Recenze: S. Meyer, M. Cabot, K. Harrison, M. Jaffe, L. Myracle - Prokletý maturiťák

2. září 2013 v 12:45 | Cleo |  Čtenářský deník
Už delší dobu mi v knihovně ležela tato knížka. Pět povídek od různých autorek s tématemm "maturitní ples". konečně jsem ji přelouskala celou a teď je tedy moje chvíle na to, abych zde vyjádřila svůj názor. A doufám, že si ho vy přečtete :)

Autor: Stephenie Meyer, Meg Cabot, Kim Harrison, Michele Jaffe, Lauren Myracle
Originální název: Prom Nights from Hell
Vydáno: Domino, 2011
Překlad: Hana Čapková
Kniha: 208 stran, 137 x 209, hardback

Meg Cabot, Likvidátorčina dcera: Mary je lovkyně upírů a Adam, její spolužák, se jí pořád motá do řemesla. Na maturitním plese ale konečně uloví syna Drákuly...

Lauren Myracle, Kytička na ruku: Frankie je zase hrozně nedokčkavá a nemůže se dočkat, až ji její kamarád Will pozve na maturiťák - a aby se tak stalo, dělá díly tomu pěkně bláznivé věci.

Kim Harrison, Madison Averyová a smrťák: Madison je zase v novém městě a naivní. Na maturitním plese se seznámí s děsivým týpkem Když potom zemře, o její duše nebojují jen smrtáci, ale i další pekelné mocnosti.

Michele Jaffe, Přísně tajné: Miranda má zase nadpřirozené super-schopnosti a když potká neovyklou holku, kterou někdo vydírá, musí jí samozřejmě pomoc. Ale oni si pro nis tejně přijdou... na maturiťák.

Stephenie Meyer, Peklo na Zemi: Démonka Sheba má jediný úkol - zničit maturiťák. A jde jí to opravdu dobře. Všichni se hádají, nikdo není šťastný... Ale pozor. Opravdu nikdo? A co ten záhadný kluk Gabe. Je možné, že by mohl být anděl?


Meg Cabot nezklamala
První povídku, kterou jsem četla, byla od Meg Cabot. Upíři, to ano, klišé, to rozhodně, ale i tak to bylo příjemné počtení a přesně to jsem od povídky očekávala. Mary je hezká a Adam je také skvělý, což znamená, že to z nich dělá skvělý pár a oba si to moc dobře uvědomují.

Co mi nepřišlo moc realistické, bylo, že Mary a Adam je zamilovali vlastně přes noc a hned to všechno bylo v pořádku. A Adam ani moc nevyšiloval, když zjistil, že existuje něco jako jsou upíři. A nevyděsilo ho ani to, že Mary je jejich lovkyně. Chtělo by to dávku reality, ale povídka moc pěkná.

Lauren Myracle mě zase naštvala
Od Lauren jsem četla několik knih, ale povídka mě celkem zklamala. Hlavní hrdinka Frankie je tak děsně naivní a sice není pověrčivá, ale i tak jenom kvůli svému cíli zatáhne kamarády k děsivé vědmě, která je ještě ke všemu varuje, ať to kouzlo nezkoušejí, ale oni to stejně udělají.

Frankie si přeje, aby ji Will na maturiťák pozval, tak to udělá. On se ji snaží pozval, ale během toho spadne z vodárenské věže. Ještě zbývají dvě přání. Přeje si, aby byl znovu naživu. Ale pak jí to dojde. Připadalo mi to jako scéna ze Svatební košile. Umrlec jde pro svoji dívku. A tak její poslední přání je, ať opět zemře. Ach bože!

Zaprvné, to přání byl špatně řečeno. Bylo by přeci mnohem jednodušší vrátit čas, no ne? Nikdy se neuchylovat k černé magii. Tahle povíka měla špatný konec a já špatnou náladu. Ztráta času.


Kim Harrison a její spin-off
Na internetu jsem se dočetla, že existuje knižní série o Madison Averyové, což vlastně z této povídky dělá něco spin-off. Hrdinku jsem si příliš neoblíbila, přišla mi taková naivní a hloupá a povrchní.

Když zemře, dozvídáme se, jak vlastně posmrtný svět funguje. Problém je ale v tom, že jelikož je to jenom v téhle povídce, není to moc domyšlené. Kdyby to ale autorka více promyslela a psala další díly jako knihu, rozhodně by to mohlo být hodně zajímavé počtení.

Michele Jaffe a její Wonder Woman
Miranda je fajn, úžasná, a v mnohých věcech mi trošku připomíná moji maličkost. Má napřirozené schopnosti a i příběh je zajímavý, o to více, když je zahalen do takové mlhy tajemna. Je to trošku kriminální, zajímavé, napínavé, ano, přesně takhle si nějak představuji fajnovou povídku. Ještě jsem zapomněla zmínit, že o romantiku také není nouze, ale není jí příliš.

Stephenie Meyer a její démonická cosi
Utvrdila jsem se v tom, co jsem si myslela celou dobu. Stephenie má celkem dobté nápady, umí je prodat, ale nejvíce ze všeho má dobrou korektorku a redaktorku. Ale i přes to všechno vidím v textu dost velké nedostatky. Neustále se opakující se fráze a jiné věci. Ou.

Sheba jé démonka, to ano, ale moc jsem nepochopila pointu téhle povídky. Čeho jsem si všimla, je nadbytek jmen, která se mi neustále slévají dohromady a já nemám tušení, kdo je kdo. Nakonec je chycena do pasti polovičního anděla. Moc pěkný nápad, ale dost nedorozvinutý, to je škoda.

Shrnutí
Zajímavá série povídek od různých autorek. Tady se ukázalo, že každá má protě svůj styl, který je nenahraditelný. Jiné se mi líbily více, jiné méně. Je pěkné si tuto knihy přečíst, ale myslím, že se bez ní odejdete.

HODNOCENÍ: 4-8/10

Podívejte se do mojí galerie. Plakáty a booklety, knihy, Prokletý maturiťák. Najdete tam více zahraničních obalů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Klikni a dozvíš se, kolik lidí kliklo už před tebou

*klik*

Komentáře

1 ladyparanoid ladyparanoid | Web | 2. září 2013 v 15:12 | Reagovat

zajimávé knihy líbili by se segře :))  Jinak super vzhled :)

2 monbella monbella | Web | 2. září 2013 v 17:14 | Reagovat

Obdivuju te, ze v dnesni dobe pc tolik ctes, ja jsem nejak zlenivela :/:D

3 Patty Patty | Web | 2. září 2013 v 17:17 | Reagovat

protože už jsem na vysoké :)

4 Zlatka Zlatka | Web | 2. září 2013 v 19:03 | Reagovat

Jo, tohle jsem si o prázkách zvolila jako oddechovku mezi povinnou četbou, ale nedočetla jsem to, přečetla jsem první dvě povídky a pak ze zvědavosti tu od Meyerky a jedna mi přišla horší než druhá. Od Cabot jsem četla jenom nenasytnou a opravdu jsem nechápala, co na ni všichni vidí, u téhle povídky jsme se jenom utvrdila, že podle mě psát prostě neumí. Příbhy jsou nerealistické a naivní. Mám ráda upíry, ale tohle prostě ne. A nad Pekelnicí od Meyerky jsem jenom mávla rukou, připadalo mi to, jako kdybych to psala já - a já jsem si vědoma, že to co vyplodím a většinou ani nedokončím opravdu není geniální dílo. Jsem z téhle publikace dost zklamaná a už ji ani nemám chuť dočíst.

5 Cleo Cleo | Web | 3. září 2013 v 14:28 | Reagovat

[4]: Celkem souhlasím :D S tím, že Cabotová píše celkem naivně. Ale pravda je, že některé její knihy jsou dost napínavé :D

6 Hannah Hannah | Web | 3. září 2013 v 15:51 | Reagovat

Prokletý maturiťák jsem taky četla. A nejvíc se mi líbila ta povídka s kytičkou, možná právě kvůli špatnému konci. Naopak ta od Stephenie Meyer s holkou s červenýma šatama mě nijak nezaujala...

7 Michal  (ka) Michal (ka) | Web | 3. září 2013 v 17:39 | Reagovat

:O žádné knížky neznám. ale asi by se mi líbily :)
jinak, máš pěknej lay :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama