Nikita / 1.- 4. série

4. ledna 2014 v 12:59 | Cleo |  Seriály
A je to tady, další moje recenze je na obzoru. Tentokrát se pořádně podívám pod kůžu mému oblíbenému seriálu od CWčka, Nikitě. Povím vám o co jde, o postavách, o tom, jestli se seriál časem zlepšuje nebo zhoršuje ale hlavně, jestli má cenu se na to koukat.

..
Originální název: Nikita
Režie a scénář: uvedeno v listu epizod zde
Žánr: krimi, drama, sci-fi
Rok: 2010-2013
Země: USA
Hrají: Maggie Q, Lyndsy Fonseca... (zobrazit všechny herce)
Série: 1-4
Počet epizod: 73

Nikita byla drogově závislá. Přelom v jejím životě nastal, když zastřelila policistu. Byla odsouzena k trestu smrti. Nějakým záhadným způsobem nezemřela, ale ocitla se v podivném pokoji, v podivném zařízení zvaném Divize, kde z ní udělali nejlépe trénovaného zabijáka, který má pro vládu dělat takové ty mise, které nejsou "tak úplně legální".

Zvrat nastal, když ji nechali žít mimo Divizi, jako agentku. Tehdy se zamilovala do týpka jménem Daniel, a bylo to pro Nikitu jako splněný sen. Ale v Divizi nejsou povolené žádné vztahy, takže netrvalo dlouho, a někdo to na ní práskl. A Daniel byl mrtvý.

Tehdy se Nikita rozhodla, že z Divize uteče, což se jí také povedlo. Od té dobys e skrývá a přemýšlí, jak se Divize pomstí, jak ji rozpustí zevnitř. Ujme se mladé dívky, Alex, vycvičí ji, nechá ji šoupnout do Divize a společně se rozhodují, jak nejlépe Divizi zničit. Alex to bere jako krevní mstu za vyvraždění rodiny, takže je také vysoce motivována. A tak musí zničit černé skříňky, které by v případě pádu Divize hrozili USA, zabít Percyho, zlého šéfa, Amandu, psycholožku a psychopatku (i sociopatku, pokud jde o tohle). A pak bude pomsta dokonána. Ale nic není tak lehké, jak by se na první pohled mohlo zdát, takže tohle bude také dost dlouhá cesta. Přesně... 4. série.
(Pro celou recenzi klikněte na celý článek.)


Co mě na tom zaujalo?
Seriál je zabijácké drama. Zbraně, tajné organizace, mise, a ještě ke všemu je to "kriminálka", u které stíhám vnímat, kdo že je ten, koho mají chytit a kdo je jeho příbuzný, což mi v normálním krimi dělá neskutečné problémy. Tudíš bylo hned na první pohled jasné, že jsem se do tohohle musela zamilovat.

Nikita
Je zlomená uvnitř, protože jí Divize zabila přítele a životní lásku, Daniela. Byla jedna z nejlepších, všichni jí měli celkem rádi. Ďábelský Percy sice byl prodejný a zkorumpovaný, ale byl to šéf, který dokázal věci udržet v pochodu. Amanda byla zase manipulátorka, která Danielovu smrt vyžádala. A Owen ji provedl. Z toho všeho ale Nikita viní jen Divizi a přísahá, že ji zničí. A to je další věc.

Zničení divize
Po celý seriál, Nikita a spol. neustále diskutují o tom, že musí zničit Divizi, protože jim zničila životy a tak dále a tak dále. Když se tam ale v třetí sérii dostanou, dohodnou se, že ji udrží v provozu i nadále. A to se jim tolikrát stalo osudným! Kdyby ji prostě zavřeli, měli by to o tolik jednodušší!

Nikitino kňourání mi taky dost vadí. Ano. Divize je špatná. Ale na druhou stranu... dala jí druhou šanci na život. Pomohla jí zbavit se závislosti. Udělala i několik dobrých věcí. Ale tohle Nikita vůbec nevidí.

Alexandra Udinov
Proč je první sérii lepší než všechny ostatní? Protože miluju takový to tajemno, tajemství, které nikdo neví. Alex byla Nikitin rekrut, nabourala se do Divize, téměř ji zničila zevnitř. A ještě ke všemu je to Alexandra Udinov, dědička mocné a světoznámé ruské ropné společnosti Zetrov. A zabiják. Jestli tohle někomu nevyrazí dech, tak už fakt nevím.

To se samozřejmě váže s několika mými oblíbenými Alexandra-momenty. Nechte mi vyjmenovat ty nejdůležitejší. V epizodě Alexandra se o ní dozvíme spoustu psychologického. Ale ten moment, kdy je na návštěvě u svého blonďatého souseda a málem tam zabije toho týpka, co na ni šahá... (Mimochodem, ten blonďák byl můj oblíbenec, doufám, že se ještě do konce seriálu vrátí... Hm. Nevrátil. Škoda.) Jak pomůže těm prostitutkám. Dvakrát. A tak dále. Tohle prostě musíte sledovat, abyste pochopili.

Birkhoff
Svůj plný potenciál začal Seymour využívat až v druhé sérii, kdy naprosto pokázal, že je právoplatným členem "Nikita-týmu", když Michaela a Nikitu zachránil v celkem prekérní situaci. A od té doby jsem si naprosto zamilovala jeho geniální hlášky.

Birkhoff je jedním z nejlepších hackerů a programatárů na seriálové půdě. A zároveň je tam skvělá zápletka s jeho otcem, která bohužel kvůli zkrácení finální série nebyla plně využita. Jiank ale... úžasné, úžasné!

Sci-fi do vyšší úrovně
Seriál začínal jako slušná krimi-dobrodružné drama. Bylo to super, zajímavé, hned jsem si to zamilovala. Ale pak ve třetí sérii došlo k takovému zvratu. Stroje, co vám vrtají v hlavě a mění myšlenky, nano-ruka, kterou vám amputují a jako by se nikdy nic nestalo. Chvilkama jsem měla pocit, že se tenhle seriál nějak "smísil" s Aplhas nebo s Tower Prepem.

To mě hodně štvalo ve třetí sérii, když se tímto "šťouráním" v hlavě naprosto změnil Owen (vlastně jsme se dozvěděli, že Owen byl jenom psychoklam a doopravdy nikdy neexistoval) a totálně poblázenila Alex. Ee, scénáristé, tohle nebyla nejlepší volba. Já osobně to nesnáším. (Stejně jako to bylo v třetím díle Hunger Games.)

Amanda
To je kapitola sama o sobě. Začala jako psycholožka, pokračovala jako šéfka Divize, pak se propracovala až k milence Ariho Tasarova a nakonec jsme poznali, proč je taková jaká je. Nechci tady zacházet moc do detailů, protože koneckonců, je to dost velký spoiler. Řekněme, dozvíme se, proč je takový psychopat. (Ve skutečnosti se jmenuje Helen a svoje dvojče Amandu zabila, poté, co utekla od pokusů jejich otce. Převzala Amandinu identitu a šla dál.) A nakonec to dá Nikitě skvělou příležitost říct jí pěkná poslední slova. "Vítej zpátky ve sklepě, Helen."

Ryan, Sean a další moji oblíbenci od SEALu a CIA
Moji oblíbenci. Myslela jsem, že se zblázním, když Ryan zemřel. Jak se ukázalo, ne natrvalo. tenhle seriál mě prostě nikdy nepřestane překvapovat. Seana jsem naopak zezačátku neměla vůbec ráda, jako mazánka Dozoru. Ale nakonec mi bylo hodně líto, když ve třetí sérii zemřel na vnitřní krvácení. Poučení? Nikdo není v tomhle seriálu natrvalo.

Stejně to se stalo i u Toma, mého oblíbene z první série. Bylo mi hodně líto, když musel zemřít, přesně tak, jak to bylo v Revenge. Historie se neustále opakuje.

Úžasné hostingy
Během sledování jsem zase přidala několik geniálních vodítek do svého seriálového grafu. Během sledování jsem tam našla několik geniálních herců. Sledujte a uvidíme, jestli je poznáte také. Trochu vám napovím. Maya z PLL (psycholožka z Teen Wolfu, Emily z Upířích deníků), mrcha z Moderní Popelky (také účinkovala v Castlovi a Veronice Mars), Meredith z Pretty Little Liars... Mám pokračovat? :)

Family bussiness
Cassandra a její syn. Ari Tasarov a jeho syn. Alex a její máma. Víc nebudu odhalovat, jen vám prozradám, že v tomhle seriálu je mnohem více rodinných vazeb, než by se na první pohled mohlo zdát. A nechápu, že jim to prostě nic neříká. Objeví svého příbuzného a dále pokračují v divizování. Krimitelenovela.

Prezidentka Spencerová
Proč musejí mít USA v Nikitě prezidentku? Kdo to sakra vymyslel? Ahá, možná, že dyby tam dali nějakýho černouška, asi by všichni věděli, koho to má symbolizovat... i tak. Zajímavý tah.

4. série a dar z milosti
Seriál měl tak mizernou sledovanost, že by to na 4. sérii nikdy nedotáhl, nebýt silné fanouškovské základny, která doslova škemrala, aby seriál dostal finální sérii. A já jsem za to byla ráda. I když byla mírně uspěchaná, i tak byla báječná, mnohem lepší než konec třetí.

Dvojníci. Dvojníci všude!
To byla specialitka čtvrté série. Navázalo to na to sci-fi, které bylo v třetí sérii. Nebudu tady zmiňovat nanoviry a podobné zabijácké věcičky, ale dvojníci, ti mě prostě dostávali! Amanda a Shop (utajená organizace s prodejem lidí) vytvořili společně tolik dvojníků! Né, že by to někomu vadilo.

Finále
Čekala jsem trochu více na finále. Nějaký úžasný zvrat, twist osudu, master-plan. Tedy, master-plan tam samozřejmě byl, já sem byla úplně v extázi, co se posledních minut týče, ale i tak. Dobře, dobře, už mlčím, líbilo se mi to a doopravdy jsem Nikitě tu její přetvářku věřila.

Epilog
Nikita a Michael jsou ve svém beach-housu. Ale nemohou prostě nic nedělat. To se mi hrozně líbilo! A Alex a Sam/Owen, to bylo prostě fantastické, naprosto úžasný zvrat, ale ano, já to viděla přicházet. A Alexandra Udinov jako bojovnice za lidská práva. Seymour a Sonya. Ano, všichni se dočkali svého šťastného konce, tedy až na Ryana Fletchera, nechť odpočívá v pokoji (málem jsem křišela, když skočil z toho okna), ale ten má jméno vytesané do mramoru ve Washingtonu, což je i pro něj docela dost dobré, ne?

Shrnutí
Je to pro mě docela těžké, shrnout tento úžasný seriál. Pokusím se to zkrátit. Skvělé zápletky, skvělé postavy, skvělé dialogy, všechno prostě naprosto... úžasné. Se sériemi kvalita klesá, to ano, ale i tak je to pořád koukatelné a k zamilování. Tenhle seriál je prostě moje guilty pleasure, i když velice doufám, že takto to nechodí v reálném světě.

HODNOCENÍ: 9/10

Rozhodně mi nezapomeňte napsat do komentářů, co si vy o tom seriálu myslíte? Skvělý? Špatný? Plánujete ho sledovat?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Byl jsi tu?

Byl jsem tu! :D

Komentáře

1 Pokřtěná Buddhistka Pokřtěná Buddhistka | Web | 4. ledna 2014 v 18:04 | Reagovat

Nikita je jeden z mých úplně nejoblíbenějších seriálů! Strašně moc jsem si oblíbila Birkhoffa, je prostě nejlepší!  Strašně zbožňuju ty bojové scény. :D A teď na jaře bude mít premiéru film Divergence, podle stejnojmené knížky, a MAggie Q (Niki) tam bude hrát jednu z nejlepších a nejsympatičtější rolí! Strašně moc se těšííím! :D Akorát chudáček Ryan :(((

2 Katy Katy | Web | 21. června 2014 v 14:48 | Reagovat

Skvělá recenze :) a víceméně se na všem shodnem.
První sérii jsem taky měla nejradši a i čtvrtá ve mě zanechala hluboký dojem a jsem ráda, že seriál dostal tak kvalitní zakončení, ikdyž je velká škoda, že ta série nedostala obvyklý počet dílů :(.
U Nathana jsem taky tak nějak doufala, že se vrátí, ale pak jsem si celkem oblíbila Seana no a jak to dopadlo :(, nicméně to, že Alex byla nakonec se Samem mi udělalo radost. Musím říct, že mě se třeba takhle zápletka Sam-Owen líbila, ikdyž mi taky sem tam vadilo, jak těch sci-fi zápletek přibývá. Co se týče sledovanosti, tak mě vždycky hrozně štvalo, že CW Nikitu od 2. sérii nechalo na pátku a nezkusilo to s ní v jiný lepší den, kdo ví, možná by to nějaký vliv mělo. I tak je to úžasný seriál a určitě ho někdy zkouknu znova :)

3 Katy Katy | Web | 21. června 2014 v 14:50 | Reagovat

[2]:Jinak promiň koukám, že jsem si zadala špatnou adresu blogu jaj :D :( a říkám si, že by tě jako fanynku Nikity mohl zajímat, tak případně správně je to tady-
http://nikita-mikita.blog.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama