Moonlight (Moonlight) / 1. série

13. října 2012 v 22:24 | Cleo |  Seriály
A je tu další moje recenze na seriál. Tentokrát vám trošku povyprávím o Moonlightu, seriálu, do kterýho jsem se naprosto zamilovala. Přečtěte si mojí recenzi na seriál, který se stal jednou předlohou pro Upíří deníky a který ještě dlouho bude uznáván fanoušky po celém světě.

Originální název: Moonlight
Režie a scénář: uvedeno v listu epizod zde
Žánr: fantasy, horor, drama
Rok: 2007
Země: USA
Hrají: Alex O'Loughlin, Jason Dohring... (zobrazit všechny herce)
Série: 1
Počet epizod: 16

Mick St. John je upír. Byl proměnen svojí ex-manželkou o svatební noci. (Tomu říkám svatební dar.) On pak svoji manželku zabil a žil dál. Rozhodl se, že když už ostatní musí okrádat o krev, bude nějak lidstvu i přispívat - a to jako soukromý detektiv, který pomocí svých smyslů dokáže rozluštit kdejaké případy.

Když jeho manželka ještě byla naživu, snažila se obnovit mezi Mickem a jí nějakou tu starou vyhaslou vášeň, a tak unesla Beth, malou holčičku, která se měla stát jejich dítětem. To byla výzva pro Micka svojí ex zabít, dítě zachránit a zůstat mu nablízku, pro případ, že by mohl nějak odčinit to, co tomu děvčeti jeho manželka provedla.

O několik let později se z Beth vyklube novinářka pro internetový magazín BuzzWire a spolu s Mickem se začínají sbližovat. Připadá jí povědomý, ale...? Z toho únosu si moc nepamatuje. Ani to, že to byl souboj upírů. No možná dobře pro ni. Ale co se stane, až Mickovo tajemství odhalí? Bude z nich ďábelská dvojka nebo ti největší nepřátelé? A jak to všechno může okořenit Coraline, Mickova mrtvá ex, když už najednou nebude tak mrtvá jako by měla být?


Líbí se mi, že televize CBS přišla s nějakým novým nápadem. Upír a detektiv v jednom, to tady ještě nebylo. Ale možná že právě to lidi odradilo, mají radši detektivy, které mohou přizpůsobovat obrazu svému. A v tom případě nadpřirozený upír je sice zábavná zápletka, ale není to seriál "pro život".

Hned na začátku se dozvídáte základní fakta o upírech - spí v mrazácích, nemají lidské přátelé, a jejich více než by mělo a nikdo to nikdy nezjistí. Kolíky je nezabijí, ale paralizují, jistou dávku slunečního záření jsou schopni přijmout. Stříbro je zabijí, ale nejúčinnější je samozřejmě oheň.

Mám pocit, že seriál byl jistým předvzorem i pro pozdější Upíří deníky. Samozřejmě, ty čerpají z knihy, ale to velice minimálně, jedině snad je tam také sporýš a prsteny ochraňující před Sluncem. Co mě ale přinutilo si to myslet, jsou stejné vtípky. Mick použije frázi "Že ne všichni upíři se scházejí v nějakém upířím baru" a tuto hlášku prohlásil i Damon.

Seriál je napínavý, případy jsou celkem přehledné a neztrácíte se v nich. Můžu vám zaručit, že se ani chvilku nebudete nudit a o vtipy se tady stará Mickův nejlepší kámoš, Josef Kostan. Samozřejmě má i několik jiných super upířích kamarádů, nádpříklad super-programátora hackera. Ale k tomu co jsem chtěla říct. Nebudete se nudit. To zaručuju.

Ale teď je načaše přistoupit i k stinným stránkám. Co se mi nelíbí, je hodně nedořešených otázek, za coč může předčasné zrušení. Dozvíme se málo o Coraline a podle mě by bylo fajn, kdyby nějakou tu dobu v seriálu byla a třeba se dala na chvíli s Mickem opět dohromady.

Mick nenávidí být upírem. Což tomu seriálu trošku ubírá kouzlo. Samozřejmě, nemůže jíst a pít a pláže jsou pro něj tabu, ale stejně nepochopím, proč se musel rozhodnou žít zrovna v LA. V jednu chvíli mu Coraline dala lék na upírství, který samozřejmě netrvá věčně. Ale mnohem lepší by bylo, kdyby to byl klaďas, ale zároveň se trošku vyžíval v tom být upír, jako jeho kamarád Josef.

Vím, že velkou dizkuzi mezi diváky také vzbudil vztah Micka a Beth, člověka a upíra, ale rozhodně to není jako Stmívání, protože Mick se drží dost zpátky. Rozhodně stojí za uvažování.

Co se mi ještě nelíbí, je upíří vzhled. Zuby, jasňačka, dobrý. Ale ty oči. Vypadají pak trošku jako takový ty opičky s maxi očičkama, víte, který myslim? No, pravděpodobně ne, ale to nevadí, prostě se mi to nelíbí. Za tohle by dostaly bod Upíří deníky, protože tak to mají lepší.

Finále. Epizoda začala jako každá jiná. Případ, který se musel uzavřít. Až na to, že tentokrát jsou do toho všichni upíři společně. Nevím, jestli scénáristé ještě doufali, že nakonec další sezónu dostanou, ale nestalo se, a tak prostě to pěkně ukončili. Samozřejmě, chtěla bych další sérii, ale s tím tedy bohužel už asi nic neudělám. Moc jsem si seriál oblíbila. Proč to sakra neprodloužili?

Napínavý a zajímavý detektivní seriál, který vás donutí koukat se na upíry zase trošku jinak. Budete sledovat rozkvět lásky mezi Mickem a Beth, užívat si řešení případů a vaše srdíčko se bude otřásat při některých srdceryvných záležitostí. Rozhodně stojí za sledování.

HODNOCENÍ: 8/10
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Co je pro tebe nejdůležitější?

Rodina
Láska
Peníze
Vzdelání

Komentáře

1 Patty Patty | Web | 12. května 2013 v 11:39 | Reagovat

Och, můj milovaný Moonlight. Vždycky když o něm někde čtu, je mi neskutečně líto, že měl jen jednu sérii, navíc jen o 16 dílech. Zasloužil by si daleko více.

2 Cleo Cleo | Web | 12. května 2013 v 12:04 | Reagovat

[1]: S tím nemůžu nesouhlasit :D Mě se to hrozně líbilo, nechápu, proč to CBS zrušilo.

3 Patty Patty | Web | 12. května 2013 v 12:38 | Reagovat

[2]: tam byl problém hlavně ten, že upírské téma na CBS nemá moc šancí... Tam jedou hlavně kriminálky. Kdyby to bylo na CW měl by větší šanci. Mě se to taky šíleně líbilo, hlavně to mělo konec, který prostě pokračování potřebuje! :-D

4 Cleo Cleo | Web | 12. května 2013 v 20:50 | Reagovat

[3]: To jo no. Ale vždyť to je kriminálka! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama