Recenze: Sarah Mlynowska - Popelka neobula střevíček (Co by kdyby #02)

22. září 2013 v 19:40 | Cleo |  Čtenářský deník
Tak a je tu druhý díl knížky ze série Co by kdyby od mojí oblíbené autorky. Je jasné, že jsem netrpělivě čekala na moment, kdy se mi dostane do rukou, takže jsem se do ní hned pustila. A jak se mi to líbilo a proč mi tato kniha "pro děti" přijde revoluční a vhodnější než klasické pohádky se dozvíte v této recenzi.

Autor: Sarah Mlynowska
Originální název: Whatever After: If the Shoe Fits
Vydáno: Jota, 2013
Překlad: Jaroslava Novotná
Kniha: 152 stran, 130 x 200, hardback

Abby a Jonáš mají ve sklepě kouzelné zrcadlo. Už jednou se jim povedlo, že je zrcadlo přeneslo do pohádky, konkrétněji tedy do Sněhurky. Ale už od té doby uplynulo hodně písku a oni to pořád zkoušejí znova, ale zrcadlo je odmítá přenést.

Až jednoho dne, zcela nečekaně, je zrcadlo opět vcucne. Ale nejsou v pohádce o Sněhurce, to ne, jsou někde úplně jinde. Na kouzelném bálu, kam vkročila nádherná princezna? To. Snad. Ne. Než se sourozenci nadějí, už opět se do pohádky zaplétají. A tentokrát pomáhají Popelce s tím, aby se osamostatnila a naučila stát na vlastních nohách. Protože jinak jí kouzelná víla napomůže a prince si nevezme.


Děti, ale ne
Jsem si vědoma toho, že tahle knížka je určena spíše dětem, to znamená takových 8-10 let. Tedy, to je můj odhad. Pravda však je, že já jsem buď ještě pořád dítě (psychicky tedy rozhodně), nebo je kniha tak dobře napsaná, že to prostě nehraje žádnou roli. Podle mě je naprosto krásně čtivá, dobrodružná, jedinečná, má prostě všechno, co by správná kniha měla mít.

Popelka
Psala jsem to i v tomto článku. Všechny princezny v pohádkách dostanou prince a tím je jejich životní přání splněno. No a jaký vzor to dává dnešním dívkám, ze kterých se později stanou ženy? Chtějte prince, peníze, abyste už nic nemusely dělat. Ale to je přece blbost! Kolika z nás se to splní? Spočtete je na ruce.

V tom mi tahle knížka přijde úžasná. Abby s Jonášem jsou malí sourozenci z moderního světa, takže vlastně do každé pohádky vdechnou ten rozum a pokrok, trochu z té moderní doby, ale to dobré. Je to jasné, v době, kdy ty pohádky vznikaly, šlo ženám jen o jedno: dobře se vdát. Ale tak to už nefunguje. Feministky a doba udělaly své - buďme rády, že můžeme pracovat, být soběstačné. Nejsme v ničí moci. A i to se naučila Popelka v této knížce.

Je fantastické, že se konečně na světě objevila nějaká autorka, která se tohoto tématu rozhodla chopit a pokusila se přes svoje dílo pohádku trochu zmodernizovat, ale zároveň ji udělat pěkně čtivou. A za to tleskám.

Vtipná zápletka
Kromě takového morálního ponaučení má tato kniha ještě jednu výbornou vlastnost - nebudete se o ní schopni odtrhnout. Je to dobrodružství, trošku bláznivé, ale skvělé, takže žádného ččtenáře rozhodně neurazí. Popelka se rozhodne osamostatnit tak, že bude prodávat brownies - nebo lépe řešeno, prownies, Popelčiny prownies. Jednu ze sester v této poznáme jako tu hodnou (to už tady sice párkát bylo, ale i tak je to milé překvapení a finále je ještě lepší) a kdo ví, jak to nakonec všechno dopadne.

Finále
Samozřejmě, než se dostaneme ke zkoušení střevíčku, bude to nějakou dobu trvat. Nakonec se ale všichni sejdou a princ nazuje Popelce střevíček. Požádá ji o ruku. Ale ona ho odmítne. Slyšíte? Odmítne ho. Protože chce stát na vlastních nohou, péct a prodávat. I princovi se uleví. On ji totiž nechtěl. Chtěl Kaylu, Popelčinu nevlastní sestru, se kterou si tak dobře rozuměl. A i ona si rozumněla s ním. A tak to končí. Svatbou, ale ne tou Popelčinou.

Shrnutí
Úžasná knížka, úžasný nápad, úžasná spisovatelka. Kupte tuhle knihu vašim sourozencům a ukažte jim, že v moderním světě dobro nevítězí, pokud se o něco nesnažíme. Ve světě jde o lásku - ale ne o peníze, moc a královský titul. A tak by to mělo být.

HODNOCENÍ: 10/10

Přečtěte si moji recenzi na první díl této knižní série. TADY.
Ve čtenářském deníku najdete i další recenze na knihy od této úžasné autorky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl jsi tu?

Byl jsem tu! :D

Komentáře

1 Elly :3 Elly :3 | Web | 24. září 2013 v 8:49 | Reagovat

Já právě čtu Harryho Pottera, ale nějak se nemůžu dostat do děje, tak jsem na chvíli čtení odložila:) Jinak já mám ráda knížky od Jacqueline Wilsonové:)

2 Chica con  sueños Chica con sueños | Web | 25. září 2013 v 15:32 | Reagovat

I když je mi 20let, knihy tohoto tipu mám ráda :) je to taková odreagovačka před realitou a ten autorčin nápad, že se vše musí vybojovat a ne jen čekat, až štěstí padne samo do klína, to je prostě brilantní :)
Určitě si to přečtu :)

3 S-hejvi S-hejvi | Web | 26. září 2013 v 17:57 | Reagovat

tak to musí být super knížka, vypadá krásně:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama