Recenze: Richard Castle - Heatová a žhavá odhalení (Naked Heat)

16. března 2014 v 9:01 | Cleo |  Čtenářský deník
Už delší dobu se mi druhý díl válel doma a tak jsem si řekla, že se do toho konečně pustím, vždyť co můžu ztratit, že. Pro nezasvěcené připomínám, že tato kniha je tou stejnou knihou, kterou Richard Castle (fiktivní postava ze seriálu Castle) píše v seriálu. To znamená, že si můžete představit, jako by kniha byla jednou epizodou - jsou tam stejní lidé a mají podobná jména - jen samotná Nikki Heatová je trošku jiná.

Autor: Richard Castle
Originální název: Naked Heat
Vydáno: Zoner Press, 2011
Překlad: Mgr. Ondřej Doseděl
Kniha: 296 stran, 147 x 230, hardback

Nikki Heatová je detektivem NYPD. Od doby, co se její tvář objevila na titulce jednoho známého časopisu, o ní mluví každý. Ale ona nemluví s nikým, zejména ne s Jamesonem Rookem, autorem zmiňovaného článku. Proč o ní musel napsat takové intimní věci? Vždyť to je znesvěcení osobních věcí. Najednou pochopila, jak se cítí celebrity, které jsou v jednom kuse pomlouvány a špehovány v tisku.

Jako by tomu náhoda přála, na policii někdo oznámí, že našel tělo mrtvé bulvární novinářky. Nikdo ji neměl rád, ale bylo to dost na to, aby ji někdo chladnokrevně zabil? Nikki Heatová a její tým (a také s přítomností Rooka) se na tenhle případ musí zaměřit a vyřešit ho, neboť média ji sledují na kroku jak kvůli ní samotné, tak kvůli vraždě známé novinářky.


Co to teda je
Je to krimi, detektivka, to vám snad nemusím říkat. Je to založené na seriálu, to je snad také jasné. Chvilkami jsem se musela smát, jak jsou ty postavy strašně podobné svému seriálovému já. Kdyby Richard Castle byl skutečný a naživu, musel by každý pochopit, že to, co píše, rozhodně není fikce, ale všechny ty postavy jsou až nadmíru skutečné.

Detektiv Heatová podlezla žlutou policejní pásku u mezery v hradbě odpadků a zaraženě se zastavila. Z pytle na smetí, mezi platem od vajíček a zašpiněným polštářem, totiž čouhala obálka časopisu First Press a z ní na Heatovou zírala její vlastní tvář. (...) Alespoň někdo měl dost rozumu a vyhodil to, pomyslela si a pokračovala dál.

Pro fanoušky?
Nemohu posoudit, jestli by se kniha líbila i těm, co neznají seriál. Ale podle mě si to ani nikdo takový nekoupí, protože jim to přijde jenom jako způsob, jak ze seriálu vyrejžovat další a další peníze na fanoušcích.

Jak je to psáno
Styl psaní se mi celkem líbí. Je takový neosobní, strohý, ze začátku ani ne moc poutavý, ale když přečtete alespoň prvních 20 stránek a zvraty začnou přicházet (ach ty zvraty!!), rozhodně se vám to bude líbit a nebudu chtít se čtením přestat. Co také musím ocenit jsou informace o policejním vyšetřování, které vám kniha poskytne. Ale na druhou stranu, do jaké míry je to fikce, že.

Krátce nato dorazili lidé z CSU a začala klasická procedura snímání otisků, fotografování těla a nepořádku v bytě. Detektiv Heatová a její tým pracovali v tandemu, než na detaily se však zaměřovali spíše na celkový obraz. Přecházeli sem a tam, na rukou latexové rukavice a hodnotili kancelář způsobem, jakým golfisté přeměřují green před dlouhým patem do jamky.

Všechno je krásně promyšleno, je to moc pěkný případ a hodně se mi líbilo, že do příběhu bylo zapleteno spoustu (i když v reálném světě neexistujících) celebrit - to se mi mnohem více líbí než nějaké finanční záležitosti a realitní makléři jako v minulém díle.

Co ještě musím zmínit - akční scéna při honění rockové zpěvačky po městě mě dostala. Byla fantasticky napsána a i přes to, že zpěvačka nakonec skončila pod vlakem, jsem byla okouzlena. Úžasné, úžasné!

Na jedno přečtení
Tato kniha rozhodně patří mezi jednorázovky. Její čtení si užijete, bude se vám to líbit, budete chtít číst dál a dál, ale jakmile máte přečteno, jen tak znovu si na ten příběh nevzpomenete, nezanechá to ve vás pravděpodobně žádný hlubší poznatek. Takové knihy nemám moc ráda (protože do týdne zapomenu, co se tam dělo), ale co s tím nadělám.

Vtípky a vztah Heatová - Rook
Co se mi hodně líbí je, že jsou zachovány bromance i romance ze seriálu, z čehož plyne i spousta srandovníh narážek a poznámek. V recenzách jsem se dočetla, že mnohým lidem přijdou sexistické, ale mě to přijde spíše úsměvné. Není nic lepšího než když do kriminálky/detektivky přidáte trošku vtipu.

"Hej, čéče, je to pravda?" obrátil se Raley na Rooka. "Prý jste si tu kapitolu nacpal do kalhot!"
Rook pyšně přikývl a odvětil: "Ano, nacpal!"
"Tím je zodpovězena jedna otázka," reagoval na to Ochoa a v prstech zahoupal svými latexovými rukavicemi. "A totiž, proč nás nutili mít při manipulaci s těmi papíry tohle na rukou."

V knize je samozřejmě vidět, že všechno je zaměřeno na příběh Rook a Heatová. Jak by taky nemohlo. Vždyť o měl psát Richard Castle jako svůj ideální vztah mezi ním a Beckettovou.

Co k tomu říct - koukněte se na seriál
U téhle knihy už doopravdy nevím, co více bych měla vyprávět. Jelikož, jak jsem už milionkrát předtím řekla, je to kniha založená na seriálu a nejspíše ji napsal nějaký scénárista, nebudu tady charakterizovat postavy ani dělat jiné, podobné ptákovinky - všechno to už stejně znáte z televize. A pokud ne, měli byste to rychle napravit.

Shrnutí
Knížka pro skalní fanoušky Castla. V nikom nezanechá nějaký hlubší dojem, je to prostě jen příjemná detektivka na deštivé odpoledne. Na druhou stranu musím uznat, že je krásně čtivá a případ zajímavý a rozmanitý, takže nudit se nebudete.

HODNOCENÍ: 7/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl jsi tu?

Byl jsem tu! :D

Komentáře

1 Veveliška Veveliška | Web | 16. března 2014 v 9:54 | Reagovat

Jů tak to si přečtu!

2 myred myred | Web | 19. března 2014 v 18:52 | Reagovat

Vypadá to dobře.  :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama