Recenze: Rick Riordan - Proroctví (Bohové Olympu 1)

24. června 2013 v 11:51 | Cleo |  Čtenářský deník
Takžééé... :D Vím, že jsem sem ještě nenapsala recenze na všechny dílu Percyho Jacksona, ale i tak doufám, že si přečtete nějakou na volné pokračování této veleúspěšné série od Ricka Riordana, což je, jak jistě víte, veleúspěšný autor, jehož díla se pravidelně objevují na žebříčku bestsellerů New York Times.

Autor: Rick Riordan
Originální název: The Heroes of Olympus 1 The Lost Hero
Vydáno: Fragment, 2012
Překlad: Dana Chodilová
Kniha: 512 stran, 145 x 210, hardback

Jason se probudil v autobuse... a něměl tušení, kdo je. Měl tam dva kamarády, praštěného trenéra, třídu, která ho nenáviděla, ale on doopravdy neměl nejmenší tušení, co tam dělá, jak se tam dostal, nebo kolik je mu let.

Piper byla zase šťastná, že konečně začala chodit s klukem svých snů, Jasonem. Samozřejmě, byla docela hezká, ale on byl naprosto mimo její ligu. A pak se ukázalo, že si nic nepamatuje? No prostě šílenost!

Leo se zase diví všem, Piper i Jasonovi. Je rád, že jednou má konečně kamarády, co se neustále obviňuje ze smrti svojí mámy. Leo má totiž tajemství... dokáže vyvolat oheň a ani trošku ho nespálí.
(Klikněte na celý článek pro recenzi.)


Poté, co je napadnout bouřkoví duchové během exkurze v Grand Canyonu, se všichni dozvídají, že jsou polokrevní, neboli mají jednoho rodiče božského a druhého lidského, a dostanou se do Tábora polokrevných. Piper a Leo, to by nebylo zase tak podezřelé, ale Jason jako by měl něco společného s Římem. Mluví plynně latinsky, všechny bohy oslovuje římskými ekvivalenty a Cheirón, vůdce tábora, se na něj kouká pěkně podezřele...

A to by ještě nebylo tak špatné, kdyby se v Táboře polokrevných neztratil Percy Jackson, syn boha moře, Poseidóna, hrdina minulé série Percy Jackson (některé moje recenze najdete ve čtenářském deníku, na jiné si ještě budete muset počkat).

Dříve než se všichni nadějou, Rachel, jejich nové orákulum, jim dá věštbu a pošle je všechny tři na výpravu, aby zachránili bohyni Héru (nebo Juno, pokud si to tak přejete), která se prostě ztratila z povrchu zemského. Je možné, že ji něco drží v zajetí, využívá její božskou sílu a povstává něco ještě horšího, než jsou Titáni...?


Nové uspořádání
V předchozích dílech o Percym byl vypravěčem vždycky Percy. V těhle knihách je to trošku jinak. Vypravěč je vševědoucí a nadosobní, kapitoly jsou rozděleny na 3 skupiny - Piper, Leo a Jason, vždy každý má dvě kapitoly po sobě a ve vyprávění se soustředíme hlavně na tu postavu, ale nemusí to být pravidlem, zejména, když jsou spolu.

Noví nepřátelé
Sotva skončila válka proti Titánům, už je tady další zastracený problém, a to jsou Giganti a jejich milovaná matinka Gaia. tak si říkám, ti hrdinové opravdu nemají ani chvilku klid, co? Stejně mi to ale pořád přijde super, ty jejich schopnosti, zvláště ty u nových postav.

Noví hrdinové
Tak ty jsem si opravdu oblíbila. Samozřejmě, Annabeth, Percyho a Grovera mám ráda, ale koneckonců, jejich příběh už skončil a nelíbí se mi, že to tahají i do tohohle, ale třeba budu příjemně překvapená. Nepřijde mi fér, aby na Percyho čekaly dva velké osudy, ale zároveň nechci, aby byl v tomhle příběhu zastíněn. Nejlepší by prostě bylo, aby stál mimo.

Nové postavy jsou ale skvělé. Jason je prostě geniální a líbí se mi, že někdo do knížek Ricka Riordana přinesl trošku té římské antiky, což, i když to nerada přiznávám, je ta moje oblíbenější část. Piper je také skvělá a její čaromluva mě dostává. Leo má zase skvělou schopnost. Nebudu vám říkat, kdo je čí dítě, na to si musíme přijít čtením sami :)

Řecko a Řím
Pochopila jsem, že existují bohové jako jedni - ale mohou se zjevit v řecké či římské podobě, asi podle nálady nebo já fakt nevím. Podle toho se i polobohové dělí na řecké a římské - podle toho, s kterým bohem se jejich smrtelný rodič, ehm... vyspal. A pak samozřejmě existuje druhý tábor pro římské dětičky...

Jason
I když to není Percy a nevypadá teoreticky tak suprově jako Percy, jsem moc ráda, že on se ujal velení této knihy. Dalo by se říct, ano, stal se z něj můj oblíbenec. Má super schopnosti, kvůli tomu, že je synem Jupitera (Dia) - stejně ještě pořád nechápu, jak je to možné - a má skvělé latinské hlášky. Percyho nahradil a já jsem spokojená.

Kovový drak
Zdobí obal knihy a nemalou roli má i v samotném příběhu. Leo ho opraví a zastaví tak prokletí Héfaistova srubu a ještě se z dráčka stane pěkný dopravní prostředek, i když nakonec ho čeká nepěkný osud, ale i tak přeci jenom jeho odkaz bude podle mě důležitý i ve finále této série.

Ztracená paměť
Jason ztratil paměť a přišlo mi velice zajímavé, že si vlastně nic nepamatoval, protože koneckonců se z něj stala nová postava, jehož osobnost ale vlastně můžeme sledovat spolu s ním, protože on přeci neví, kdo sakra je. Je to zajímavé, jenom mi vadí ty nezodpovězené otázky...

Piper & táta, Leo & máma
Aneb naši noví hrdinové mají nepěkný osud. Jak jsem už zmínila, Leo se neustále viní ze smrti své mámy. A Piper má teďka před sebou velké rozhodnutí: zůstat věrná přátelům nebo zachránit tátu? Oba tyto příběhy jsou vedlejší, ale i tak propracované, že naprosto chápeme jejich zapojení. Ale děti samozřejmě zůstanou sami sobě věrné, cokoliv se stane. Otázkou však zůstává, zda-li by to tak bylo i v reálném životě.

Médeia a Midas
I v tomhle díle se objevují nově aplikované postavy ze starých řeckých bájí a pověstí a to je také to, co na téhle sérii miluju. Tentokrát se setkáme s čarodějnicí Médeou a králem s oslíma ušima, Midasem, co všechno proměňuje ve zlato

Co zůstává
Napínavost, dobrodružnost, neuvěřitelná odhalení a prostě všechny kvality! Rick Riordan rozhodně nespadl pryč z žebříčku mých nejoblíbenějších autorů. Neustále umí využít tajemství a odhalení, to, co je pro mě v knihách nejdůležitější, a s pěknou grácií to všechno vypravuje.

Ztracený hrdina
Jednu věc, kterou nechápu - v originále se kniha jmenuje Ztracený hrdina, což teoreticky chápu, i když o to moc v té knize také nejde, že. Ale jak překladatelé přišli na český název Proroctví? To mě prostě nikdy nepřestane překvapovat.

Shrnutí
Další geniální příběh od Ricka Riordana. Kvality jsou zachovány, jen se trošku mění příběh, postavy a ano, je to volné pokračování, ale bez předchozího děje a souvislostí by to podle mě tolik nestálo za to, ale to já nemohu posoudit. Pokud jste ale od Ricka ještě nic nečetli, navrhuju vám to rychle napravit!

HODNOCENÍ: 9/10

Přečtěte si moji recenzi na první díl Percyho Jackona. ZDE.
Přečtěte si moji recenzi na druhý díl Percyho Jacksona. ZDE.
Přečtěte si moji recenzi na filmové zpracování Percyho Jacksona. ZDE.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Coco Coco | Web | 26. června 2013 v 13:51 | Reagovat

Tak to chci vidět! :)

2 Coco Coco | Web | 26. června 2013 v 13:52 | Reagovat

[1]: Někde, u nás v obchodech tohle nevedou :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama