Heatová a vlna žáru

7. ledna 2013 v 21:09 | Cleo |  Čtenářský deník
A je tady moje další bravurní recenze, na kterou jste se tak dlouhou dobu klepali. tentokrát vám něco povím o knížce od Richarda Castla, Heatová a vlna žáru. Tak se přichystejte, protože jsem zase obrousila svoji klávesnici.

Autor: Richard Castle
Originální název: Heat wave
Vydáno: Zoner Press, 2011
Překlad: Mgr. Ondřej Doseděl
Kniha: 208 stran, 147 x 230, hardback

"Zajímavá kniha od fiktivního autora, který vypráví neuvěřitelnou autobiografii. Kniha se váže na seriál Castle, ale to asi všichni víte. Prostě je to detektivka, ve které jste opět se svými oblíbenými hrdiny - jen mají jiná jména." Flower-Days.blog.cz

Detektivka Nikki Heatová žije v New Yorku a patří mezi nejlepší policistky. Za zády se jí neustále táhne Jameson Rook, novinář a spisovatel, která u ní hledá inspiraci pro své další články, neboť se octlna mrtvém bodě. A tak ji pronásleduje na jejím posledním vyšetřováním.

Mrtvým je Matthew Starr, realitní magnát, který miloval hazard a děvky a prostě všechno, co tomu jde tak ruku v ruce. Ale pak byl nalezen na chodníku. Někdo ho vyhodil z okna. Kdo to udělal, jaký měl motiv a jak se dá vysvětlit to, že Matthew byl několik posendích měsíců života úplně bez peněz?

Richard Castle je fiktivní postava z amerického televizního seriálu od televize ABC, Castle (moji recenzi na první sérii zhltněte zde). A ten i v tom seriálu píšu tuto knihu. A má to být přesně ona. Chvilkami je až neuvěřitelné, jak se kniha se seriálem shoduje, prostě autobiografie imaginárního autora ze seriálu. Tohle opravdu nepostřehnete, pokud jste ten seriál ještě neviděli, ale rozhodně pro čtení není podmínkou, naopak, bude to pro vás zase něco nového. Čtěte dál kliknutím na celý článek.


Jak u televizních kriminálek tak u knížek mám menší problém s pamatováním jmen, plete se mi to a nedokážu pochopit, jak někdo může zkoušet sám podle vlastního vyšetřování v hlavě odhadovat pachatele. Já jsem to teda zkoušela a přes ty moje zapeklité teorie to bylo dost vtipné. Prostě žiju s myšlenkou, že se všichni snažili o dokonalý zločin, do kterého zapletli úplně každého.

A tak jsem vymyslela geniální věc. Vzadu sjem si do knihy kreslila něco jako myšlenkouvou mapu. Šipečky, jména, poznámky, důkazy, spojitosti, přesně ty věci, o kterých říkám, že jsou "prostě moje". A tak bych to chtěla doporučit i vám, pokud často čtete nějaké detektivky a pomalu, ale jistě se v tom ztrácíte. Tohle vám určitě pomůže.

Děj není příliš napínavý, ale prostě je to jako seirálová epizoda. Setkáte se s podezřelými, pomalu se zjevují důkazy, další podezřelí a pak prostě jen jedete a vedete vlastní vyšetřování. Co mi trošku vadí, je, že o Nikki nevíme prostě nic. Zavraždili její matku (jako v seriálu, překvapivě), ale také o tom nic nevíme. Potom je tam románek mezi Nikki a Rookem - no, přiznejme si to, to jsme všichni čekali - a konec, který míchá romantiku. Typický Castle. Jenom v tomhle případě nebydlí s matkou a dcerou.

To, že knihu napsal někdo, o kom nevíme, kdo to je, a zaštiťuje se pod jménem fiktivní postavy ze seriálu, na napínavosti podle mě ještě trošku přidává, a píšou to i mnozí "velcí lidé" ve svých recenzích na tuto knihu. A já myslím, že rozhodně mají pravdu.

Zajímavá detektivka se zajímavým názvem. Jsem ráda, že Castle se neřadí mezi seriály, kde o nějaké knize říkají, ale vůbec neexistuje. Skvělý nápad doopravdy ji napsat. Její obsah není nějaký zázračný na Pullitzera nebo tak, ale fanoušky seriálu určitě pobaví a pro ostatní taková detektivka light. Doporučuji.

HODNOCENÍ: 7/10
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama