liars?

Gossip Girl
Pretty Little Liars

Komentáře

1 Skříteček2 Skříteček2 | Web | 19. září 2014 v 21:28 | Reagovat

Na tenhle film už se třesu hodně dlouho, právě kvůli Dylanovi! ^^ Knížku jsem nečetla, tak mě trošku mrzí, že ve filmu není vše dovysvětleno, ale třeba to vyjde najevo v dalších dílech... na které beztak nevydržím čekat, takže si tu knížku koneckonců asi přečtu. :D Na tohle se vážně těším.

2 Introverso Introverso | Web | 21. září 2014 v 10:02 | Reagovat

Já už se těším, až se k tomuhle filmu dostanu - nic si nebudeme nalhávat, hlavně kvůli Dylanovi. Knížku jsem nečetla, ale v nejbližší době se k ní hodlám dostat. :)

3 Infinity Infinity | Web | 23. září 2014 v 20:41 | Reagovat

Já nevím, mně nějak neláká ani film, ani kniha. :D
Ale skvěle jsi to celé sepsala, je znát, že sis s tím dala vážně práci. A ten herec je asi vážně to jediný, kvůli čemu bych na ten film šla. :D

4 lilienviv lilienviv | Web | 1. října 2014 v 21:18 | Reagovat

Přiznám se, že mě fakt mrzí že se do kina v nejbližší době nedostanu :/ Ale knížce asi neodolám :D Miluju labyrinty (i bludiště, ale labyrint zní líp :D)

5 Ellie Ellie | 22. března 2015 v 15:23 | Reagovat

Zdravím :) Tak nějak jsem si četla článek a nesouhlasím pouze s jednou věcí a to, že Labyrint přebírá prvky od HG. Labyrint byl napsán před Hunger Games a Divergencí. :)

6 Cleo Cleo | Web | 22. března 2015 v 15:33 | Reagovat

[5]: Aha, děkuju, to jsem nevěděla. :)

7 Moni Moni | Web | 7. dubna 2015 v 18:51 | Reagovat

S recenzí naprosto souhlas!! Prvně jsem přečetla knihu, takže jsem se pak na film nesmírně těšila, a pak jsem měla sto chutí ho nedokoukat!! Ale Dylan O'Brien mi alespoň trochu spravil náladu :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama