Rychlorecenze: Aprilynne Pike - Iluze + Osud

2. října 2013 v 21:09 | Cleo |  Čtenářský deník
Jenom rychlé shrnutí mých názorů na další díly Křídel.

Iluze

Laurel je už celkem zažitá ve své roli florely. Navíc je teďka všechno v pořádku. Chodí s Davidem, kterého má moc ráda. Občas sice myslí na Tamaniho, šerého požádala, aby se už nestýkali, ale i tak, žije teďka celkem šťastný a normální život.

Ale první školní den ji chystá šok v podobě Taminiho. Chová se jako člověk, je oblečený jako člověk a dokonce tak i vypadá. Začal chodit na její školu, aby jí byl nablízku. Laurel je z toho samozřejmě v rozpacích a souboj Davida a Tamaniho může začít.

Jednoho dne jí také u dveří zazvoní Klea, kterou zachránila od trolů v minulé knize. Vlastně, dvakrát. Představí jí Yuki - novou holku z Japonska, kterou Klea definovala jako dryádu. Ale doopravdy je to florela. Otázkou však zůstává, jakou roli v celé téhle šarádě hraje a jaké florela to je. Jarní, letní, podzimní a nebo zimní… Ale to by byl opravdu zázrak.

Další pokračování
Další díl této série jsem si samozřejmě nemohla nechat ujít, to ani náhodou. Nemohla jsem se dočkat až zjistím, jak se to všechno vyvine, jak bude pokračovat napětí mezi Davidem a Tamanim, takže jsem nad tím ani moc nepřemýšlela a po dalším dílu okamžitě skočila.

Yuki
Yuki jsem od začátku neměla v oblibě. Říkala jsem si, proč do toho pletou další florelu, k čemu to je. Ona je nějaká podivná, určitě je v tom všem nějak zapletená. Samozřejmě, napadlo mě, že je zimní florela, ale potvrdila jsem si to, až když jsem si předčasně přečetla konec knihy. Já si prostě nikdy nemůžu pomoct! Bohužel na otázku, co všechno měla celou dobu za lubem se dozvíme až v další, finální knize.

David a Laurel, Laurel a Tamani, Tamani a Yuki, David a Chelsea, Chelsea a Ryan
Právě jsem vám vyjmenovala všechny milostné vztahy, které se v tomto díle budou řešit. Tamani a David budou samozřejmě o Laurel soupeřit (a ano, nadšeně jsem vykřikovala RVAČKA! na celý autobus, kterým jsem jela). Pro koho se nakonec rozhodne se v tom díle také nedozvíme.

Co se nám ale ukáže, je stále trvající láska Chelsea k Davidovi a Davidovo jednání ukazuje, že ani jemu není Chelsea ukradená. (Podle mě by mohli skončit spolu a Laurel s Tamanim, ne?) Dále se v tomto díle dozvíme něco o tom, co od vztahu s Laurel oba očekávají a jak by ho chtěli řešit v budoucnu.

Tamani musí předstírat, že se mu líbí Yuki, aby z ní dostal nějaké informace, což samozřejmě v Laurel probouzí pěknou žárlivost. Tento díl je pěkně plný těch citových vazeb a konečně na postavy začíná působit ten tlak, který je důležitý k citovému rozhřešení.

Shrnutí Iluzí

Dále už mi nepřijde, že by bylo něco důležitého, co jsem k tomuto dílu zapomněla sdělit. Opět je kvalitní, plný překvapení, psán napínavě, normálním stylem a odložit tuto knihu a pokračovat ve čtení později prostě neexistuje.

Osud

A je tady poslední díl Křídel, který jsem také přečetla téměř jedním dechem. Co jsem na zakončení svojí oblíbené série říkala a líbilo se mi vůbec? Nebo jsem poslechla varování autorky a vůbec jsem ho nedočetla? Ale to není pravda, přečetla. A vy čtěte taky. J Spoilery (jako obvykle) začerněny.

Yuki je zimní florela. Zimní florela. Yuki. A pracuje pro Kleu, což je vlastně taky florela, ale podzimní. Jedna z nejlepších, co kdy žila. A ty dvě se rozhodly zničit Avalon a začít nový věk.

Laurel ale má své přátele - Davida, Tamaniho a Chelsea. Ti se společně vydají spěšně do Avalonu, aby královnu Marion upozornili na blížící se hrozbu. To se ale samozřejmě nezastaví válku, která přichází.

Válka v Avalonu
Bylo to nevyhnutelné. Všichni autoři rádi mají válku v posledním díle knihy. Harry Potter, Percy Jackson, Narnie, dokonce i Stmívání majjí něco jako finální souboj. A tahle série rozhodně nebyla výjimkou.

Kamarádi se přiřítí do Avalonu, kde už na ně čeká Jamison s geniálním plánem. Dokonce dovolí do království vpusit i Davida s Chelsea, což jsou lidé a to se nestalo už stovky let. A pak vytáhnou ten meč. Exkalibr.

Exkalibr
Tak tím mě naštvala autorka nejvíce. Exkalibr! To je můj příběh! Ale no jo, co se dá dělat. Nevěděla jsem, co si mám myslet, když se David stal novým Artušem a získal neporanitelnost a nepřemožitelnost.

Oběti
Následují bitvy, které se samozřejmě neobejdou bez obětí. Nejvíce mě naštvalo úmrtí Katyi, protože jsem ji prostě měla ráda. I za hlášku "To je ten tvůj člověk?". Kromě Shara to byla jediná oběť, které mi bylo skutečně líto.

Finále
Vlastně celá tahle kniha byla finále. Klea otrávila Tamaniho a sebe, jenom ona měla protilátky a chtěla, aby Laurel přivedla zimní florely. To ale neudělala. Šla ke kouzelnýmu stromečku, kterej jí poradil a společně s Akademií nalezla protilátku. Klea zemřela. Yuki také.

Druhá sféra problému byla, že David s Chelsea nesměli odejít. Ta zimní florela/flor, která by otevřel/a bránu, bude popraven/a královnou Marion. Jamison to chce udělat, protože má plán, že Yasmine a Laurel jednou budou vládnout Avalonu a zničí tu hloupou hierarchii. Ale Yuki milovala Tamaniho tak moc, že mu před svojí smrtí dala klíč od brány. A všichni mohli odejít. Hurá.

Celkově se mi finále líbilo. Z čeho jsem byla samozřejmě ale nejšťastnější, byl vztah mezi Tamanim a Laurel, který je oficiální. YAY! Řvala jsem a smála se jako šílenec. Já prostě miluju šťastné konce.

Epilog

Před epilogem autorka varuje, že těm, kteří si oblíbili Davida, nedoporučuje číst dál. Taky píše, že i když se to moc nezdá, kniha je vlastně o Davidovi, lidské bytosti, která objeví skutečnou magii. V dopise, který posílá David na rozloučenou Chelsea se dozvídáme, že spolu chvilku chodili, ale David nikdy nezapomenul na Avalon a meč, takže si vzal lektvar zapomnění. Četla jsem to dvakrát. Ale je to pravda. Ten konec je realistický. Skutečně někdo, kdo si prošel tím vším, musel zapomenout, zvláště, když to byl ten odmítnutý z milostného trojúhelníku. S tím epilogem jsem se smířila, ale kašlu na něj. Miluju ten příběh a doslov mi ho nezkazí.

Co jsem ocenila
Že skoro nikdo důležitý nezemřel. Ani z rodiny. To mě hrozně naštvalo u Harry Pottera a byla jsem nepříčetná hodně dlouho po odložení knihy, což se v případě této knihy naštěstí nestalo. Rozhodně jsem ocenila i kvalitu a napínavost, ale o tom všem jsem už mluvila v předešlých recenzích.

Z čeho jsem byla zklamaná
Že to končilo tím, jak všichni odešli branou z Avalonu. Chtěla jsem přivítání doma a objímání. Částečně z epilogu, protože jsem čekala šťastnější konec, ale Laurel a Tamani spolu mi postačili. Také mě mrzelo, že umřela Katya, ale to jsem už asi také zmínila. Tudíž je to vše.

Shrnutí Osudu a série
Úžasná série a dobré zakončení. Autorka si vymyslela skvělou zápletku, politologické rozhřešení naštěstí už ale v knize nezmínila. Pokud milujete nadpřirozeno, romantiku a napětí, tahle kniha pro vás to pravé. I já se ráda jednou vrátím k prvnímu dílu.

HODNOCENÍ SÉRIE: 8/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl jsi tu?

Byl jsem tu! :D

Komentáře

1 Endíí | glee-daily Endíí | glee-daily | Web | 2. října 2013 v 21:12 | Reagovat

Ahoj, chtěla bych tě poprosit, zda bys pro mě nehlasoval/a v soutěži o hmotné ceny. Pokud mi dáš hlas (5. Endííí) a napišeš ke mě na blog - můžeš získat LAYOUT. 100% tě čeká reklama u mě v menu. Více infa u mě na blogu.

*myslím, že si myslíš úplně to samé, jak kdybych to psala já sama, jak k OUAT tak i Revenge. U Revenge mě nejvíc dostal ten Jack/Emily kiss a pak jí řekne, no ne už k tobě nic necítím :D úplně v pohodě

2 BEP )))/ P!nk BEP )))/ P!nk | Web | 2. října 2013 v 22:35 | Reagovat

Ale Once dobrý ne? Nemyslím, si že je moc dějových linií, alespoň mají o čem vyprávět a nebude to nuda :)

3 ladyparanoid ladyparanoid | Web | 3. října 2013 v 16:18 | Reagovat

neznám seriál... ahoj, jinak nezlob se ale asi nebudu stíhat chodit na blog :)) viz můj článek :))ale asi se podívám... :)

4 Skříteček2 Skříteček2 | Web | 3. října 2013 v 18:26 | Reagovat

Abych pravdu řekla, premiéra OUAT mě překvapila, myslela jsem, že nebude tak dobrá. :) Částečně je fajn, že Storybrooke přesadili na druhou kolej, protože na diváky je už tak dost dějových linií. A souhlasím s tím zabíjením... Nechápu, proč to nemohli udělat už na konci druhé řady, potěšili by tak fanoušky mnohem více.

5 sarush ef sarush ef | Web | 3. října 2013 v 19:07 | Reagovat

Na to bych mohla taky někdy kouknout :)

6 Celene Celene | Web | 12. října 2013 v 10:42 | Reagovat

líbí se mi, jak máš skrytý ty spoilery, to je super :D jinak první epizoda Once Upon A Time podle mě byla naprosto skvělá! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama