Odkaz blogu žije dál! Více informací zde.

Vliv

1. července 2014 v 13:11 | Cleo |  Oběžník
Malíř se zasmál. "S tím jistě nebudou žádné nesnáze. Jen se zase posaď, Harry. A teď se, Doriane, postavte na stupínek a moc se mi nehýbejte a nevěnujte žádnou pozornost tomu, co říká lord Henry. Má na všechny své přátele moc špatný vliv, jen já jsem jediná výjimka."
Dorian Gray vystoupil s výrazem mladého řeckého mučedníka na pódium a mrzutě se zašklebil na lorda Henryho, který se mu zřejmě zalíbil. Je tak nepodobný Basilovi. Tvoři s ním rozkošný protiklad. A má takový krásný hlas. Za chvilku ho oslovil: "Opravdu máte moc špatný vliv, lorde Henry? Tak špatný, jak říká Basil?"
"Nic takového jako dobrý vliv neexistuje, pane Grayi. Každý vliv je nemorální - nemorální z vědeckého stanoviska."
"Proč?"
"Protože ovlivnit někoho znamená dát mu svou vlastní duši. Ten člověk pak nemyslí svými vrozenými myšlenkami a nehoří svými vrozenými vášněmi. Jeho ctnosti, to už nejsou jeho pravé ctnosti. Jeho hříchy - je-li vůbec něco takového jako hřích - jsou vypůjčené. Ten člověk se stává ozvěnou hudby někoho jiného, hercem role, jež nebyla napsána pro něho. Účelem života je rozvoj vlastní osobnosti. Každý z nás má dokonale uplatnit svou vlastní povahu, proto jsme na světě. Ale člověk má dneska sám ze sebe strach. Zapomněl na nejvyšší ze všech povinností, na povinnost k sobě samému. Je ovšem dobročinný; sytí hladové a odívá žebráky. Ale jeho vlastní duše je lačná a nahá. Z našeho pokolení vymizela odvaha. Možná, že jsme ji ani nikdy doopravdy neměli. Hrůza ze společnosti, což je základ mravnosti, a hrůza z Boha, což je tajemství náboženství, - to dvojí nás ovládá. A přece..."
- Oscar Wilde, Obraz Doriana Graye

Vliv je něco, co nás ovládá, co na nás působí. Vlivem různých lidí, věcí a událostí se měníme, a to ať už k lepšímu, nebo horšímu. To je dost často těžké posoudit, protože vliv nám zamlží i náš vlastní cit. Každý je něčím nebo někým ovlivněn - rodinou, přáteli, hladem, chladem, touhou a to i pouhým faktem, že jsme lidé (tedy, většina z nás). Jediný způsob, jak se vyhnout všem vlivům, je žít ve vakuu.

Vlivy jsou všude kolem nás a někdy se jimi necháváme vést. Důležité je ale neztratit svůj hlas a ptát se sám sebe, jestli tohle je doopravdy to, co chceme.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Byl jsi tu?

Byl jsem tu! :D

Komentáře

1 Mattonka Mattonka | Web | 16. srpna 2014 v 17:37 | Reagovat

Ta poslední věta je jako citace mé psycholožky. "Lítáš z extrému do extrému, vždycky se ti něco přihodí a než si toho všimneš, jsi v tom až po uši. Až se ti stane něco dalšího, polož si otázku Cítím se dobře? A jestli bude odpověď ne, tak si řekni Proč to tedy dělám? Dělat to nechci. A tím tu situaci zastavíš už na začátku" :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Najdete mě na těchto sociálních sítích:

Návštěvnost:
TOPlist

© 2010-15 FlowerDays | Hosting blog.cz | Varování a podmínky tohoto blogu
2015 Optimalizováno pro Operu | HD/FullHD