Odkaz blogu žije dál! Více informací zde.

Recenze: David Levithan - Den co den

28. ledna 2014 v 21:06 | Cleo |  Čtenářský deník
Znáte to. Před Vánocema se procházíte uličkama knihkupectví a přemýšlíte, jaké knihy si vybrat. Je to období v roce, kdy vezmete každou knihu do ruky asi tisíckrát a přemýšlíte, jestli by se vám mohla líbit. Každopádně, Den co den mě zaujala na první pohled. Proč? Protože je to zajímavé téma, které nenaleznete v knize den co den.

Autor: David Levithan
Originální název: Every Day
Vydáno: CooBoo, 2013
Překlad: Tomáš Bíla
Kniha: 344 stran, 130x200, hardback

A je skutečně neobyčejný/á. Nebo lépe řečeno, každý den je někým jiným. Někdy se probudí jako krásná dívka, někdy jako tlustý chlapec, někdy jako holka s absťákem, někdy jako kluk s oblibou v heavymetalových skupinách. Nemůže nějak ovlivnit, kým je a kým bude. Ale stejně, pokaždé je to vždycky jenom na jeden den.

Všechno se ale změní ve dne, kdy se probudí v těle kluka jménem Justin a zamiluje se do jeho přítelkyně Rhiannon. Stráví s ní krásný den a mrzí ho, že další den už z Justina opět bude ten nesnesitelný kretén, který Rhiannon rozhodně nemiluje. Ale on ano. A rozhodně by jí to měl říct...

A tak se Rhiannon stává prvním člověkem, kterému A kdy řekl pravdu. Otázkou však zůstává, dokáže se s tím Rhiannon smířit a budou někdy spolu? A co všichni ti lidé, jejichž těla si hlavní hrdina propůjčuje? Copak to nikdo nepozná? Nebo A jednou udělá chybu a konečně se to proflákne světu...?To jsem ještě nečetla
Od počátku mě zaujala ta jedinečnost tématu. Ještě nikdy jsem nečetla knihu o někom, kdo střídá těla, a to jsem už četla opravdu hodně kravin, to mi věřte. Vlastně... jsem nějak tak od začátku tušila, že tohle taky jedna bude, ale nějak jsem měla chuť zkusit něco novýho. Znáte to - čtete spoustu knih, ale po nějaké době už vám všechny připadají stejné.

Probudím se.
Okamžitě musím zjistit, kdo jsem. Nejde jen o tělo - otevřu oči a hned vidím, jestli je kůže na mé paži světlá nebo tmavá, jestli mám dlouhé nebo krátké vlasy, jestli jsem kluk nebo holka, tlustý nebo hubená, zanedbaný nebo pěstěná. když si jednou zvyknete na to, že se každý den probudíte jako někdo jiný, dá se na samotnou tělesnou schránku docela rychle zvyknout. Zato život, kontext, ve kterém se tělo nachází, ten může být docela těžké pochopit.
Každý den jsem někdo jiný. Teda jsem to samozřejmě pořád já. Vím, že já jsem já - ale zároveň jsem někdo jiný.
A tak to bylo vždycky.

Zamiloval se... jéje!
A (vtipné, proč si vždycky vzpomenu na PLL) se nám zamiloval na první pohled. Byl už v tolika vztazích, líbal se s tolika lidmi, ale musela to být prostě Rhiannon, do které se po jednom dni zamiloval. Já nevím. Nejsem sice "body-traveller", ale přijde mi, že láska je něco hlubšího než jenom pocit po jednom dni. A taky mě to nutí přemýšlet. Když nemáte tělo, jak funguje ta věc s chemií?

Po nějaké době se Rhiannon "smíří" s tím, že kluk/holka, kterého/kterou miluje, každý den vypadá naprosto jinak a nevadí jí to ani při líbání, ani když se pokouší o něco víc. Já nevím. Tohle si prostě neumím představit. Mám pocit, že autor se snažil vytvořit krásný zamilovaný příběh, ale na jednu stranu působí hrozně hloupě a dětsky. Nereálně.

"Ale ono to není jenom mezi námi," řeknu jí. "Týká se to taky Xaviera."
"Xaviera?"
Ukážu palcem na své tělo. "Xaviera."
"Aha."
"On to ještě nikdy nedělal," vysvětlím jí. "A mně to prostě nepřipadá správné, aby to úplně poprvé proběhlo tak, že si to nebude pamatovat. Zdá se mi, jako bych mu tím upíral něco, na co má nárok jenom on sám. A to není správné."

Všechno se stupňuje až do doby, než se A probudí v těle Rhiannon. Páni, to je vám ale nádhera. Ale umíte si to předtavit? Že jeden den budete v těle někoho, koho bezmezně milujete? Budete cítit, jak se cítí. Jaké to všechno je. Přišla mi hodně vtipná představa, že A se celý den snažil nejít na záchod, nepřevléct se, nesnažit se ponořit do jejích vzpomínek. Je to hrozně zvláštní. A musím nad tím hodně přemýšlet. Na druhou stranu, je všem asi jasné, že jak autor, tak my si to jenom představujeme. Nikdy nebudeme vědět, jaké je to ve skutečnosti.

Tohle je ten pocit, když zavírá oči.
Tohle je ten pocit, když usíná.
Tohle je ten pocit, když její pleť laská tma.
Tohle je ten zvuk, když se celý dům ukládá k spánku.
Tohle je rozloučení, které cítí každý večer. Takhle končí její dny.

Nakonec to samozřejmě dopadne tak, že Rhiannon řekne, že už takhle nemůže dál. Co jiného by se dalo čekat, že. Tenhle vztah byl odsouzen k zániku již od začátku.

Tolik různých těl
Co mě na celém tomhle příběhu bavilo nejvíce, bylo popisování těch různých životů. Tolik skvělých zážitků, takové pěkné historky a příběhy. Kvůli tomuhle stojí za to tuhle knihu rozhodně číst. Tedy podle mě. Holka, které zabrání se zabít. Kluk, který je drogově závislý. Nathan... a další.

Moje vlastní mysl je úplně vyčerpaná, ale zdá se, že Nathan Daldry se vyspal docela dobře.
Nathan je sympatický kluk. Všechno v pokoji má vzorně uklizené. Ačkoli je teprve sobota ráno, má už hotové všechny úkoly na pondělí. Budík si nastavil na osmou, aby z volného dne zbytečně moc nepromeškal. V deset už byl nejspíš v posteli.

Nathan
Jednou A zapomene u jednoho týpka vymazat historii na počítači. A protože je to takový pilný hoch, všem, i jemu samotnému přijde divné, že jednoho dne utekl z domova na večírek a probudil se až druhý den v autě uprostřed ničeho. A pak příběh je na světě. Posedl ho ďábel.

K finále knihy se A dozví, že možná existuje víc takových, jako je on. Ale to se pak už v knize neřeší, což je podle mě velká škoda. Nemělo se to zmiňovat, když je to tak irelevantní. Konec je otevřený, jak jinak. Pro Rhiannon nejspíše konec šťastný, ale A se musí smířit s tím, že to nikdy nebude mít jednoduché. Líbí se mi, ten konec... je to takový nesobecký. A romantický. Chm. No jo! Ubičujte mě za to!

Styl psaní
Celá kniha je krásně čtivá a pokud se budete snažit, za dvě tři hodinky ji můžete mít přečtenou celou. Já osobně jsem čtením také moc času nestrávila, protože jsem si sedla a jednoduše se do toho pustila. A byla jsem k nezastavení. Tohle není kniha na opakované čtení, ale jednou vás rozhodně potěší.

Životní úvahy
Co se mi také hodně líbilo, byly úvahy o životě, jimiž byl celý příběh proložen. Jak každý okamžik může být krásný, jak život je krásný, jak úžasné je, že nějaký máte. I když si toho možná nevážíte tolik, jako byste měli, stejně je to neuvěřitelný zázrak. Tleskám, Levithane, dobře napsáno.

Shrnutí
Zajímavá, jedinečná a velmi čtivá kniha. Chvilkami vás bude dojímat, chvilkami bavit, rozhodně se tedy nemusíte bát, že by to byla nuda, protože to doopravdy není. Myšlenka této knihy není nějaké převratná, ale na jedno přečtení ji doporučuji každému knižnímu fanatikovi. Stojí to za to.

HODNOCENÍ: 7/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl jsi tu?

Byl jsem tu! :D

Komentáře

1 Kay Kay | Web | 30. ledna 2014 v 19:39 | Reagovat

Na tuhle knihu mám zálusk, vypadá skvěle originálně :)

2 lilienviv lilienviv | Web | 30. ledna 2014 v 21:08 | Reagovat

No super, další knížka kterou si musím koupit :DDD

3 stuprum stuprum | Web | 31. ledna 2014 v 10:30 | Reagovat

Jestli Den co den čteš, tak jsi knižní fanatik. Dej si kapku oddech. :)

4 Date tree Date tree | E-mail | Web | 31. ledna 2014 v 11:33 | Reagovat

Vypadá to parádně :) já tedy neznám tohle období procházení v uličkách, protože mám e-book, ale mám stažených X knížek, které se chystám přečíst :).. a tuhle si k nim přidávám :)

5 Ronnie Sparks Ronnie Sparks | E-mail | Web | 31. ledna 2014 v 19:19 | Reagovat

na tuto knihu už jsem koukala a je dost zajímavá, napsala jsem si ji do knih co si chci koupit

6 osobnivesmir osobnivesmir | Web | 31. ledna 2014 v 21:59 | Reagovat

Den co den jsem četla nedávno. Napsala jsem také o ní na svém blogu. Líbila se mi. Četla se mi dobře. Dokonce mě i u posledního setkání s Rhiannon kniha dojala. Nevím, co jsem od ní čekala, ale takovýto konec tedy vůbec ne. Konec je až moc zvláštní a dá se vyjádřit moc verzemi. Nathan a reverend mi byli až moc nesympatičtí. Tento příklad lidí se mi hnusí. Knihu všem doporučuju. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Najdete mě na těchto sociálních sítích:

Návštěvnost:
TOPlist

© 2010-15 FlowerDays | Hosting blog.cz | Varování a podmínky tohoto blogu
2015 Optimalizováno pro Operu | HD/FullHD