Odkaz blogu žije dál! Více informací zde.

Recenze: Percy Jackson 2 - Moře nestvůr (Sea of Monsters)

15. srpna 2013 v 19:23 | Cleo |  Filmy
Pro mě filmové očekávání roku. Dva roky jsem čekala na druhý díl a teď je to konečně tady. Logan Lerman a Alexandra Daddario si opět probojovávají místo na stříbrném plátně v mém oblíbeném příběhu. A jak se mi to tedy líbilo? Dočtete se v recenzi. A nebojte, případné spoilery jsou začerněny :)

Originální název: Percy Jackson: Sea of Monsters
Režie: Thor Freudenthal
Žánr: fantasy, dobrodružný, komedie
Rok: 2013
Země: USA
Hrají: Logan Lerman, Alexandra Daddario, Jake Abel, Nathan Fillion... (zobrazit celý cast)

Percy Jackson. To jméno je v Táboře Polokrevných (polokrevný = polobůh) už téměř legenda. Loni zachránil Olymp před zkázou, když prokázal svoji nevinu (byl totiž označován jako Zloděj blesku). Od té doby se ale nic moc zvláštního nestalo. Ve všech aktivitách v táboře vyniká mnohem lépe Clarisse, dcera Árése. Percyho to samozřejmě štve, ale co s tím může dělat.

Když se poruší kouzelná hranice tábora, kterou chrání Thaliina borovice (ve skutečnosti je to Thalia, Diova dcera, převtělena do borovice), nastane chaos. Všichni ví, že se to musí nějak napravit, ale jak? Tak se zdá, že bude čas na výpravu pro legendární zlaté rouno. A kdo bude vybrán? No Percy asi ne. To ho a jeho kamarády Annabeth a Grovera ale rozhodně nezastaví.

Po cestě se ale potká se svým starým nepřítelem, Lukem Castellanem. Ten tvrdí, že olympští bohové svět zklamali. A že si zaslouží vládnout někdo jiný. A kdo by to podle něj měl být? Kronos. Otec Dia, Poseidóna a Háda. A Luke se rozhodl ho přivést zpět za každou cenu.


Úvodní scéna
Hned na začátku filmu se dozvídáme příběh o Thaliině borovici. Thalia, Luke, Grover a Annabeth utíkali do Tábora, když je pronásledoval obří kyklop. Thalia za ně položila životy. Což jsem totálně nepochopila, protože v tom filmu to vypadalo, že to nebylo vůbec nutné. Všichni by to stihli, navíc pak zemřela, oni na ní ještě koukali… no prostě zbytečné. Každopádně, já jsem byla tak natěšená a potěšená, že Thalie je v tom filmu taky, že jsem z toho stejně byla podělaná blahem.

Percy v akci
Pak následuje scéna, kdy Percy a Clarisse závodí na nějakém podivném stroji. Při tom hraje senzační hudba a já prostě už byla nejšťastnější a doufala, že mě v kině nikdo nešmíruje, protože jsem se asi tvářila hodně… zfetovaně. To na mě ještě pořád působilo nadšení z filmu jako takového. A Logana Lermana.

Ještě jedna scéna, ze které jsem byla nadšená - únik z Andromedy. Percy totiž povýšil surfování na zcela nový sportovní obor.

Co se mi rozhodně líbilo
Film je plný akce, a já byla naprosto spokojená, protože se řadím mezi ty lidi, který jakmile v seriálu/filmu/knize vypukne rvačka nebo bitka s příšerkami, jsem spokojená. Další věc, která mě hodně potěšila, byl Nathan Fillion z Castla, který si střihl roli Herma. Šarmantní jako vždy, navíc měl kravatu značky Hermés (k popukání!).

Bála jsem se, že film bude postrádat vtip, ale to jsem se spletla. Pan D. (Dionýsos, pro nezasvěcené: ředitel Tábora Polokrevných) mě zásoboval jednou hláškou za druhou. Nechci vám je tady všechny vyzradit, ale jednu snad mohu:

Pan D. získal trest od Dia, že nemůže pít víno. Vždy, když si ho nalije do sklenice, změní se na vodu. Dělá to už poněkolikáté a říká: "Křesťané mají boha, který dělá přesný opak. Tomu říkám Bůh!"

Luke Castellan je prostě smolař. V knize není zase tak zlý, ve filmu je to ten hlavní záporák, ale musím uznat, že s novým ohozem (černým, samozřejmě), působí skvěle a i já jsem mu chvilkami fandila. I když Percy byl pro mě samozřejmě na prvním místě. A ještě dodám, že na konci opět skončí v pěkném loji. Luke, ne Percy.

Dobré podle mě bylo, že film byl koncipován tak, aby ho mohli vidět i ti, kteří minulý díl propásli. Celá zápletka je vysvětlena spolu s proroctvím prostřednictvím barevného "gotického" okna, což mi přišlo jako velice originální nápad.

Dále jsem byla potěšená, že film se konečně jakžtakž snažil trošku držet knihy, na rozdíl od prvního dílu, který si značně žil vlastním životem. Z Annabeth se stala blondýnka, Thaliin příběh zůstal nedotčen a i když režisér musel napravit napáchané škody na rámcovém ději kvůli minulému filmu, podle mě se mu to povedlo bravurně. Kronos a jeho vzestup byl konečně ukázán filmovým divákům.

Co se mi nelíbilo
Jako fanoušek knižní série mám problém jako všichni čtenáři světa - a tím tedy odklon od knihy. Kdo knihu nečetl, asi nemůže nic z tohohle vytýkat, ale já ano. Vstoupili do Moře nestvůr a hned se dostali k cíli jejich výpravy. V knize to ale tak snadné není. Musejí se vyrovnat se sirénami, Kirké a "morčátkovým problémem" (Kirké změní v knize Percyho na morče, ale pšt, je to spoiler). Finále se pak má odehrávat na úžasném ostrově plném masožravých ovcí, ale nic z toho ve filmu neuvidíte. Moře nestvůr je vlastně bez nestvůr, protože všechny, které potkali, byly ještě před vstupem do toho legendárního zablešeného moře.

Co mě ještě trošku zklamalo, byl Tyson. Ve filmu se vůbec nezdál tak hloupý, jak by měl být. Má to být hloupý dobrák, něco jako Hagrid, ale ve filmu postrádal svoji dětinskost.

Finále se odehraje v zábavním parku (to si režisér vypůjčil z prvního knižního dílu) a sice se jim to povedlo, ale nebylo to TO, co jsem čekala, takže jsem samozřejmě musela být zklamaná. Kronos ve filmu "povstane" a Percyho zázračný meč od tatíčka (pft, pofrkla jsem si na celý sál - to není meč od otce, ne podle knihy!) ho zase skolí, sice ne navždy, ale do závěrečných titulek určitě. No. To tedy ne. To tedy ne. To nebylo ve scénáři! Tedy, knize, pardon. Kronos se má vtělit do Luka, auuuu! Závěrečný boj proti Lukovi proběhne až na konci série, ne na konci filmu! Změnili to proroctví. Nesnáším, když někdo mění proroctví.

Chápu, že každý režisér chce ze svého dílu udělat velkofilm, ale bojím se, že z toho vznikne tak trošku matlanice, které nefanoušci asi nemohou tak dobře rozumět. Nebo možná ano, to neumím posoudit.

V knize je všem hrdinům 13. Tady jim je... hádám... 16? Protože proroctví místo "až dosáhne 15" je "až dosáhne 20". Co mě ale zaráží, hrdinové se chovají buď a) moc jako děti nebo b) moc vyspěle. Co se mi hlavně nezdá, je vztah Percyho a Annabeth. Ona málem zemře no a jako nic? V tomhle filmu není žádná romantika narozdíl od prvního dílu, kde byl alespoň náznak. Tím si rozhodně nestěžuju, jen mi to připadá nereálné.

Záhadné hojení aneb další věc, na kterou si stěžuju, a nemá co dělat s nedodržením knižního příběhu. Luke vystřelil šíp. Trvalo to celou věčnost, než k Percymu doletěl, a s jeho postřehem by jistojistě uhnul. Ale ne, on tam stojí jako tvrdé Y a čeká, než Tyson uběhne kilák, skočí před něj, zřítí se do moře a Luke to ani nezkouší znovu. (Je to podobné jako s tou Thaliinou smrtí.) Detail, já vím, ale mě to štve, protože je to klíčová scéna. Ale o Tysona se nebojte, on se přeci v moři zázračně vyléčí, což samozřejmě nikomu nedošlo.

Shrnutí
Možná se vám zdám zklamaná, protože jsem tady toho negativního nakecala dost, ale to jsem rozhodně nebyla. Po filmu jsem pištěla vzrušením i přes velké odklony od knihy a občasné zkresleniny v časoprostoru. Režisér zabodoval, dokázal zakamuflovat chyby z minulého filmu a nechal mě strhnout do propasti jménem "závislost na Percym". Tleskám, pláču, všechno najednou!

HODNOCENÍ: 9/10

Přečtěte si moji recenzi na filmové zpracování prvního dílu Percyho Jacksona. ZDE.
Přečtěte si moji recenzi na první díl knižního Percyho Jackona. ZDE.
Přečtěte si moji recenzi na druhý díl knižního Percyho Jacksona. ZDE.
Přečtěte si moji recenzi na první díl série Bohové Olympu. ZDE.
Přečtěte si moji recenzi na druhý díl série Bohové Olympu. ZDE.
Přečtěte si moji recenzi na třetí díl knižní série Bohové Olympu. ZDE.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Byl jsi tu?

Byl jsem tu! :D

Komentáře

1 Rai. Rai. | Web | 16. srpna 2013 v 13:15 | Reagovat

Čtu o tom filmu už na 3. blogu a čím dál víc mě to láká :) Ikdyž jsem neviděla ani jeden film a nečetla ani jednu knihu :DD

2 Chachi;3 Chachi;3 | Web | 16. srpna 2013 v 14:12 | Reagovat

Videla som akurát jednotku :D ale aj dvojka môže byť dobrá ;) ..
Rai. tiež to čítam na neviem kolkátom blogu :D

3 Cleo Cleo | Web | 16. srpna 2013 v 14:15 | Reagovat

[2]: [1]: Kde jste to ještě četli? :D

4 Bonitte. Bonitte. | Web | 16. srpna 2013 v 14:31 | Reagovat

spousta kamarádů mi tohle doporučuje, takže přemýšlím, že se na to podívám :))
jinak, chtěla bych tě poprosit, pokud máš fb a líbí se ti moje kresba, jestli bys mi prosím dala 'like', moc to pro mě znamená, sama nemám ráda tohle otravování, ale byla bych ti vděčná :)) https://www.facebook.com/photo.php?fbid=546167238778152&set=a.544017685659774.1073741905.512349118826631&type=3&theater

5 Tia Tia | Web | 20. srpna 2013 v 16:36 | Reagovat

Tiež som videla jednotku a čítala knihy takže som sa tešila na film ... ale celkom mi to vypadlo takže Ďakujem za pripomenutie :D idem pozrieť

6 Pisálek Pisálek | E-mail | Web | 4. srpna 2014 v 21:55 | Reagovat

Knížky jsou napsány dokonale, nemůžu se od nich odtrhnout. S filmy to už takový trhák není. Tedy alespoň pro mě, která znám zkutečný knižní příběh. Moře nestvůr mě taky trochu zklamalo. Vlastně moc nechápu, proč autoři vypustili polovinu nestvůr a radši místo toho přidali souboj Percyho s Kronem, který v knize vůbec není. Co se týče věku, vůbec mi to nevadí. Vlastně mám skoro radši, když jsou hrdinové v podobném věku jako já. A protože jsem film (1. díl) viděla dříve než jsem vzala do ruky knížku, vnímám nějak při čtení, jako by jim bylo víc, i když vím, že jim je kolem 13 (s každým dílem víc) ;) Jinak moc pěkná recenze :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Najdete mě na těchto sociálních sítích:

Návštěvnost:
TOPlist

© 2010-15 FlowerDays | Hosting blog.cz | Varování a podmínky tohoto blogu
2015 Optimalizováno pro Operu | HD/FullHD