Odkaz blogu žije dál! Více informací zde.

Recenze: Reign / 1. série

31. května 2014 v 21:53 | Cleo |  Seriály
Letošní sezónu jsem se nejvíc těšila na The Tomorrow People. Ale spolu s tímhle seriálem se na CW začal vysílat i jiný seriál - Reign. Říkala jsem si, že historické drama na takovéhle stanici nejspíš moc dlouho nevydrží... ale to jsem se spletla, protože seriál dostal druhou sérii, a to poměrně brzo.

Originální název: Reign
Režie a scénář: uvedeno v listu epizod zde
Žánr: historický, drama, romantický
Rok: 2013-2014
Země: USA
Hrají: Adelaide Kane, Megan Follows, Toby Regbo, Torrance Coombs, Anna Popplewell,... (zobrazit všechny herce)
Série: 1
Počet epizod: 22

Marie Stuartovna je dědičkou skotského trůnu. Aby byla ochráněna před případnými pokusy o vraždu, žije v utajení v klášteře. Když je však jedna jeptiška otrávena, Mary dojde, že možná není ten nejlepší nápad zůstávat, vezme svoje dvorní dámy a pěkně putuje na francouzský královský dvůr.

Tam se setkává se svým budoucím manželem a králem Francie, Francisem. Jsou zasnoubeni už... pěkně dlouho... a teď se konečně potkávají, po tak dlouhé době. Ale Francis se nějakou věrností Mary rozhodně nepyšní a chová se spíš jako rozmazlené děcko. Jeho poloviční bratr Bash narozdíl od něj zaujme Mary svojí milostí a šarmem.

A tehdy to všechno vypukne. Intriky, láska, boj o moc, vize. Mary si musí hlídat svůj život, ochraňovat Skotsko, ohlížet se přes rameno 24 hodin denně. Mezi její nejtěžší úkoly bude patřit výběr správného manžela (ono se to trošku zkomplikuje), dělání všeho pro záchranu Francie a udržování dvorních dám na uzdě. Rozhodně jí čeká hodně práce, než se stane skutečnou královnou.


Největší lež seriálu
Na začátku pilotu, předtím, než Mary opustí klášter, vypustí jedna z jeptišek z úst tu největší lež: "Na francouzském dvoře budeš víc v bezpečí." Cha, cha, cha. Dejte mi chvilku, než se přestanu smát. Ještě malinkou. Ještě trošinku. Ták. Dobrý. Mno jo. Tady s tímhle se trochu sekla. Mary je v smrtelném nebezpečí na francouzském dvoře víckrát, než dokážu spočítat. To je něco jako hláška, že "Bradavice jsou nejbezpečnějším místem pro Harryho".

Obsazení
První věc, kterou jsem samozřejmě ocenila, bylo obsazení. Adelaide Kane jsem znala už z Teen Wolfa, takže jsem si na ní nemusela dlouho zvykat. Navíc to byla příjemná změna, že místo neustálého fňukání se z ní stala královna Skotska. Docela si u mě zvýšila reputaci.

Dalším příjemným překvapením pro mě byla Lola. Já jsem prostě hrozně ráda, když v seriálu nebo filmu vidím někoho, koho jsem už viděla v něčem jiném. (Většinou mi teda trvá docela dlouho si vzpomenout kde sakra, ale naštěstí existuje taková božská věc zvaná IMDb.) Královna Zuzana z Narnie se vrátila jako dvorní dáma Mary a já jsem byla jenom ráda.

Co se ostatních herců týče, nemůžu si moc stěžovat. Přišlo mi, že všichni herci odváděli celkem dobrou práci a nemůžu tedy nic speciálního vytknout.

Mary a její dvorní dámy
Samozřějmě, že jsem si oblíbila Mary. (Dobře, hlavně její přízvuk, ale to je vedlejší.) Přišla mi jako jedna z postav, která je docela sympatická, občas dokonce používá rozum (říkám občas), ale zároveň dělá dobrá rozhodnutí. Co mě trošku překvapilo, byla její naivita co se zamilovanosti týče. Samozřejmě, miluje Francise, ale proč věřila tomu hloupému vidění? Všechno to jenom zkomplikovalo. Přitom nebylo ničím podloženo. Zabití jedné její dvorní dámy? Jak snadné je to provést a naplánovat.

Další postavu, kterou jsem měla celkem ráda, byla lady Kenna. Zamilovala se do krále, král jí chtěl, no tak hurá, a je z ní další králova milenka. Nevím. Přijde mi trošku nepromyšlené, vlézt královi do ložnice a těšit se z jeho náklonnosti. Je to docela nestálá práce. Ale jí se to celkem vyplatilo. Chtěla po něm, aby jí našel vhodného manžela, a král v záchvatu šílenosti donutil Kennu vzít si Bashe (to bylo ale až potom, co se ukončila ta bláznivina mezi Mary a Bashem, kdy Bash měl být legitimizován a měli se vzít a měl z něj být král - pěkná zápletka, ale... urght).

Lola je další z dvorních dam, která Mary přinese víc starostí než potěšení. Náhodou se setká s Francisem, užijou si super noc, ale pak průšvih a bum, Lola je těhotná s jediným Francisovým dítětem (Mary s tím měla/má trošku větší problémy). Greer se zase nemůže rozhodnout, co je pro ni důležitější, jestli láska nebo bezpečí pro ni, rodinu a dostatek peněz. Aylee ani nebudu zmiňovat. Však víte. Bum bum, au au, mrtvá.

Francis nebo Bash
Už když se podíváte na plakát k Reignu, může vám být naprosto jasné, že v tomhle seriálu opět půjde o milostný trojúhelník. Můžete se připravit na to, že lidi, co to sledují, se rozdělí do Team Bash a Team Francis a nebude to pěkné. (Naštěstí, tenhle problém v seriálu vydržel jenom pár epizod. Pak se to vyřešilo samo.)

Francis je korunní princ a byl dlouho zasnouben s Mary. Podle historie (ano, samozřejmě, hledala jsem to všechno na wikipedii, takže v tomhle seriálu mě už žádný spoilery nemůžou překvapit - nevýhoda historických seriálů) se vezmou a mají spolu dítě, takže jsem věděla, že Mary si nakonec musí vybrat jeho.

Bash se mi nějak moc nelíbil. Přišel mi takový záhadný, tajnůstkářský, ale ne tím dobrým způsobem. Kdo by mohl čekat, že se z něj vyklube postava s nejčistším srdcem a nejupřímnějšími city. Já tedy rozhodně ne. A jeho manželství s Kennou je prostě geniální.

Ti, co mě doháněli k šílenství
Olivie, Francisova první holka nebo tak něco. Nesympatická herečka (nebo jenom opravdu dobře zahrála svoji zoufalou roli holky, která se musí nechat pokaždé zachránit a když se o to snaží sama, zvrtá to), která mi děsně lezla na nervy. Měla jsem chuť ji uškrtit sama. A její posednutí a vražedná nálada... no, prostě jsem ji neměla ráda. A její románek s Nostradamem... joj.

Vize a pohani
V seriálu se také potkáme s Nostradamem, dvorním... lékařem... a... věštcem? No, říkejme tomu tak. Našeptává královně Catherine svoje vize a ta se pak snaží zbavit Mary. A to všechno proto, aby se zjistilo, že to Nostřík špatně pochopil! To by mě upřímně pěkně naštvalo.

Co se pohanů a jejich obětovávání týče, to je ta méně zajímavá část seriálu. Temnota, nebo-li The Darkness, to je ještě větší blbina a měla jsem pocit, že tohle se začíná trošku zvrhávat. Na druhou stranu, určitě to bylo zajímavé zpestření a bez toho by seriál nebyl takový... takže si nebudu stěžovat.

Na co si ale budu stěžovat, to je Clarissa. Holka s hlavou v pytli, ta mi drásala nervy pěkně dlouho. Ano, chtěla jsem znát její identitu, kdo je a proč to všechno dělá, ale fuj, bez toho bych se dokázala obejít. Nic mě nepotěšilo víc, než když se jí konečně zbavili.

Henry (Jindřich II.) a Catherine (Kateřina Medicejská)
Pěkný královský pár, který si mezi sebou i s ostatními užije spoustu srandy. Král má v oblibě vyhazovat lidi z okna, užívat si, plánovat bez kalhot bitvy (dobře, to je až v tom stádiu, kde tak trošilinku zešílí, ale to je vedlejší) a tak dále. Catherine je zase posedlá ochranou svých dětí a nikdy nevíte, co jí zase přelítne přes nos. Její superschopnost? Umí vážně dobře používat jedy.

Nízký rozpočet
Co mě trošku mrzí je, že tenhle seriál má tak nízký rozpočet. Podle mě by si zasloužil trošku více investic do těch bitev, aby byli trošku epičtější, aby se všechno neodehrávalo v těch pár místnostech, co tam mají ve studiu postavených. Mám z toho takový pocit, že francouzský dvůr byl docela chudý a smutný a prázdný. A nemám tušení, kterým nízkým rozpočtem to je - těch lidí ze CW nebo francouzského dvora?

Znásilnění historie
Když se zamyslím nad historiky a dějepisáři nebo kýmkoliv, kdo se zajímá o tohle historické období, uvědomím si, jak tihle lidé musí trpět. Tenhle seriál je, ano, založen částečně na historických událostech, ale tolik nepřesností a blbostí, kterých si všimnu i já. Například Marie de Guise se po paláci prochází v krásných moderních šatech bez ramínek... jejda. Portugalský princ nebo co? Jéje. A většina těch zápletek... vymyšlená. Ale chápu to. Musí to být zajímavé a pestré a dějiny takové možná byli, ale to my nevíme.

Finále
Finále se nějak zvlášť nelišilo od ostatních epizod, až na to, že Lola se konečně rozhodla porodit dítě, Francis se dozvídá to děsivé tajemství, Temnota umře rukou Nostříka a Bashe, vypukne epidemie moru... dobře, možná se to trošku lišilo od ostatních epizod. Ale jenom trochu. Trochu hodně.

Shrnutí
I přes všechno moje kňourání a nářky zmíněné výše, musím uznat, že se mi seriál líbil a doufám, že ještě i nějakou dobu bude v televizním éteru. Dobré postavy, skvělé obsazení, úžasné zápletky - i když se trošku vzdalují od skutečné historie... Ano, tenhle seriál je rozhodně nejlepší novinkou letošní seriálové sezóny. Tak. Řekla jsem to a dejte mi pokoj! :D

HODNOCENÍ: 8,5/10

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Skříteček2 Skříteček2 | Web | 31. května 2014 v 23:36 | Reagovat

Ještě bych dodala, že seriál má překrásný soundtrack, skoro všechny písničky se mi líbí a zuřivě je stahuji. :)

Adelaide Mařka sedí a není taková uťápnutá, jako v Teen Wolfu. Jinak si myslím, že tvé názory se celkem hojně kryjí s těmi mými, takže nemám moc co dodat.

2 nyriss nyriss | 6. června 2014 v 12:47 | Reagovat

Už delší dobu se chystám, že se na tenhle seriál zkusím podívat... Možná za to částečně může i to, že jsem nedávno dokoukala Tudorovce, kteří mě neskutečně nadchli. :D

3 Patty | arrow-web.blog.cz Patty | arrow-web.blog.cz | Web | 10. června 2014 v 12:00 | Reagovat

Jaká to ironie :-D Na zatáčku seriálové sezony jsem si říkala to samé, že historické drama na CW prostě nemá šanci. Pak začalo zkouškové a jak je mým dobrým zvykem, vždycky si během učení prostě musím najít nový seriál, na který se budu koukat. Tentokrát byl tím seriálem právě Reign. Ani nevím, proč jsem sáhla zrovna po něm, ale stalo se já si ho prostě zamilovala. Některé věci mi sice trochu vadily, jako třeba ústřední milostný trojúhelník Bash/Mary/Francis, který tam byl pro mě z nepochopitelných důvodů, vzhledem k tomu, že všem bylo jasné, že Mary si nakonec vybere Francise. Její škoda. Nejvíce ovšem fandím páru Bash a Kenna, o kterých jsem si ze začátku myslela, že to prostě nebude fungovat, ale funguje to a já už se nemůžu dočkat 2. série :)

4 Patty | arrow-web.blog.cz Patty | arrow-web.blog.cz | Web | 10. června 2014 v 12:01 | Reagovat

chybička se vloudila..
*na začátku seriálové...

5 sirenixstyl(lůca) sirenixstyl(lůca) | Web | 28. června 2014 v 10:42 | Reagovat

a kde bych se na to ted' mohla koukat?? nebo ještě líp,je to s českýma titulkama nebo s dabingem? protože jak si to napsala tak mám sto chutí se na to hned kouknout :D

6 Cleo Cleo | Web | 28. června 2014 v 11:54 | Reagovat

[5]: Zkus použít google a někde si to stáhnout. :) České titulky snadno najdeš na serialzone nebo na jakémkoliv webu s titulkama. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Najdete mě na těchto sociálních sítích:

Návštěvnost:
TOPlist

© 2010-15 FlowerDays | Hosting blog.cz | Varování a podmínky tohoto blogu
2015 Optimalizováno pro Operu | HD/FullHD