Recenze: Rick Riordan - Neptunův syn (Bohové Olympu 2)

27. června 2013 v 12:41 | Cleo |  Čtenářský deník
O ho ho, konečně jsem dočetla i druhou knihu ze série Bohové Olympu. Já vím, o první jsem vám sem napsala teprve před dvěma dny, ale už nyní se těším, až vám pohovořím o další. Takže se připravte, protože tohle bude nářez.

Autor: Rick Riordan
Originální název: The Heroes of Olympus 2 The Son of Neptune
Vydáno: Fragment, 2013
Překlad: Dana Chodilová
Kniha: 472 stran, 145 x 210, hardback

Percy se konečně probudil (sice bez vzpomínek, ale co se dá dělat) a hned ho začaly pronásledovat Gorgony. Ale nejhorší na tom bylo, že prostě nejdou zabít. Vždycky se rozpadnou v prach, přesně jako to příšery dělávají, a potom prostě... se objeví znovu.

Percy je už z toho zoufalý a netuší, co dělat, když náhle objeví vstup do podivného tábora Jupiter. Něco mu říká, že je mu to povědomé, ale není to stejné, jak to bývalo. Právě totiž objevil tábor polokrevných, jejichž rodiče jsou římští bohové.

Všichni Percyho začnou pokládat za Neptunova syna a když ho na příkaz Héry/Juno přijmou, postupně se seznamuje s novými kamarádami. Číňano-kanaďanem Frankem a černoškou Hazel. Společně se vydávají na cestu, aby osvodobili smrt (a příšery mohly znovu umírat) a zachránili tak tábor Jupiter.


Percy znovu
Z tohohle dílu jsem měla na začátku pěkně špatný pocit. Štvalo mě, že to popředí zase derou Percyho, a bála jsem se, že se mu nezaslouží taková pozornost jako novým hlavním postavám. Ale nakonec jsem byla příjemně překvapená. Percy tam ty příšery ničí, hraje si s vodou a nakonec se stane prétorem. Mé obavy byly utopeny spolu se špatným tušením.

Hazel Levesqueová
Žila v New Orleans asi před 70-ti lety. Spolu s protrženou oponou se ale dostala s pomocí Nika di Angelo, ven s podsvětí rovnou do tábora Jupiter. Tam se sice dostala do legií, ale nikdo ji moc nebral, navíc ji sužovalo prokletí. Pronásledoval ji starý život, její smrt a vina. A pak se vydala na výpravu s Percym a Frankem, do kterého se zakoukala. Co z toho bude?

Moc se mi nelíbil její příběh. Přišlo mi to zbytečně takové depresivní. Staré New Orleans (užíváte si tu ironii?) a příběhy z Aljašky... celkově se mi moc nelíbilo, jak je tento díl zaměřen na zimu a sníh. Mám radši teplejší krajinky a to i v kníhách, které čtu.

Frank Zhang
...mi celkem vadil od první chvíle. Nevím, ale jak se do toho jeho rodina snažila zamotat staré čínské legendy, docela mě to ničilo, ale nakonec to nebylo tak hrozné. Bála jsem se, že jako syn Marta bude chtít zastínit Percyho, ale to se naštěstí nestalo ani přes jeho super schopnost.

Máme tu milostný trojuhelník?
Hazel má ráda Franka, ale v minulém životě prahla po Sammym, který pravděpodobně už zemřel. Ale pak zjistí, že je to vlastně Leo (dozvěděli jsme se o něm v minulé knize, ale pořád nechápu, jak je to možné). Z toho mi musívyplynout otázka: uchýlil se už také Rick Riordan k milostnému trojuhelníku, nebo se to všechno nějak krásně vyřeší?

Oktavián
Plyšákokuchající intrikán a řečník. Nevím proč, Rick Riordan se ho podle mě snažil ztvárnit jako Gaia Octaviana Augusta, ale toho mám ráda (!), takže mě naštvalo, jak zlý Oktavián je, podvratný a zlomyslný. Doufám, že si ho brzo pěkně vychutnají. A něco mi i říká, že on bude také pracovat s Gaiou a Giganty. Nebo je prostě jen posedlý mocí.

Ella & Tyson
Když jsem se dozvěděla, že v průběhu knihy se přidá další nová postava, zejména harpyje, byla jsem z toho rozmrzelá. Nakonec jsem si ji ale neuvěřitelně oblíbila. A podle mého názoru, s Tysonem (bratr Percyho, kyklop) tvoří neuvěřitelně roztomilý a rozkošný pár. Když už jsme u toho, Tysona mám prostě neskutečně v oblibě. Je to takový tupý dobrák, o můj bože, můj oblíbenec! A jak říká Percymu bratříííčku. No dobře, už se přestanu rozplývat.

Zlý Amazon.com
Co mě pobavilo, byla interpretace Amazonu jako internetové podnikání Amazonek. Vždycky se mi líbila taková shoda a až Rick Riordan mě přesvědčil, ano, takhle by to skutečně mohlo být! Díky, díky, za takový geniální nápad.

Návrat vtipu
Byly chvilky, kdy jsem se prostě popadala za břicho. Často to bylo s Ellou, ale někdy také v senátě, když se lidé dohadovali o osudu tábora a výpravě a tak. Nebudu vám tady uvádět říklady, stejně byste to asi jen tak bez kontextu nepochopili. Ale i tak to bylo geniální.

Co bude dál? Jason vs. Percy
Právě teď jsem naprosto nadšená, jak se to vyvíjí a nemůžu se dočkat střetnutí Řeckého a Římského tábora. Trošku se bojím, aby se mezi sebou Jason a Percy neporvali, protože si asi nebudou chtít vyměnit místa zpátky, když teď Percy je prétorem a Jason vede Tábor Polokrevných. Dost mě zajímá, kdo bude vůdcem výpravy. No, nemůžu se dočkat.

Shrnutí
Další bravurní díl a skvělé počtení. Nakonc jsem byla šťastná za Percyho návrat a i když nové hrdiny jsem si moc neoblíbila, tohle se mi fakt líbilo. Percy je prostě můj oblíbenec a navždy jím zůstane. A vy na tuhle obrazovku nekoukejte jako pitomci, vyražte do knihkupectví nebo knihovky a šup do čtení!

HODNOCENÍ: 8,5/10
Přečtěte si moji recenzi na první díl Percyho Jackona. ZDE.
Přečtěte si moji recenzi na druhý díl Percyho Jacksona. ZDE.
Přečtěte si moji recenzi na filmové zpracování Percyho Jacksona. ZDE.
Přečtěte si moji recenzi na první díl série Bohové Olympu. ZDE.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Simča Simča | E-mail | 21. dubna 2014 v 17:28 | Reagovat

Ahoj nemáte někdo knihy Neptunův syn v pdf, nebo něčem takovém ? Pokud ano prosím pošlete mi to na e-mail :) děkuju
siska176@seznam.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama