Recenze: Potraviny a.s. (Food Inc.)

8. září 2013 v 21:14 | Cleo |  Filmy
V poslední době se hodně mluví o jídle. Bio, nezdravé, nezdravý cukr, rakovina, nemoci, však to všechno znáte. Jak se v tom ale má člověk vyznat? Když se do toho ponoří hlouběji, uvědomí si, jak malou roli v tom všem hraje a jestli to vůbec má smysl, něco s tím dělat. A pak jsem objevila tento film, který mi ukázal několik důležitých věcí. Podle mě by bylo dobré, kdyby se na něj podívali všichni.

Originální název: Food Inc.
Režie: Robert Kenner
Žánr: dokumentární
Rok: 2008
Země: USA

Bratři McDonaldové před několika desítkami let poprvé vymysleli něco jako je fast food. Levné, rychlé jídlo, které se vejde do jednoho dolaru. Začali jídlo tvořit jako v továrně a ne v restauraci. Od té doby se stalo hodně.

Lidé umírají kvůli nedostatečné hygienické kontrole. Všechno maso se vyrábí na třech místech. Existuje firma, která v podstatě vlastní sóju a nemůžete si pěstovat jinou, která by nebyla genetiky opravována. Tohle všechno a spoustu dalších zajímavých detailů a šokujících faktů o jídle vám poskytne tento film.


Dnešní svět
O filmu Food Inc. jsem slyšela hodně dlouho, ale až teď jsem se rozhodla se na něj podívat. A byla jsem šokovaná, co všechno je možné. Samozřejmě, film je natáčen v Americe, ale nedělám si příliš velké iluze, že tady, v zemi úplatků, kde všemu vládnou peníze a moc, by to bylo nějak jinak.

Vlastně uvažuji nad tím, že kdyby neexistovala věda, nikdy by nebyly žádné vynálezy, které tohle všechno umožnily. Ano, je to tak, i když se to zdá možná neuvěřitelné, i já si občas přeji, abychom žili v pravěku. Umíte si představit, jak čistá tehdy příroda byla?

Podívejme se na to jinak
Tenhle film je úžasný v tom, že vám v podstatě probojuje cestu k pravdě. Ukazuje několik důležitých faktů, které bychom všichni měli vědět. Samy od sebe by nás ty věci nenapadly, ale hrozné je, že svět tak doopravdy funguje.

Máme patent na obilí? To znamená? Vyližte si prdele a plaťte nám!
Takhle nějak bych to charakterizovala. Ve filmu jsme se seznámili s příběhem farmáře (sakra, jak já mám vážně špatnou paměť na jména), který nemůže pěstoval svoji vlastní sóju, protože jistá velká firma má patent na modifikovaně upravovanou. A co dělá špatně on? Čistí svoje semínka, aby je mohl používat i další rok. Nekoupí si je. Protože však jeho sousedé pěstují geneticky upravovanou, jeho se také změnila. A za to ho žalují.

Svoboda slova? Ne!
Oprah řekla o nemoci šílených krav ve svém pořadu a od té doby bojuje se soudy a velkými korporacemi, kterým se nelíbí, co tato hvězda televizní show řekla. No je to normální? Ona řekla nějakou poznámku a oni ji za to žalují? Proč proboha? Kde je ta síla slova.

Je to v Americe, je to v klidu
Po shlédnutí tohoto dokumentu jsem neskutečně ráda, že nežiju v Americe, což mi alespoň trošku ulehčuje srdce, ale ne zase tak moc, když si uvědomím, jak je svět složitý a komplikovaný. Kvůli práci a vědě a internetu a tomu všemu čím dál méně lidí pracuje v zemědělství. A tím pádem musí se zvětšovat kvantita a snižovat kvalita. Je to nemyslitelné, ale já vidím jediné řešení v tom, že by se měly snižovat stavy. Ne zabíjením, ale menším rozením dětí. Omlouvám se, jestli to někoho pobuřuje, ale jinak se na světě za chvíli nehneme. A nemůžete říct, že to není pravda. Protože je.

Budu nyní vegetariánem?
Moje odpověď zní ne. Čeho se ale vyvaruji - nebudu už nyní chodit do KFC, do Mekáče, ani do jiného fast-foodu. Pokud budu mít chuť na hamburger, prostě si ho udělám doma. Když budu chtít maso, dojdu ke známému řezníkovi.

Shrnutí
Tento film je velmi zajímavý a hodně důležitý na přemýšlení. Ukazuje nám pobuřující pravdu o jídle a jeho zpracovávání a nebezpečí konzumování. Ano, je hodně namířený proti americké vládě a korporacím, ale proř by neměl být? Udělejte si vlastní názor a na film se podívejte. Možná si začnete dokonce i pěstovat rostinky v květináčích. Ale teď už mě omluvte, musím jít na večeri. Ze zahrádky, samozřejmě.

HODNOCENÍ: 7/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl jsi tu?

Byl jsem tu! :D

Komentáře

1 littledarliiiiing littledarliiiiing | Web | 10. září 2013 v 7:32 | Reagovat

to může bejt zajímavý :)

2 DenysΔ DenysΔ | Web | 10. září 2013 v 10:59 | Reagovat

ani o jednom sem nikdy neslyšela, ale asi to bude zajímave:)

3 Dragell Dragell | Web | 11. září 2013 v 21:00 | Reagovat

Na to se určitě podívám, děkuji za tip.

4 Adelaine Adelaine | Web | 11. září 2013 v 21:37 | Reagovat

Tenhle film jsem viděla. Je dost zajímavý a byl to jeden z prvních filmů, co jsem viděla, když jsem se začínala zajímat o vegetariánství. To "je to v Americe je to v klidu" je sice trochu fakt, ale neusínej na vavřínech, tady to není dokonalé a myslíš, že to zůstane jen v Americe? Každopádně moc nechápu jak někdo po shlédnutí tohohle filmu může nebýt vegetarián. Nebo spíš o tom alespoň nezapřemýšlet. Mě stačil tenhle film a Pozemšťané (pokud máš odvahu a nebojím se zjistit pravdu tak se podívej) a bylo to.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama