Recenze: Sarah Mlynowska - Rebelky aneb deset věcí, které jsme provedly (a asi neměly)

16. července 2013 v 11:10 | Cleo |  Čtenářský deník
Takže, další knížka přečtená, takže muhehe, je tady čas na nějakou tu recenzi. Tentokrát jsem se pustila do knížky se jménem Rebelky aneb Deset věci, co jsme provedly (a možná, nejspíš, určitě) neměly. Trošku jsem se toho bála, že to bude moc ujetý (což bylo), ale nakonec se mi to líbilo, a nejen proto, že je to od mojí oblíbený autorky.

Autor: Sarah Mlynowska
Originální název: Ten Things We Did (and Probably Shouldn't Have)
Vydáno: Jota, 2012
Překlad: Ina Leckie
Kniha: 326 stran, 130 x 210, hardback

April žila celkem normální život. Její máma a bratr sice žijí v Paříži, protože její rodiče se rozvedli, ale ona bydlí s tátou a jeho novou manželkou Penny, která je celkem milá, až na to, že je tak posedlá úklidem. April má přítele, Noaha, kamarádky, Vi a Marissu, a pak najednou jí táta oznámí, že se stěhují přes půlku Ameriky!

April nechce opustit svůj život, tak poprosí tátu, aby mohla bydlet u Vi a její mámy. Její táta souhlasí za předpokladu, že Viina mamka bude souhlasit. Samozřejmě že souhlasí, ale odjíždí do Chicaga, takže by s Vi bydlela sama, a to by její táta nikdy nedopustil! Ale vlastně by to šlo, jenom se to nesmí dozvědět...

Tak Vi s April vymyslí geniální léčku a nakonec zůstává ve městě sama a může si dělat naprosto cokoliv, tedy za předpokladu, že si udrží dobré známky. Celkem se holky dopustí deseti věcí, se kterými by se asi jen tak chlubit neměly, ale vy se je samozřejmě dočtete. Ale je jen otázka času, než se to všechno provalí... nebo ne?


Ukázka z budoucnosti
Knížka začíná ukázkou z období téměř před koncem knihy. April tam je v domě, kde jsou kluci, alkohol, nepořádek a Viina mamka nikde, ale její táta s Penny už jsou na cestě, aby jí popřáli všechno nejlepší k narozeninám.


Zpátky na začátek
Hned pak se zase vrátíme do doby, než do všechno začalo a než se April dozvěděla, že se bude stěhovat. Je to psáno zajímavě, po krátkých minikapitolkách (tedy kromě rozdělení na 10 věcí, co udělaly), když April ve vyprávění narazí na nějakou vzpomínku v minulosti, v další minikapitolce nám to vylíčí, takže se v textu neskáče v čase, což mi dělá normálně velké problémy.

Holčičí problémy
April má samozřejmě klasické holčičí problémy. Chce se vyspat se svým klukem, ale on se chová nějak divně (nepodvádí ji zase?), pak se začíná sbližovat s klukem jménem Hudson, který je opravdu hezký, ale trošku tajemný, protože nikdo neví, co vlastně dělá (mohl by být dealer?), ale je taaak milý. Její kamarádky také něco zažívají, a to samozřejmě April sděluje také.

Zápletka a styl psaní
Mohli byste si myslet, že zápletka není zase tak zajímavá, prostě holky, co bydlej v domě bez rodičů, no a co jako. Ale není to zase taková pravda. V mnohém se dokážete s hrdinkou ztotožnit a některé vtipné problémy, které řeší, se mi hodně líbí. Samozřejmě Sarah Mlynowska si uchovala svoji typickou kvalitu - vtipnost a napínavost, takže se vůbec nemusíte bát, že byste se nudili.

Noah vs. Hudson
April od začátku knihy chodí s Noahem, který mi prostě vadil už od úplného počátku. Nevím, asi na to mám nějaký šestý smysl, ale opravdu na konci knihy se ukázalo, že April podvedl, čímž ona se potom nakazila chlamydiemi. Naopak Hudsona jsem měla v oblibě hodně dlouho... vysoký tajemný elegán? Ale no tak, April, ta volba je přece jasná!

Zničená April
Časem v knize vlastně zjistíte, co všechno si April prožila. Rozvod rodičů, jak poprvé přišla na to, že je její máma tátovi nevěrná, jakou cítí vinu z toho, že se její máma nakonec odstěhovala do Paříže, protože to byla ona, kdo jí to poradil. A pak ještě jí máma vypráví o svých milencích, její táta se znova oženil... je dost vidět, že April je dost zničená a vydeptaná a nedivím se, že se nakonec málem zhroutila.

Konec
Závěr knihy je hodně rychlý a napínavý a ááááá nemůžete se pořádně ani soustředit, protože všechny pravdy nakonec vyjdou najevo. Další věc, která se mi na téhle knize hodně líbí - provalení rodičům se koná až na poslední stránce. Nesnáším ten průšvih a jsem ráda, že finále této knihy pramenilo z života April a ne z trestu. Jenom mi bylo líto, že se přece jenom nakonec odstěhovala do Paříže. Ale bylo to nejlepší řešení.

Kdo by nechtěl
...alespoň na chvíli bydlet bez rodičů? Myslím jako my, teenageři. Tahle kniha vám ale ukáže, že to nemusí být zase takový med, protože opravdu musíte všechno řešit sami.

Deset věcí, co bych neudělala (nebo jo?)
1) Lhát rodičům. Kdo z nás to alespoň jednou v životě neudělal, že.
2) Hrát Nikdy. Chlastací hra, kdy jeden řekne, Nikdy jsem něco neuděl, a kdo to udělal, ten se musí napít. Klasická párty hra a ještě nikdy jsem ji nehrála. Ale líbí se mi to, takže neříkám, že nikdy nebudu :) Ale mnohem více se mi líbí hra jako taková než fakt, že se příšerně zlijete.
3) Být za školou. April místo toho šla na gynekologii, což mi nepřijde jako zase tak velký prohřešek. Kdo z nás nikdy nešel k doktorovi, aby se vyhnul škole, že.
4) Koupit vířivku. Já bych ji koupila!
5) Přijít o panenství. Ha, k tomu se nevyjadřuju.
6) Zaplatit 3 tisíce dolarů za jednu donutku. Tak to asi ne, to bych neudělala, možná také proto, že nemám tolik peněz. Ale u April to nebyla obyčejná donutka, takže to celkem chápu.
7) Ubytovat uprchlíka. Joj, to může být docela zábava.
8) Uspořádat šílenou kalbu. To bych chtěla, ale zase ne taak příšernou. Vlastně bych ji nechtěla pořádat, ale chtěla bych na takovou jít. I když něco mi říká, že chlastací párty pro člověka, co nepije alkohol, jako jsem já, není nic zábavného.
9) Soutěž o Mr. Teen Universe. To ne. Ne, ne, ne. Ne. :D
10) Vloupat se někam. To už jsem udělala. A byla to sranda.

Závěr
Zajímavá kniha pro holky, které mají rády vtipný styl psaní, dobrodružství a láká je občas bydlet bez rodičů. Šílená jízda, tak bych charakterizovala tuhle knížku. Zasmějete se, uvědomíte si, jaký život je, a to všechno na stránkách této knihy. Sarah, nezklamala jsi.

HODNOCENÍ: 7/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl jsi tu?

Byl jsem tu! :D

Komentáře

1 lilienviv lilienviv | E-mail | Web | 16. července 2013 v 18:03 | Reagovat

Knížku jsem dostala k vánocům a přečetla jsem ji jedním dechem. Noah mi od začátku připomínal jednoho expřítele mojí kamarádky (podvedl ji, jaká to ironie), takže jsem byla dost neobjektivní a prostě se zabouchla do Hudsona (který se v mých představách nápadně podobal Darrenovi Crissovi :DDD).

Ne, byla jsem v Německém mekáči :) Já bydlím v Německu, přesněji v Ingolstadtu, Bavorsko :D

2 Hani | bevintage.blog.cz Hani | bevintage.blog.cz | Web | 16. července 2013 v 18:14 | Reagovat

Tahle knížka mne velmi zaujala už tím, jak o ní píšeš. Myslím, že bych jí v budoucnu mohla přečíst, ale když sbírám inspiraci od blogerů, docela se to nakupí. :D Každopádně to připisuji na můj seznam. :)

3 lilienviv lilienviv | E-mail | Web | 16. července 2013 v 22:36 | Reagovat

Dobře německy? :DDDDD Bohužel ne. Já se sem dostala způsobem "hodíme tě do vody a ty si plav". Bydlím tu rok, něco už jsem pochytila, ale pořád jsem jistější anglicky :)

4 Mrs.Anet Mrs.Anet | Web | 18. července 2013 v 11:56 | Reagovat

Jů, vypadá to na zajímavou knížku! :) o.O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama