Recenze: Sara Shepard - Neuvěřitelné (Roztomilé malé lhářky 4)

30. března 2013 v 19:46 | Cleo |  Čtenářský deník
Tak, konečně jsem dočetla čtvrtý díl Roztomilých malých lhářek v knižní podobě, zrovna, když jsem se dozvěděla, že vyšla další kniha, pátá, a já ji ještě nemám doma, takže to budu muset brzy napravit. Vy si ale mezitím přečtěte moji recenzi na knihu čtvrtou, která nese název Neuvěřitelné. A vážně, nebudete tomu věřit.

Autor: Sara Shepardová
Originální název: Pretty Little Liars 4: Unbelievable
Vydáno: BBArt, 2012
Překlad: Anna Školníková
Kniha: 280 stran, 138 x 206, hardback

Nikdo nezůstane pod maskou skryt příliš dlouho (Lucius Annaeus Seneca). Dokonce ani A. ne. To nám slibuje motto čtvrtého délu Roztomilých malých lhářek.

Každý někdy chtěl vrátit čas. A hlavně naše hrdinky z Rosewoodu. Těm už se toho v životě stalo tolik, a jak rády by to všechno odčinily! Ale nic z toho není možné. Alison bude prostě Alison a prostě bude neustále... mrtvá. Kdyby tak Alison mohly zachránit, nebo jí alespoň nevyzrazovat tolik tajemství! Protože pak by tajemný člověk, co si říká A., neměl holky s čím vydírat.

Emily je na holky, ale to už všichni dávno víme. Rodiče se s tím nemohli smířit, a tak rozhodli, že ji pošlou na "očistec" do Iowy. A jak Emily zjišťuje, tam to vůbec není špatné. Abby, její sestřenka je zdá se celkem v pohodě, a pak potká Tristu, holku, která je jí snad souzená. A nikdo jako A. v Iowě není! Jenže pak Abby a její sourozenci svedou na Emily, že je vylákala na divoký večírek a Emily se šupem vrací domů. Nebo spíše uteče. A tak si její rodiče uvědomují, že možná je tady způsob, jak se s tím smířit, a upnout se k Maye. Ale Emily pořád myslí na Tristu...

Ariin táta Byron byl nevěrný Elle, Ariině matce, a nastěhoval se k Meredith, svojí bývalé studentce. Zatímto Arie se rozpadl vztah s jejím učitelem, kterého zatkli a nechali jít, nemá Arie kde bydlet, takže se asi bude muset přidat k otci a jeho milované Meredith... ale pak A. poradí Arie kulišárnu. Něco mi říká, že jiskry budou lítat.

Spencer byla nominována do soutěže Zlatá orchidej, což je ocenění za nejlepší esej. Ale problém je v tom, že esej, kterou odevzdala, byla sice perfektní, ale vůbec nebyla její, nýbrž její sestry Melissy, o níž je přesvědčena, že ji nenávidí. A pak je tu ta příhoda, kdy si Spencer myslí, že ona možná zabila Alison... nebo to byla Melissa? Proč je tak tajemná? A proč byla u policie tak zaskočená, když se jí na vraždu Alison zeptali?

Hanna je na tom ale nejhůř. A. ji srazila autem a pokusila se jí zabít. Ale Hanna jen ztratila paměť. Nepamatuje si, co se stalo mezi ní a Lucasem, proč se chová tak divně, a ani, kdo je A. Zapomněla, proč se pohádala se svojí nejlepší kamarádkou Monou. Ale to se možná brzy znovu dozví... Nebo ne? A. má přece vždycky nějaké trumfy v ruce.

(Pro recenzi klikněte na celý článek.)

Kde jsme skončili minule...
Tak tam přesně pokračujeme v tomhle díle. To se mi na téhle sérii líbí, že mezi jednotlivými díly nejsou velké časové rozestupy, kdy se prakticky může stát cokoliv.

Styl psaní
Je stejný jako u předchozích dílů. Sara má styl psaní podobný knížkám od Cecily von Ziegesarové (moji recenzi na její knižní sérii Gossip Girl čtěte zde), takové to opisování slavných značek, ale zároveň je styl takový lehký, s odstupem, ale dokáže vás vtáhnout do děje.

Co se mi na knize líbilo
Její styl, její napínavost. V seriálu vás už všechna ta klišé musí přestat bavit, ale kniha nic takového nemá. To také vysvětluje otázku, jak sakra autorka dokázala napsat tolik dílů, i když ji posezírám, že ne všechno psala ona (něco jako série "To je ona", kterou psal "ghost writer"). Ale tak snad ano. Takže to shrnu: napínavý děj, krásný styl. To je vše, co potřebujete ke štěstí.

Co se mi nelíbilo
Že je to podobné jako seriál, v některých ohledech. To, že Mona je A., jak Aria se potká s Jennou v uměleckém ateliéru. Tohle je jeden menší detail, taková imaginace, kterou mi sériál vzal, stejně jako podobu Lucase. V seriálu jsem ho neměla moc ráda, ale v knize je zatím fakt super, ale nějak si ho pořád představuji jako toho malého milého, ale zbabělého klučíka Lucasíka.

Obaly knížek
Abych pravdu řekla, docela se mi líbí ty originální obaly s panenkama, je to takové hodně symbolické. :) Ale líbí se mi celkem i ty české, až na tenhle poslední. Ta holka si cpe pěst do pusy a snaží se tvážit svůdně... No nevím, mě to přijde spíše tak trošku komické.

Hodně se mi líbí německé obaly - no sem do článku jsem dala ty, které se mě osobně líbily nejvíce - ale samozřejmě vám žádné nechci zatajit, takže si je buď můžete vygůglit nebo vybingovat nebo vyyahuuovat nebo prostě se mrkněte do galerie tohoto blogu. Přímý odkaz najdete zde.

Zlá Mona
V seriálu je Mona zlá, geniální, psychotická, psychoušká, ale zlomená uvnitř. V knize nejen, že není bruneta, ale platinová blondýna, ale také je mnohem méně chytřejší - dělá spoustu chyb, které kdyby si holky složily dohromady hned, A. by byla dávno odhalená. Ale tahle Mona na konci zemře, kdyžto v seriálu zůstane. Proč?

Finále
Se mi líbilo. Sice tam pořád někdo pobíhal a všichni byli v takové nejistotě, že to bylo dost zmatečné, ale celkově to dopadlo dobře. No dobře. Správně. V knize prostě ví, kdy mají koho zabít, aby tam nebyl příliš dlouho a nezdržovat děj. To oceňuji. Když nad tím tak přemýšlím, v každé knize někdo skončí mrtvý nebo zraněný, ne? No, možná se to změní...

Shrnutí
Čtvrtý díl nezklamal. Nevšimla jsem si nějakého poklesu kvality ani napínavosti, naopak, tím, že nám část příběhu odhalili nás donutili si něco odšrknout a můžeme jet dál. Tento díl odhalil a zabil A., změnil spoustu věcí a přinesl další překvapivé informace. Fanoušci PLL, tohle je díl pro vás.


HODNOCENÍ: 8,5/10

P.S. Existuje i stejnohmenný seriál Pretty Little Liars, který je v ČR vysílaný pod názvem "Prolhané krásky" - proč ten odstup od knižní série "Roztomilé malé lhářky", těžko říct. Rozhodněte se, co bude pro vás primární, jestli knihy, nebo seriál. Některé prvky jsou hodně podobné, některé jiné, například v knize je Toby brzo mrtvý, ale v seriálu stále žije.


Seriál:
Přečtěte si moji recenzi na první sérii seriálu. ZDE.
Přečtěte si moji recenzi na druhou sérii seriálu. ZDE.
Přečtěte si moji recenzi na třetí sérii seriálu. ZDE.

Knižní série:
Přečtete si moji recenzi na první díl knižní série. ZDE.
Přečtete si moji recenzi na druhý díl knižní série. ZDE.
Přečtete si moji recenzi na třetí díl knižní série. ZDE.
Přečtěte si moji recenzi na čtvrý díl knižní série. Právě čtete.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Gossip Girl nebo Pretty Little Liars?

Gossip Girl
Pretty Little Liars

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama