Recenze: Sarah Mlynowska - Sněhurka nesnědla otrávené jablko (Co by kdyby #01)

27. června 2013 v 19:32 | Cleo |  Čtenářský deník
Já vím, že dneska těma recenzema vážně perlim, ale nemůžu si prostě pomoct, že jsem celej den strávila ponořená v knihách (o můj bože ano, už zase). Tentokrát jsem se chtěla pustit do něčeho lehčího a rychlejšího, tak jsem si vybrala moji oblíbenou autorku Sarah Mlynowskou a začala číst Sněhurku.

Autor: Sarah Mlynowska
Originální název: Whatever After: Fairest of All
Vydáno: Jota, 2012
Překlad: Jaroslava Novotná
Kniha: 160 stran, 130 x 200, hardback

Bylo nebylo, do malého městečka ve Spojených státech se přistěhovala 10-ti letá holčička Abby se svým sedmiletým bratrem Jonášem a rodiči. Neměla to tam ráda. Nesnášela místní zvyky a nejradši by se vrátila do svého rodného města. Navíc jejich nový dům měl vážně podivný sklep.

Jednou v noci Abby vzbudil její bratr Jonáš, že to podivné zrcadlo ve sklepě syčí a svítí fialově. Abby si myslela, že si z ní dělá bráška srandu, ale nedělal. Zaťukali jste poprvé - zrcadlo zasyčelo. Podruhé - zfilovělo. Potřetí - a oba sourozenci se ocitli uprostřed podivného lesa spolu s polovinou obsahu knihovny a kancelářským křeslem.

A za okamžik potkali podivnou babku. Ta se s nima vůbec nechtěla bavit - a tak ji museli pronáslovat. Přišla k chaloupce, kde začala mluvit s velice krásnou dívkou - měla tmavé černé vlasy, bílou pleť a krvavě rudé rty. Vypadala jako... Sněhurka! A než se stačili vzpamatovat, už babka cpala dívce jablko. Ale oni ji přece nemohli nechat otrávit! A tak zasáhli. Jenomže když se Sněhurka neotráví, neumře, nezachrání ji princ a nebudou žít šťastně až na věky...

A tak Jonáš s Abby musejí vymyslet plán, jak Sněhurku nechat zabít, aby se pohádka nezměnila. Při tom se ale samozřejmě pokazí, co může. Nakonec skončí princ v žaláři, Sněhurka s ohořelými vlasy a sourozenci v nepěkném příkopě, kde už na ně čeká hladový krokodýl. Jak z toho vybruslí a zařídí šťastný konec?Já jako velký odpůrce pohádek
Abych pravdu řekla, pohádkami jsem vždy opovrhovala. Dobro sice vždy vítězí nad zlem, ale za jakou cenu! Sněhurka je tak hloupá, že se nechá málem třikrát zabít, Popelka místo aby jednala, prostě jenom tak utírá podlahu, Šípková Růženka spinká a všechny čekají na kouzelného prince, který je zachrání. Jenže takhle to ve skutečném světě nefunguje.

Právě proto se mi hodně líbila tahle knížka. Nabízí na pohádku zcela nový pohled a je to takové osvěžující a zábavné, lehké a fancinující. Abby je sice 10 a autorka se snaží z ní udělat dětskou dušičku, ale přiznejme si to, je opravdu hodně chytrá. Stejně jako její bratr.

Trpajzlíci trošku jinak
Autorka pojala svým způsobem i ztvárnění trpaslíku. Nejmenují se jako v klasické pohádce od Disneyho, a ještě ke všemu jsou některé trpajzlice ženy! To se mi líbilo. Prostě není nad originalitu.

Nevezmu si tě princi.
Další věc - v pohádkách se potkají, zamilují a hned se vezmou, jako by to prostě věděli, že to bude dobře fungovat. Ale opět. Realita je jinde. A tak se mi hodně líbí, že na konci téhle knížky se Sněhurka rozhodne s princem chodit, poznat se a ne se hned brát. Přesně tak!

Pro koho to je?
Ano, samozřejmě, je to knížka zejména pro menší dívky, ale mě je 16 a i tak se mi to líbilo. Tohle je prostě klasika, která je udělaná tak netypicky, až z toho prostě musíte být nadšení. Nebudu vám tady dopodrobna popisovat celý děj, ale je to prostě kouzelné.

Shrnutí
Zajímavá knížka určená pro menší holky, ale potěší rozhodně i starší. Krásně napsané, moje oblíbená autorka samozřejmě nezklamala a už se nemůžu dočkat dalšího pokračovaní, které bude - a teď se podržte - o Popelce. Tuhle knihu prostě přečtete na jeden nádech.

HODNOCENÍ: 9/10

V rubrice čtenářský deník najdete další recenze na knížky od téhle autorky!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Byl jsi tu?

Byl jsem tu! :D

Komentáře

1 Patty Patty | Web | 29. června 2013 v 9:52 | Reagovat

Tenhle typ knížek sice není nic pro mě, každopádně při čtení tvojí recenze jsem se pobavila. Skvěle napsaná! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama