Recenze: Sara Shepard - Hříšné (Roztomilé malé lhářky 5)

24. dubna 2013 v 18:03 | Cleo |  Čtenářský deník
Taaak konečně jsem dočetla i pátý díl Roztomilých malých lhářek! A jsem plná zážitků, takže to na vás musím všechno rychle vybalit, abyste věděli, jestli má cenu si tuhle knihu koupit. :)

Autor: Sara Shepardová
Originální název: Pretty Little Liars 5: Wicked
Vydáno: BBArt, 2012
Překlad: Anna Školníková
Kniha: 239 stran, 138 x 206, hardback

Vrah Alison, Ian Thomas je za mřížemi a tiše čeká na soud a svůj rozsudek. A. je pryč, protože Mona je mrtvá. Holky měly šanci na zcela normální život, ale to by nebyla naše čtveřice lhářek z Rosewoodu, kdyby se zase do něčeho nezapletly.

Hanna bydlí nově se svým tátou a nevlastní matkou Isabel. A to znamená, že bohužel musí do svého života přijmout Kate, její nevlastní sestřičku, o které si myslí, že ji její táta má mnohem radši než Hannu. Už tolikrát ji Kate podrazila, ale teďka se zdá, že se opravdu chce kamarádit. A tak vytvoří partu nejoblíbenějších holek na škole. Ale stejně to nakonec všechno skončí holčičí rvačkou.

Aria se zamilovala na vernisáži do úžasného kluka. O to větší překvapení ji však čeká potom, co zjistí, že je to vlastně nový objev její mámy. Xavier se také ukáže jakko pkěný proutník a dokonce se rozhodne Ariu po nějaké době vydírat. Co má za lubem?

Emily také potkala úžasného kluka. U ní je ale trošku jiný problém než u Arie. A to takový, že Emily přece není na kluky. Ale tenhle se zdá být tak sladký a úžasný... Takže je opravdu její... přítel? Po tom všem, čím si prošla s Alison, Mayou a Tristou v Iowě? Je bi nebo prostě byla jenom zmatená? A jak bude Isaak reagovat, až se dozví o její slabosti pro holky?

Spencer zase vydědila její vlastní babička. Nebo to není její skutečná babička? Je tady nějaká možnost, že by Spencer byla adoptovaná? A proč jí to nikdy nikdo neřekl? Nebo proč se jí tedy její rodina vzdala? Se sestrou Mellisou a jejím spolužákem Andrewem se vydá na hon za rodinnými kostlici.

A tomu všemu nahlíží nová A. Holky jsou si jisté, že jim píše Ian, ale je tomu opravdu tak? Nebo je tady někdo nový, kdo touží, aby holky pykali za své hříchy?
(Pro recenzi klikněte na celý článek.)


Série snů
Jak jsem již napsala v předchozích recenzích, miluju tenhle styl psaní, ziegesarovská povídka (aneb jak fanoušci nazývají tento žánr) si u mě získala velké sympatie a sama uvažuju o tom, že bych svoje knihy tímto stylem začala psát, nebo alespoň nějaké. Charakteristiku díla a takové věci si přečtěte v předchozích recenzích, teď bych se ráda zaměřila na specifika téhle knihy.

Slibuje nový začátek...
Jak jsem již řekla v anotaci. Holky mají poprvé pocit, že je nikdo nesluduje a všechno je vyřešené - sice se mýlí, ale to ony neví. Takže jejich hříchy neberou konce, čehož se smaozřejmě ihned chytí nová A.

Jak to začalo
Tentokrát se konečně v knize dozvídáme, jak to všechno začalo. Proč si Alison vybrala za kamarádky zrovna Hannu, Emily, Spencer a Arii. Příběh, který nás postupně bude provázet skrz jednotlivé příběhy celou knihu. "Jen přes mojí mrtvolu," řekla také tehdy Alison. A možná si tím zpečetila osud.

Co se mi líbilo
Že děj je konečně jiný. Že se uzavřela kapitola s Monou, s Tobym, s Ianem, prostě se všemi. Narozdíl od seriálu se to v knize nestupňuje, takže váš vnitřní neklid není takový. A to se mi právě na knihách líbí. Nejde tady jen o A., ale i o příběh, který dívky prožívají.

Co se mi nelíbilo
Pár věcí na srdci mám, ale většina z toho jsou spoilery, takže to jenom shrnu. Co se mi nelíbilo je neustálá hloupost holek. Trošku jako je to v hororech. Nechoďte do lesa - ale ony tam jdou a najdou mtvolu. Hanno, drž se svého mlého kluka - ha ha, ani náhodou. A tak. Tohle mě štve.

Co dále mi v knize chybí, jsou okamžiky, které vám vyrazí dech. Je to krásné, napínavé, pěkně se to čte, ale málokdy vás to zaskočí nebo překvapí svoji genialitou. To jsou tedy asi jediné dvě věci, které mi na této sérii vadí.

Slunce vychází i pro hříšníky
To řekl Lucius Annaeus Seneca (psala jsem to i jako citát na tumblru, odkaz na něj naleznete ve menu). A je to opravdu pravda? Nad tímhle citátem jsem musela přemýšlet hodně dlouho. Ale to vlastně skoro u všech. Sara Shepardová má na citáty skvělý vkus.

Podivné titulky
Těm samozřejmě není konec. Já nechápu, kdo je navrhuje, ty úvodní stránky knih. Ty originální mi přidjou fakt hodně pěkné, i tyhle mají zájímavý nápad, ale ty fotky jsou dost příšerné a v tomto případě je celkem dost a hodně nekvalitní. No jo no, ale s tím se holt budu muset smířit.

Shrnutí
Pátý díl je úžasný, asi zatím nejlepší ze všech. Samozřejmě jedeme podle vzorce předchozích dílů, ale to nic neznamená. Holky zažívají nové příběhy a mě jako čtenáře i televizního diváka podobnojmenného seriálu to pořád baví číst. A jelikož jsem na tohle celkem náročná, vsadím se, že to bude bavit i vás.

HODNOCENÍ: 8/10

P.S. Existuje i stejnohmenný seriál Pretty Little Liars, který je v ČR vysílaný pod názvem "Prolhané krásky" - proč ten odstup od knižní série "Roztomilé malé lhářky", těžko říct. Rozhodněte se, co bude pro vás primární, jestli knihy, nebo seriál. Některé prvky jsou hodně podobné, některé jiné, například v knize je Toby brzo mrtvý, ale v seriálu stále žije.


Seriál:
Přečtěte si moji recenzi na první sérii seriálu. ZDE.
Přečtěte si moji recenzi na druhou sérii seriálu. ZDE.
Přečtěte si moji recenzi na třetí sérii seriálu. ZDE.

Knižní série:
Přečtete si moji recenzi na první díl knižní série. ZDE.
Přečtete si moji recenzi na druhý díl knižní série. ZDE.
Přečtete si moji recenzi na třetí díl knižní série. ZDE.
Přečtěte si moji recenzi na čtvrý díl knižní série. ZDE.

V budoucnosti jsem možná napsala už další recenzi. Držte se rubrik "čtenářský deník" a "seriálový deník" a nepropásnete žádnou moji novou recenzi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl jsi tu?

Byl jsem tu! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama