Recenze: Rick Riordan - Hádův chrám (Bohové Olympu 4)

21. dubna 2014 v 14:24 | Cleo |  Čtenářský deník
Dlouho jsem čekala na tento moment. Od července, kdy jsem dočetla Znamení Athény, jsem se nemohla dočkat, až zjistím, jak to všechno bude pokračovat. Díkybohu jsem se toho dočkala a vy si to teďka můžete krásně přečíst. Sákra, já už se nemůžu dočkat posledního dílu.

..
Autor: Rick Riordan
Originální název: The Heroes of Olympus 4 The House of Hades
Vydáno: Fragment, 2014
Překlad: Dana Chodilová
Kniha: 560 stran, 145 x 210, hardback

Percy a Annabeth se zřítili do Tartaru. Ano, jsou to hrdinové, prošli si už spoustou překážek, ale zvládnou Tartar, nejničivější a nejtemnější část podsvětí? Tam na ně čekají nástrahy, které si ani ve snu nepředstavovali. Navíc, pokud zabijete nestvůru, objeví se právě v Tartaru. A Percy s Annabeth jich zabili už hodně... a ty teď v klidu čekají na svoji pomstu.

Zbylých pět polobohů z proroctví, Hazel, Frank, Jason, Leo a Piper, plují dál na palubě Arga II do Epiru, kde je legendární Brána smrti. Skrz ní proudí mrtví zpět na zem. Tu bránu je nutno uzavřít, a to z obou stran. Percy a Annabeth jsou v Tartaru, takže pokud se jim podaří zavřít ji zevnitř a ostatním zvenčí... katastrofa bude zažehnána. Ale co když se jim nepodaří vrátit se z podsvětí a budou tam uvězněni navždy?

Na to se pětice spolu s Nicem, synem Háda, snaží nemyslet. Po cestě je potkává spoustu nástrah a nebezpečí, ale ani jedno se nerovná tomu, které na ně čeká v Epiru. Kdo je ten nepřítel a dokáží ho porazit?


(První varování... neděste se té délky. Když přeskočíte ty ukázky, není to moc textu... dobře, možná trochu.)

TROŠKU SRANDY NA ÚVOD

Vzpomínáte si, jak jsem dočetla Znamení Athény a měla jsem záchvat? (Stejně jako tisíce čtenářů této knihy po celém světě?) Percy a Annabeth se zřítili do podsvětí a hurá, pojďme knížku uzavřít v tomhle okamžiku! Rick Riordan se začíná učit manýrám autorů jako je George R. R. Martin. A aby nám připomněl svůj čin, má pro nás vzkaz hned na začátku knihy.

"Mým úžasným čtenářům:
za ten poslední nervák se omlouvám.
No, vlastně ani ne. HAHAHA.
Ale teď vážně - mám vás rád, lidi."

Mučí nás. Ale má nás rád. To jsem hrozně ráda, že to vím.

DĚJ (A ŽE SE TOHO DĚLO HODNĚ)

Čarodějky dcera a čarodějka bohyně
Hazelina matka byla čarodějka. Hazel celý život věřila, že své schopnosti jenom předstírá, ale když se na začátku knihy setkává s Hekaté, která jí tvrdí, že nějaké ty schopnosti zdědila, Hazel to ani moc nepřekvapí. Hekaté ji varuje, že u Brány Smrti na ně čeká nepřítel, kterého dokáže porazit jen ona sama. Magií. Hazel ale bohyně trošku štve.

"Uspěju," slibovala Hazel. "A víte co, Hekaté? Já si nevybírám vaši cestu. Volím si svou vlastní."
(...)
"Najdeme způsob, jak zastavit Gaiu," prohlásila Hazel. "Zachráníme přátele z Tartaru. Udržíme posádku a loď pohromadě a k tomu zabráníme Táboru Jupiter a Táboru polokrevných, aby se pustily do války. Zvládneme to všechno."
Bouře zahučela a temné stěny nálevkovitého mraku se rozvířily rychleji.
"Zajímavé," poznamenala Hekaté, jako by Hazel byla nečekaný výsledek nějakého vědeckého experimentu. "Takové kouzlo by stálo za vidění."

Přátelské shledání po letech
Zatímco šestice polobohů řeší své problémy na Zemi, Annabeth s Percym si užívají vlastní podsvětní dobrodružství. Setkávají se se starými známými, empúsami. Potkají Boba, nebo mám říct titán Iapetus (Percy ho v předchozím díle vykoupal v řece zapomnění, a od té doby je z něho Bob), kterého Nico během pobytu v podsvětí několikrát navštívil, a teď přišel "kamarádům" Percymu a Annabeth na pomoc.

Annabeth usoudila, že ji nestvůry nezabijí. Ani jedovatá atmosféra, ani zrádná krajina se svými jámami, útesy a rozeklanými skalami.
Kdepak. Nejspíš umře na předávkování podivnostmi, ze kterých ji vybuchne mozek.
Především, ona a Percy museli pít oheň, aby se udrželi naživu. Pak je napadlo stádo vampýrek, vedené roztleskávačkou, kterou Annabeth přede dvěma roky zabila. A nakonec je zachránil titánský údržbář jménem Bob s einsteinovskými vlasy a stříbrnýma očima, fantasticky zručný s koštětem.
Jasně. Proč ne?
(...)
"Skočil jsem," pokrčil rameny, jako by o nic nešlo.
"Skočil jsi do Tartaru," opakovala, "protože Percy řekl tvoje jméno?"
"Potřeboval mě." Stříbrné oči se ve tmě zaleskly. "To nic. Už mě nebavilo věčně zametat ten palác. Pojďte! Jsme skoro na odpočívadle."

Potkávají spoustu nestvůr, démonek a setkají se dokonce se samotnou Nocí, ale pokaždé se jim nějakou lstí podaří uprchnout. Přístřeší jim poskytne Damasen, Gigant v exilu, a Annabeth se ho snaží přesvědčit, aby se vrátil spolu s nimi na Zem. Gigant ale odmítá a tak se ostatní musí vydat na cestu bez nich.

Další přátelská shledání
I na Zemi se naši hrdinové setkávají se spoustou nebezpečí a mnoha nástrahami. Podivná stvoření na ulicích Benátek, zlodějští trpaslíci a samozřejmě, návštěva ledové královny, která si přišla pro svoji odplatu. A bude to jen na Piper, aby se jí postavila.

"Moc ráda tě zase vidím, ma chére," ušklíbla se Chioné, bohyně sněhu. "Nastal čas na velmi chladné znovushledání."
(...)
Piper pokrčila rameny. "Jak je libo." Ukázala ledabyle na příď. "Račte za mnou, sněhuláci."

Co také asi nebylo moc příjemné, byli piráti. Nebo spíše jenom jeden, ale zato měl s sebou obří želvu. Tohle byla příležitost, aby Hazel otestovala své schopnosti ještě předtím, než dorazí do Epiru.

Jason, Dioklecián a Nicovo velké tajemství
Touhle částí jsem byla zklamaná asi nejvíce. Těšila jsem se, že když se část knihy bude odehrávat někde, kde jsem sama byla, bude se mi to líbit o to víc, ale mýlila jsem se. Naopak. V téhle části jsem viděla tolik nedostatků, že jsem si i sama říkala, zda-li autor Diokleciánův palác navštívil. Protože to, co se tam dělo... no, dobře. Nebudu to dál komentovat.

Co mě také hodně... překvapilo... bylo odhalení Nicova tajemství. Všichni si mysleli, že je zamilovaný do Annabeth, ale on přitom celou dobu miloval Percyho. Ano, čtete dobře, Percyho. Nemůžu říct, že by mě to tak úplně překvapilo, koneckonců, já taky zbožňuju Percyho, ále... no nevím. Něco mi ale stejně říká, že Nico nakonec umře.

"Nico," vypravil ze sebe Jason. "To nic. Já už tomu rozumím."
Nico se ohlédl a ve tváři se mu mihla bolest a zoufalství.
"Ne, nerozumíš," zamračil se. "Tomu nemůžeš rozumět."
(...)
Nikův hlas zněl jako skleněné střepy. "Já - já nebyl zamilovaný do Annabeth."
"Tys na ni žárlil," doplnil Jason. "Proto jsi nechtěl být s ní. A hlavně jsi nechtěl být s... ním. Dává to naprostý smysl."
Nika jako by najednou opustil veškerý vzdor a bojovnost. Tma se rozptýlila. Římští mrtví se rozsypali na hromádky kostí a rozpadli se na prach.
"Nenáviděl jsem sám sebe," zašeptal Nico. "Nenáviděl jsem Percyho Jacksona."

Frank se mění v SuperFranka
Frank se sám dokázal postavit hromadě příšer. To ho změnilo. Martovo požehnání se s ní pak táhne až do konce knihy, kdy si povolá armádu duchů. Až je nakonec povýšen na prétora. Ale o tom více, až se dostanu k finále.

"Otče," vypravil ze sebe Frank.
Nechtělo se mu věřit, co zrovna udělal. Hrůza ho začala dohánět až teď. Bylo mu do breku, ale vycítil, že před Martem by mu to neposloužilo.
"Mít strach je přirozené." Hlas boha války byl překvapivě vřelý, plný pýchy. "Všichni velcí bojovníci mají strach. Jenom hlupáci a blázni se nebojí. Ale ty ses svému strachu postavil, synu. Udělal jsi, cos musel, stejně jako Horatius. Tohle byl tvůj most a ty jsi ho ubránil."

Leo a Percyho stará... známá
Vzpomínáte si, jak Percy ztroskotal na Ogýgii u Kalypsó? No, historie má tendence se neustále opakovat. Tentokrát přijde na řadu jediný opuštěný ze sedmi prorokovaných hrdinů - Leo. Chioné ho odpálí na opuštěný ostrov a Kalypsó se z toho může zbláznit.

Dívka zaťala ruce v pěst. Leo už čekal, že napochoduje do kráteru a vrazí mu facku. Místo toho vzhlédla k nebi.
"JE TO MOŽNÉ?" zaječela do prázdné modři. "Chcete mi to prokletí ještě zhoršit? Die! Héfaiste! Herme! Nestydíte se?"
(...)
"Ukažte se!" ječela dívka na oblohu a Lea dokonale ignorovala. "Nestačí vám, že jsem ve vyhnanství? Nestačí vám, že jste mi sebrali těch pár dobrých hrdinů, které jste mi dovolili potkat? Myslíte si, že je legrační mi poslat tohle - tohohle opečeného zakrslíka, aby mi rušil klid? TO NENÍ VTIPNÉ! Vemte si ho zpátky!"
"Hej, sluníčko," ozval se Leo. "Víš, já jsem hned tady."
Zavrčela jako zvíře zahnané do kouta. "Neříkej mi sluníčko! Vypadni z té jámy a pojď se mnou, ať tě můžu vyhodit ze svého ostrova!"

Nakonec se ale sblíží. Je docela pěkné to sledovat.

"Takže... jsi udělala přesnou kopii mého oblíbeného šatstva. To sis mě vygooglovala, nebo co?"
Zamračila se. "To slovo neznám."
(...)
Nakrčila nos. "Zajímám se o to, abych ti nemusela každý den vyrábět nové oblečení. Zajímám se o to, abys nesmrděl a nepotuloval se po mém ostrově v doutnajících hadrech."
"No jasně." Leo se zašklebil. "Fakt na mě letíš."

Nakonec jí slíbí, že se pro ni vrátí.

Jak tak jeho vor klouzal po vodě a unášel ho zpátky do smrtelného světa, konečně chápal verš z proroctví - s posledních výdechem přísaha drtí.
Pochopil, jak nebezpečné mohou být přísahy. Ale bylo mu to jedno.
"Já se pro tebe vrátím, Kalypsó," slíbil nočnímu větru. "Přísahám při řece Styx."

Finální bitva
...se odehraje na obou stranách Brány Smrti. Percy a Annabeth mají dost co dělat, aby se zbavili všech těch nestvůr, co Bránu hlídají. Jako by ještě nestačilo, že samotnou Bránu hlídají Titáni, Bobovi bratři. Bude to otázka loajality, zda-li Percy s Annabeth přežijí nebo ne. A když už se zdá, že mají téměř vyhráno, postaví se proti nim samotný Tartar.

Tartar rozpřáhl ruce. Tisíce nestvůr v celém údolí zakvílely a zařvaly, zachřestily zbraněmi a vítězně zaburácely. Brána Smrti se ve svých řetězech otřásla.
"Berte to jako poctu, polobůžci," prohlásil bůh jámy. "Dokonce ani Olympané mi nikdy nestáli za osobní pozornost. Ale vás zničí sám Tartar!"

Aby se Annabeth s Percym dostali pryč z Tartaru, musí se někdo obětovat. A ani jeden z nich to očividně být nemůže, pokud se Rick Riordan chce dožít dalšího rána.

Vzpomněla si na Bobovo varování: Tohle možná není vaše poslední oběť, abyste zastavili Gaiu.
Cítila tu pravdu hluboko v kostech.
"Dvanáct minut," zamumlala. "Jenom dvanáct minut."
(...)
"My to zvládneme," ujistil ji Percy. "Musíme."
"Jasně," přikývla Annabeth. "Musíme."
Přidržovali dveře zavřené, zatímco se kabina otřásla, hudba hrála a někde pod nimi Titán s Gigantem obětovali život za jejich únik.

Hazel a ostatní se zase dostanou do Epiru, kde se musí vypořádat s několik překážkami. Frank dokáže, že je pravým římským vůdcem. A dokonce se stane prétorem. Díky, Jasone. Díky, že jsi zničil mé smýšlení o tobě. Prý nutné. Nutné. Proč já jenom nemám Franka tak ráda? Každopádně, oživí pár mrtvolek a Frank je chce krotit. Odvážný čin, to se mu musí nechat.

"Moje hodnost," uvědomil si Frank.
"Co je s ní?" Vyjekla Piper, zatímco bodla divokého kentaura.
"Jsem jenom centurion."
Jason latinsky zaklel. "To znamená, že nemůže velet celé legii. Nemá dost vysokou hodnost."
Nico se ohnal černým mečem po dalších gryfovi. "No tak ho povyš!"

Hazel se musí utkat se slibovanou čarodějnicí. Ta vytvoří nový labyrint. Ale ona není jediná, kdo umí čarovat.

"Pasifaé," hlesla Hazel.
Žena naklonila hlavu. "Má drahá Hazel Levesqueová."
Leo si odkašlal. "Vy dvě se znáte? Jako kámošky z podsvětí nebo -?"
(...)
"Nesmysl!" vyjekla Pasifaé. "Roztrhám vás na kusy! Zničím -"
"Vždycky vás nějak zaskočíme," litovala ji Hazel. "Váš manžel vás zradil. Théseus zabil Mínótaura a ukradl vaši dceru Ariadnu. A teď proti vám dva druhořadí břídilové obrátí vaše vlastní bludiště. Ale vy jste věděla, jak to dopadne, že? Nakonec vždycky prohrajete."
"Jsem nesmrtelná!" kvílela Pasifaé. Ustoupila o krok a dotkla se svého náhrdelníku. "Mně se postavit nemůžete!"
"To vy už dlouho stát nebudete," namítla Hazel. "Koukejte."
Ukázala k nohám čarodějnice. Pod Pasifaé se otevřely padací dveře. S jekotem se zhroutila do bezedné jámy, která ve skutečnosti neexistovala.

Když se pak zdá, že je všechno ztraceno, Percy s Annabeth vylezou z výtahu. Ale musí ještě porazit jednu příšerku, naštěstí jim na pomoc přijde sama Hekaté a přivede i ostatní. Všichni se znovu shledají.

"Promiň, že jdeme pozdě," omluvil se Jason. "Tohle je ten chlapík, co potřebuje zabít?"

Všichni nepřátelé jsou poraženi a původní sedmička s Nicem si může na chvíli oddechnout. Brzy je ale dožene Reyna, prétorka táboru Jupiter, aby si promluvili, co bude další krok před velkým finále. Nakonec Nico s Reynou a trenérem budou cestovat stíny zpět i s Athénou Parthenonskou, zatímco ostatní budou pokračovat dál, aby mohli zastavit Gaiu.

Všechno končí rozhovorem Percyho a Annabeth.

"Ty neumřeš, chaluhový mozečku," přerušila ho Annabeth. "Pamatuješ, co jsme si řekli? Nikdy už se nerozdělíme. A až se dostaneme domů..."
"Tak co?" zeptal se Percy.
Políbila ho. "Zeptej se mě znova, až porazíme Gaiu."
(...)
Percy si prohlížel souhvězdí - ta, která ho Annabeth už dávno naučila.
"Pozdravuje vás Bob," vyřídil hvězdám.

Sakra, díkybohu, že tentokrát na nás nečekat ŽÁDNÝ otevřený konec. Tedy, v rámci možností.

PÁR MÝCH POZNÁMEK KE VŠEMU

Brána Smrti
Je vymyšlená dost originálně, to musím uznat. Výtah sem, výtah tam. No, víc vám říkat nebudu, už tak mám pověst jako "chodící spoiler".

Patnáct metrů od brány Smrti s Annabeth ztuhli.
"Ach, u všech bohů," zasténala Annabeth. "Ona je stejná."
Percy věděl, co tím myslí. Magický portál měl v rámu ze styxského železa vsazeny výtahové dveře - dva stříbrné a černé panely s vyrytými ornamenty art deco. Až na to, že barvy byly obrázeny, vypadaly dveře přesně jako výtah v Empire State Building, vstup na Olymp.

"Riordanoidní relationshipping"
Ten název vymyslela moje sestřenice. (Chá!) A sama se nad tím musím zamyslet. Kdo nakonec zůstane s kým? Je jasné, že Percy musí být s Annabeth. Tedá, Rick by nám to dost nandal, kdyby to tam nenechal. Miliony naštvaných fanoušků... né, to nemůže riskovat... ale George R. R. Martin... né, nic, to se nestane. Percy a Annabeth jsou jasní.

Jason a Piper. Hádám, že zůstanou spolu. Hazel a Frank nejspíš taky. Leo je ten třetí, a buď musí zemřít, nebo zachrání Kalypsó a ta da da dá budou žít šťastně až do smrti. (Která nejspíš přijde hodně brzo, však to znáte, nestvůry a nesmrtelná čarodějka... pretty complicated.)

No a pak tady je chudáček Nico. Samozřejmě, bylo by to fakt velký překvápko, kdyby nakonec skončil s Percym. Hodně, hodně, hodně, hodně, hodně, sakra ani pomocí hodně nemůžu vyjádřit jak hodně, hodně, hodně velký překvápko by to bylo. Not happening. Nico musí zemřít. Není to tak? Ách, snad ne. Ale co s ním, jaký na něj čeká šťastný konec? Napadá vás něco? Mě ne.

Co mě ještě v téhle knížce potěšilo, je vztah/manželství trenéra Hedge. O tom se ale nebudu více rozepisovat.

Styl psaní
K tomuhle jsem se vyjadřovala už ve všech předchozích recenzích. Miluju ten styl. Je to napínavé, čtivé a občas i docela zábavné. Nejvíc mě dostávají ty narážky na filmy, seriály a tak podobně.

Měl strach, že se k němu mrtvá mlha nalepí navždycky, i kdyby se jim nějak podařilo přežít Tartar. Nechtěl zbytek života po světě pobíhat jako zombie z The Walking Dead.

Můj názor na tenhle díl
I když je to už devátá knížka na tohle téma, mě prostě Rick nikdy nezklame. Opět se mi to líbilo. Né sice tolik jako Znamení Athény, ale ano, číst se to dalo. A hodně dobře. Sice jsem byla zklamaná tou věcí s Nicem a nepřesnostmi, co se Splitu týkají, ale s tím se holt budu muset nějak smířit. Líbila se mi také vsuvka s Leem a Kalypsó. Takový odpočinek od nestvůr. Finále bylo trošku schizofrenické, to tím, že se odehrávalo na dvou frontách, ale i tak... skvělá práce, skvělý díl a nemůžu se dočkat Krve Olympu. To je další díl, kdyby to někoho zajímalo. Český název je ale prozatím neoficiální.

SHRNUTÍ

Čtvrtý díl série Bohové Olympu (mají to být Hrdinové, hergot, ale dobře, už nic neříkám, pěkně poslušně poslouchám a nic nenamítám) je skvělý, napínavý a čeká na vás nejeden pěkný zvrat (plot twist, ano, měla jsem hroznou potřebu to říct). Dalo by se ale říct, že tato kniha byla jakýmsi předskokanem pro poslední díl - a doufám, že ten bude ještě lepší než všechny díly předchozí dohromady.

HODNOCENÍ: 8/10

Článek jsem doplnila jak obálkami jiných vydání, tak oficiálními obrázky hrdinů k sérii. Já vím, je to děs, a nikdo si je takhle nepředstavuje, ále... Třeba se někomu budou líbit. :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Byl jsi tu?

Byl jsem tu! :D

Komentáře

1 Red Rose Red Rose | Web | 21. dubna 2014 v 16:51 | Reagovat

Vypadá to hodně zajímavě :D Asi si ji koupím, pokud ji seženu :)

2 Date tree Date tree | E-mail | Web | 21. dubna 2014 v 17:02 | Reagovat

Někdo mi říkal, že je špatná, ale když vidím tvé hodnocení, tak se o tom, jaká je raději přesvědčím sama :)

3 Anette Anette | Web | 21. dubna 2014 v 17:04 | Reagovat

Vypadá to zajímavě :))

4 lilienviv lilienviv | Web | 27. dubna 2014 v 22:17 | Reagovat

Na tuhle recenzi jsem se vážně těšila, ale chtěla jsem počkat, než si knížku koupím a přečtu :D Shodou báječných okolností jsem viděla ve středu poslední kus v knihkupectví a díky tomu že byla ta akce "Den bez DPH" či co, koupila jsem ji za 360 :D

Dočetla jsem ji dneska, (protože jsem musela čekat do soboty než jsem dočetla povinnou četbu a mohla se na ní vrhnout) takže jsem ještě teď plná pocitů :DD

Mně se Hádův chrám líbil, nemůžu říct jestli víc nebo míň než ostatní díly, každá ta knížka je v něčem báječná (dobře, prakticky ve všem :DDD).

Když jsem si přečetla Riordnův vzkaz, nejradši bych ho roztrhla :D Ale tak musíme ho brát s humorem a hlavně nepoškodit, jinak by jsme se v životě nedočkaly(i), že? :D

Když jsem zjistila, že Nico (postava kterou jsem si zamilovala v prvním okamžiku - proč si vždycky oblíbím postavu která umře? V HP Siriuse Blacka, v PJ Nica...) je ty víš co (nechci spoilerovat :D) tak jsem to 20 minut rozdýchávala :D

Jinak, ty obrázky jsou příšerné :D

A už se nemůžu dočkat dalšího dílu... Zase si rok počkáme, co? :D Těžký úděl nás, čtenářů...

Jsem se nějak rozepsala... Promiň :D

5 Percabeth Percabeth | Web | 28. září 2014 v 12:28 | Reagovat

Už jsem to četla je to super :) doporučuji :) nechtěla by jsi být mé SB? :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama