Hex Hall série (A Hex Hall Novel): Čarodějnice z Hex Hall (Hex Hall), Démon z Hex Hall (Demonglass), Bitva o Hex Hall (Spell Bound)

14. března 2013 v 13:18 | Cleo |  Čtenářský deník
Pokud milujete svět plný nadpřirozena, který se ale zároveň drží při zemi a s jejíž hrdinkou se snadno můžete ztotožnit - tohle je přesně série pro vás. Přečtěte si mojí recenzi a udělejte si obrázek sami! Recenzi jsem tentokrát udělala jednu a jednotnou pro jednotlivé díly, ale rozdělila jsem ji tak, abych se snažila vyhnout spoilerům, případně je skryla a odkryla příliš zvědavým čtenářům.

Autor: Rachel Hawkinsová
Originální název: A Hex Hall Novel
Vydáno: Knižní klub, 2011-2012
Překlad: Tereza Kolesnikovová

1. díl: Čarodějnice z Hex Hall (Hex Hall)
2. díl: Démon z Hex Hall (Demonglass)
3. díl: Bitva o Hex Hall (Spell Bound)

Sophie Mercerová je obyčejná teenagerka. Teda, skoro. Velmi často se stěhuje a mezi spolužáky nebývá moc oblíbená, ale to jen do doby, než ji napadne použít nějaký se svých čarodějnických triků - ano, přesně tak, Sophie je čarodějnice. A jak se později dozví, ne jen tak ledajaká.

Ale po jejím posledním kousku s kouzlem lásky pro svojí spolužačku už pohár trpělivosti čarodějné Rady přetekl a poslal ji do školy pro Prodigium - pro členy magického společenství - potomky andělů - Hex Hall. Sophii se tam od začítku nelíbí. Její spolubydlící se zdá jako jediná fajn, až na to, že je upírka se jménem Jenna, co miluje růžovou, a všichni říkají, že zabila svoji předchozí spolubydlící, temnou čarodějku Holly.

Hned první den se Sophie zamiluje do kluka jménem Archer Cross, se kterým kvůli své prořízlé puse a důvěřivé povaze dostane půlroční službu ve sklepě, během které se spolu začnou podstatně sbližovat.

Ale to, že je Sophie z Prodigia, neznamená, že to má samé výhody. Špatné jsou například lovci, kteří se je snaží zničit a vymýtit, jako jsou Brennickovy nebo Oko. Oba spolky jsou dost hrozné a kdyby na existenci Hex Hall přišli, rozhodně by to nebylo moc příjemné...

A ještě ke všemu je tady Anna, Chaston a Elodie, Hollyiny bývalé kamarádky, které se jí za každou cenu snaží dostat do jejich čarodějnického covenu, aby byly opět 4. Když pak jsou ale Anna a Chaston zraněny, pravděpodobně upírem, nastvává peklo. Všichni ví, že je to bláznivé, ale co když to nebyl upír, ale co když někdo vyvolal démona?

Co se děje v dalších dílech?

V druhém díle všechno bere na intenzitě. Sophiin táta ji, Jennu a Cala do sídla Rady v Anglii. Zde se potká s Nickem a Daisy - démony, které někdo přeměnil, ale nikdo neví kdo, což je docela velký problém. A co je ještě lepší - Sophie zjistí, že ona a Cal jsou snobenci - dobře, je to smluvený sňatek, ale i tak. Poznává Radu to jak funguje, a do rukou se jí dostane kniha, ve které se píše, jak vyvolat démony! Tedy mělo by se to tam psát. Ale stránka chybí. To znamená, že někdo tu stránku má celou tu dobu u sebe. Kdo to tedy vyvolává démony?

V třetím díle se Sophie zcela neočekávaně ocitá u sester Brennickových - lovkyň Prodigia - ale ty očividně nejsou tak hrozné, jak se o nich říká. V každém případě... z minulého dílu zvnikla pěkně zamotaná situace. Jak nakonec dopadne válka mezi Sophií a jejími nepříteli, kteří vyvolávají démony, nikoliv však pro obranu, ale jen pro vlastní moc? Než se ale k válce vůbec dostaneme, čeká Sophie spoustu jiných věcí - zjištění o jejím rodinném původu, návrat všech studentů na Hex Hall v trošku divných podmínkách - takže Jenna, Archer a Sophie jsou opět školáci a pohromadě - výlet do pekla a závěr přinese jednu oběť a další rodinné zjištění, tentokrát o Archerovi. Takže... jak to všechno dopadne?

Spoilery pro nedočkavce - čtou jen ti :)

Pokud si tento článek čtete jako recenzi a nestojíte o rozuzlení děje, tuhle podkapitolu přeskočte. Ta je jen pro nedočkavce, kteří už teď musí vědět, jak to všechno dopadne :)

Nakonec jsem usoudila, že v tomto článku spoilery zabírají spoustu místa, tak jsem jim dala samostatný článek. Najdete je zde: klik. Otevřou se v novém okně, takže tento článek neztratíte.

Co na to tedy říkám?

Styl psaní
Takhle série mě naprosto okouzlila. Styl psaní je lehký, napínavý a neuvěřitelně k vám přilne, dokud jej nedočtete. Stylem je celkem přirovnatelný ke stylu Meg Cabot, kterou mám taky velmi ráda. Svět není sice moc originální, ale v této kombinaci jste ho ještě nečetli, to vám můžu garantovat.

Co se mi hodně líbilo
Tuhle knihu bych zařadila na můj seznam knih s "ach-efektem" a "hihi-efektem". Prostě se tam dějí přesně ty situace, které chcete a váše odezva je ach nebo dlouhé hihňání s obličejem zabořeným do té úžasně voňavé knihy, aby vás nikdo nemohl vidět smát se jako debily.

Děj krásně odsýpá, není tam žádné nudné "a pak celý týden se nic nedělo, chodila jsem do knihovny a mluvila s Jennou" - to ne. To tam nehledejte. Pokud prostě se nic neděje, autorka to přeskočí a pak se k tomu po nějaké době vrátí. To je kladné. žádné dlouhé kapitoly, kde je hrdinka v depresi, prostě řekne: pět týdnů jsem byla v depresi. Konec. Kéž by to takhle udělalo více autorů.

Jak to na mě působilo
V prvním díle mě Sophie šokovala svojí blbostí. Nemám ráda Elodii - nechám ji naučit pár kouzel, aby mi mohla konkurovat a já jí závidět. Jo, to mi přijde jako dost dobrá zvrácená logika. Tato myšlenka do mě trkla ještě jednou, bohužel si už nepamatuji, u čeho přesně.

Co se týče závěru prvního dílu, nemohla jsem po jeho přečtení vůbec spát. Neustále jsem se ošívala a vzpomínala na The Secert Circle, posedlý lidi a jejich skákání po stropech a děsivé obličeje. Není to horor, ale když jste unavení a vyděšení, není to ta nejlepší volba.

Co se mi moc nelíbilo
Co se mi na sérii moc nelíbilo, bylo to, že nešla moc do hloubky, ale co můžete čekat, když jedna knížka má 240 stránek a velké písmo. Bylo to spíš takové light čtení - ano, užijete si to, je to skvělý zážitek, skvělá kniha, ale moc si z toho neodnesete. Omlouvám se, že to furt srovnávám s Harry Potterem - ale to je taková typická fantasy záležitost, co se týče školy & čarodějnictví, ale musíte to uznat - tam to všechno bylo promakané do nejmenšího detailu. COž bohužel této knížce, dle mého názoru, trošku chybí.

Archer a Cal
Archer vs. Cal. Archera jsem měla ráda. Je to přesně můj typ - takový ten frajer, co miluje sarkasmus a přesto má skutečné city. Jeho příběh je dost zvláštní a je škoda, že Sophie zjistila, co je, takovýmto způsobem. Cal je oproti tomu takový velký dobrák, prostě klaďas, kluk k pomilování, který vás miluje, ať to stojí, co to stojí. Takový Peeta Mellark, řekla bych trochu.

Uvědomila jsem si, že Archer je prostě můj vysněný kluk. Až na to tetování a neustálé neplánované odchody a příchody. Ten jeho sakrasmus, jeho poznámky, prostě si říkáte, jak můžete takového kluka nemilovat? Teda já alespoň nemůžu.

To, jak to dopadlo s Calem, mě opravdu mrzelo. Ale věděla jsem už dopředu, že se to stane (díky komentáře na goodread.com!), takže jsem na to byla už nějak vnitřně připravená, ale stejně mi to bylo líto. Ale pravda je... to, co vždycky miloval, mu navždycky zůstane. Hex Hall.

Finále
Finále se mi moc nelíbilo. Všechno mi to připadalo takové uspěchané. Bylo to moc rychlé a i když tam byl nečekaný zvrat, chtěla bych, aby to autorka mnohem více propracovala - třeba jako v Harry Potterovi, kde finále je prostě to nejlepší a nejlepší a to, co jsem musela číst pořád dokola.

Shrnutí

Kniha, která mě okouzlíla. Ne svojí originalitou, ani geniálním nápadem, ale prootže prostě měla všechno, co člověk od knihy očekává. Dobré postavy, vtipné rodinné vazby, které se časem odhalují i neuvěřitelnou napínavost, která vás nenechá v klidu spát. Tohle je kniha pro všechny (hlavně zástupkyně něžného pohlaví), kteří mají rádi rychlé knihy, které nenudí.

HODNOCENÍ: 8/10

Četli jste tuto sérii? Jak se vám líbila? Máte ještě ke knize nějaké poznámky, které jsem nezmínila? Nebo naopak sem pod článek chcete vložit svoji recenzi a odkaz na ni na váš blog? Nebo máte úplně jiný názor a chcete ho vyjádřit? Komentáře jsou otevřené, přátelé.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Byl jsi tu?

Byl jsem tu! :D

Komentáře

1 Lucka Lucka | E-mail | 14. listopadu 2013 v 17:09 | Reagovat

Knihy jsou úžasný:D přečetla jsem všechny tři díli! Nevíte jestli bude ještě čtvrtý díl ? Zajimalo by mě jak to dopadne s tim Okem a Archerem;)

2 Cleo Cleo | Web | 8. prosince 2013 v 16:59 | Reagovat

[1]: Sice nebude čtvrtý díl, neboť je to trilogie, ovšem můžeš se těšit na něco jako je spin-off - z pohledu jedné z Brennickových :)

3 Martina Martina | 4. února 2014 v 23:40 | Reagovat

Četla jsem všechny díly a dle mého názoru jsou úžasné. A úplně s tebou souhlasím ve věci spojené s Archerem. Totálně jsem se do něho zamilovala, je to úžasný kluk, miluju ten jeho sarkasmus, arogantnost a i to, jak vyjadřuje své city. A navíc když říká "Mercerová", s kteoru tvoří skvělý pár. Zaujala mě na první pohled už obálka knihy, moc povedené.:)

4 Aria Aria | Web | 12. února 2014 v 22:50 | Reagovat

Sérii jsem právě dočetla. Možná z části ze setrvačnosti, protože, co si budeme nalhávat, poslední díl byl trochu slabší, konec uspěchaný,detaily nepromyšlené. Ale v závěru bych řekla, že jsem se do série zamilovala :) Jak jsi řekla, má všechno, co správná oddechová kniha pro nadpřirozeno milující něžné pohlaví má mít :) Takže velký palec nahoru a za sarkasmus a Archera i pár hvězdiček k tomu :D

5 Cleo Cleo | Web | 14. února 2014 v 15:56 | Reagovat

[3]: [4]: Nemůžu nic než souhlasit. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama