Odkaz blogu žije dál! Více informací zde.

23.2.2013 - Ich nebo er

23. února 2013 v 12:48 | Cleo, obrázek z WeHeartIt.com |  Můj deník
Tak jo, po dlouhé době se vám opět ozývám. Není to snadné. Můj život. V těchto dobách. Snažím se provídět cvičení na zlepšení svojí kondice, ale nějak moc se mi to nedaří, takhle bych to měla říct. Stále promýšlím, jestli miluju jednoho ze svých nejlepších kamarádů nebo je to jenom despotická potřeba někoho ovládat.

Včera jsem měla příležitost poskytnout kamarádce pomoc, když ji potřebovala a nikdo jiný to neviděl. Nemůžu uvěřit, že někteří lidé jsou tak uspěchaní, nebo zahledění do sebe, že si toho prostě nevšímají. Já jsem tedy také celkem spěchala, a většinou patřím mezi ty, kteří také propadnou páteční agónii, ale stejně. Lidé by si měli všímat světa kolem sebe. Jinak je jednou zahubí.

Jak jsem na tom s psaním svého světoborného románu? Celkem špatně. Poslední dobou mě začínají hlodat pochybnosti typu ich-forma a er-forma. Takže se to tady pokudím shrnout a budu rozhodně ráda, když mi napíšete, který styl vy preferujete.

Ich-forma (v překladu z němčinu já-forma) se vyznačuje tím, že vypravěč je v první osobě, takže "Včera jsem byl tam a tam a dělo se to a to." Zpravidla představuje jednoho hrdinu, tedy toho hlavního, protože vedlejší nemůže sledovat, nezná jeho myšlenkové pochody a ani neví, co se s ním děje, když není s ním. Je to subjektivní. Zpravidla je napínavější, osobnější, protože slyšíme hodně často autorovy/hrdinovy myšlenky. Jaké knihy jsou v tomto stylu naprány? Třeba Hunger Games, Percy Jackson, Magie na Manhattanu, Hex Hall.

Er-forma (přeloženo jako on-forma) staví vypravěče do jiné podoby. Hrdina je oslovován jako "on" a vypravěč bývá zpravidla (jsou i výjimky, někdy se třeba jen ich forma převádí do er - a pak se okruh vědomostí také omezený na hlavního hrdinu) vševědoucí - ví co se děje, ví co si všichni myslí a tak, čímž umožňuje objektivnější pohled na celou situaci. Většinou autor pak ukazuje i stránku záporných postav, jejich prožitky a tak, to, kde je to v ich-formě často nemožné bez nějaké nadpřirozené pomoci - například spojení dotykem a čtení cizích myšlenek. Jaké knihy jsou v tomto stylu napsány? Harry Potter, Gossip Girl, Roztomilé malé lhářky, Luxus.

Takže tohle je moje trauma. Ich nebo er. Chtěla bych, aby ten román vystupoval hlavně z mých myšlenek jako hlavního hrdiny, ale zároveň nechci, aby se to celé topilo v mých myšlenkách. Jde mi i o ten příběh, abych mohla sledovat i jiné postavy, dávat takové ty komentáře a poučky vypravěče na konec, to mám ráda. Také se bojím, že v er-formě se mi moje já znechutí - když ji nebudu brát jako já - ale když to bude ich, bojím té nesubjektivity. Takže asi vážně potřebuji pomoc od vás.

Tumblr_mimqkgkkh21s52nlyo1_500_large
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Drea Drea | 19. dubna 2015 v 20:24 | Reagovat

V tomhle ti neporadím... :/ Protože se topím v tom samým :D

2 Olivie Olivie | 29. května 2015 v 13:41 | Reagovat

Jde o to, o čem budeš psát. Pokud je hlavní hrdina hodně výrazná, pohráváš si navíc s autobiografičností pak určitě ich forma

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Najdete mě na těchto sociálních sítích:

Návštěvnost:
TOPlist

© 2010-15 FlowerDays | Hosting blog.cz | Varování a podmínky tohoto blogu
2015 Optimalizováno pro Operu | HD/FullHD