Super Drbna (Gossip Girl) / 1. - 6. díl

26. srpna 2012 v 10:35 | Cleo |  Čtenářský deník
Autor: Cecily von Ziegesarová
Originální název: Gossip Girl
Vydáno: BBArt, 2006-2007
Překlad: Anna Školníková

1. díl: Líbej mě (-)
2. díl: Ty víš, že mě miluješ (You know you love me)
3. díl: Nechci víc než všechno (All I want is Everything)
4. díl: Protože znám svou cenu (Because I'm worth it)
5. díl: Tak se mi to líbí(I like it lik that)
6. díl: Chci jedině tebe (You're the one that I want)

Pokud máte pocit, že se v blízkosti kolem vás nic neděje - pak vám můžu naprosto doporučit tuhle knihu. Sympatičtí a zamindrákovaní hlavní hrdinové, kteří neustále nejsou sami se sebou spokojení. V jednom ksue se mezi nimi dějí podivné intriky a nikdy netušíte, co se stane na další stránce. (Pokud tedy nevlastníte vydání, ve kterém stránky prosvítají.) Copak skrývá kniha s podtitulkem "Sex ve městě pro teenagery", že je tak úspěšná?

Vítejte na newyorském Upper East Side! Ve světě drbů, hříchů, lásky a hlavně newyorské smetánky. Nikdo si nežije tak jako oni. Mohou ci dělat cokoliv chtějí: jen nepošpinit pověst rodiny. Mohou pít, poflakovat se po večírcích, ale zároveň musí být úspěšní a známí. A samozřejmě... musí se dostat na vysokou školu. Jaká by to byla hanba, kdyby zůstali jen tak. Ať si hrají nebo kují pikle, při všem je někdo sleduje... nikdo neví kdo to je, ale každý ji zná. Super drbna vám přináší ty nejšťavnatější a nejžhavější novinky. Vy víte, že ji milujete.

Všechno začalo dívkou jménem Serena...

Božská Serena. Tak jí říkají všichni kluci. Dívky zase preferují označení "děvka Serena". Pravda je ale taková, že o ní nikdo nic neví, ale drby jsou všude. Jediní, kdo znají pravdu, jsou (tedy spíš byli) její dva nejlepší kamarádi - Blair a Nate. Tohle byl trojúhelník, který to vždycky táhl spolu. Serena a Blair byly nejlepší kamarádky, Blair a Nate zamilovaný pár a Serena a Nate... to byl jen takový úlet na jednu noc. Pravda je však taková, že ani jeden si nepřeje, aby se to Blair dozvěděla... A tak Serena musela odjet na internátní školu.

A teď je zpět. Bohužel Blair její nadšení z návratu nesdílí. Zatímco byla pryč, stalo se toho tolik a tolik, a ona měla jen sama sebe, aby se s tím smířila. Její rodiče se rozvedli. Ale ne snad kvůli hádkám či penězům, ale kvůli nevěře jejího táty. A ta nebyla s žádnou krásnou blondýnou, ale s mužem. Blair se hroutil svět a Serena jí ani nenapsala. A tak přemluví Nata, aby se Serenou nemluvil. A to ani neví o tom jejich malinkém tajemství.

"...S je zpátky z internátní školy. Má o něco delší a světlejší vlasy. A její jasně modré oči říkají, že nesmí prozradit mnohá tajemství... Pokud si nebudeme dávat pozor, vyzraje S nejen nad učitelkami, ale navleče se do šatiček, které jsou nám ostatním malé, slízne smetanu, pocintá nás svým Campari a ukradne srdce našich bratříčků i lásek. Zkrátka, s neuvěřitelnou grácií nám totálně zkazí život."


Co se děje v dalších dílech?

Blair Waldorfová byla vždycky amiciózní a sebevědomá. Když tu Serena nebyla, užívala si to. Ona byla ta nejkrásnější a nejchytřejší. A i když se smířila s jejím návratem a znovu se z nich staly kamarádky, pořád neměla klid. Jejím velkým snem bylo dostat se na Yale, prestižní a vyhlášenou americkou univerzitu. Ale to asi nebude tak snadné, když přijímací pohovor tak pohnojila. Vylíčila svému komisaři svůj těžký životní příběh, o tom, jak si její matka bere obtloustlého a odporného debila, jak bude mít nového dredatého nevlastního bratra vegana a že si občas touží vzít život. A v návalu dramatičnosti mu dala pusu. To ale nebyl jediný problém. Pořád je panna a poté, co jí Nate takhle zradil, se rozhodně pro malý románek s Aaronovým (nevlastní bratr) kamarádem Milesem. A pak se naskytne příležitost, která se neodmítá. Šance na druhý pohovor na Yale. Komisař je úžasný a její nedávná změna image ji přinutí zkusit nové věci, jako třeba aférku se straším mužem. A nebo to nakonec bude Serenin bratr Erik, který získá její srdíčko? A dostane se na Yale? Nebo se nakonec bude muset spojit s univerzitou v Georgetownu, kde se přidá se spolku věčných pannen? A opravdu v tom spolku zůstane, nebo se jí nakonec poštěstí? A jak bude snášet novou sestřičku?

Serena van der Woodsenová. Nejdřív se musí poprat s drby a Blair. A pak tu jsou zkoušky a škola... Serena ale do všeho skáče po hlavě. Pro vylepšení přihlášky na vysokou natočí film, nechá se vyfotit pro několik kampaní a zaplete se s Danem, básníkem, který ji vždy miloval a Aaronem, Sereniným bratrem. Také jí svojí láskou přivábí známý zpěvák Flow, ale ani ten nevydrží dlouho. A pak jí Nate zachrání život... Paří a paří a když ji přijmou na více univerzit než Blair, vybírá si školu spíše podle kluků než studijních oborů...

Nate Archibald. Okouzlující. S medovými vlásky a neodolatelným úsměvem. Ukradl srdce snad všech dívek na celém Manhattanu. Ale je snad pravda, že jeho srdce patří jen a jen Blair? A když se vrátila Serena, bylo to všechno tak jiné. Ale jeho zvyky zůstávají. Ve skutečnosti je to dost velký lajdák a velký fanoušek trávy. Po Blair přijde krátký vztak s malou Jenny, ale ta je jím očividně posedlá, což ho dost děsí. A pak když ho chytí s dealerem, v léčebně potká neuvěřitelnou Georginu Sparksovou... Ale ta je divočejší, než se na první pohled zdá. A pak je tu zase vztah s Blair... Ale i jeho přijali na Yale, zatímco Blair je na čekací listině. A tak se Nate pokusí Blair udělat radost - nechá se vykopnout z Brownu. A to tím, že se vyspí s komisařkou... Ou ou ou, kam nám to všechno směřuje?

Jenny Humphreyová. Malá J. Možná postavou, ale rozhodně ne objemem hrudníku. Velice nadaná na umění. Kaligrafie a malba jí jdou jak po másle. Ale ona touží být jako Serena. Chvilku si myslí, že dokonce má vztah s Natem, ale ten očividně její nadšení nesdílí. A pak je tu ten experiment s Elise... A pak je tu Leo. Krásný a milý. Ale co skrývá? Po všech těch zklamáních se Jenny rozhodne stát se modelkou, a Serena je jí v tom nápomocná. A i pře počáteční neúspěchy to snad má opravdu budoucnost?

Dan Humphrey. Básník a milovník poezie. Po krátkém vztahu se Serenou si konečně uvědomuje, že miluje Vanessu, bláznivou filmařku, která jeho báseň dostane do novin, a tím se z něj přes noc stane slavný básník. A ruku v ruce s tím samozřejmě přichází i úlety, jako je básnířka Záhada Posedlá. Jejda, to Vanessa nebude brát dobře. A nebo se přes to nakonec dostanou? A budou z nich i někdy spolubydlící? Kdo ví.

Vanessa Abramsová. Filmařka. Jejím údělem je natáčet morbidní filmy a bydlet ve Williamsburgu se sestrou Ruby. Vanessino umění se postupně rozkřikne tak, že se o ní bude zajímat i Ken Mogul, TEN režisér. A to je úžasné, ale záleží jí samozřejmě i na vztahu s Danem. Ale překážky samozřejmě existují.

Chuck Bass... je prostě Chuck Bass. To nepotřebuje komentář.

Moje hodnocení série

Když jsem tuhle knihu vzala poprvé do ruky, tak jsem si řekla: Páni, to bude zase blbost. Do té doby jsem četla o kultu Gossip Girl jen v časopisech. Knihu jsem vzala do ruky, stránkami jsem prolistovala a bála jsem se pomyslet na to, kolik kniha asi bude stát. Nicméně kniha byla v polici poslední, takže se spustit takový dialog mezi mnou a... mnou. Mám si jí koupit? Ale vždyť to bude blbost? Ale zase asi ne tak velká, když je seriál a tahle kniha je tady poslední... Nakonec jsem překvapivě vyhrála JÁ a odcházela domů s knihou Gossip Girl. A byla jsem za to ráda.

Kniha je čtivá, ne sice napínavá, ale naprosto mě okouzlil ten styl, kterým je to psané. Takový lehký a malebný, ale rozhodně se nebojí použít sprostá slova. Super Drbna k tomu všemu má komentáře a její "vševědomost" vás upoutá a bude vás nutit pokračovat ve čtení. Díky této knize nemáte chuť tropit skandály, takže vás vlastně srovnává do lati, i když se na první pohled může zdát jako neslušná a nevýchovná.

Příběh se mi ze začátku líbil více, je vidět, že autorku s každým dílem opouští ty nejlepší nápady, ale kupodivu si kniha pořád drží úroveň a to musím ocenit.

Shrnutí

Kniha vás přivíta v drsném prostředí Manhattanu - luxusní části New Yorku, kde má byty ta největší smetánka, jejíž život je jen a jen o večírcích, penězích a hlavně vztazích, o kterých tato kniha vypráví. Zavede vás do světa dokonalé Sereny, která odešla před časem do internátní školy a nyní je zpět. Do světa Blair, panovačné, sexy a bohaté, jejíž přítel, okouzloující Nate spal se Serenou, den předtím, než odjela, což vysvětluje nenávist mezi S a B. Do světa rozmazleného Chucka Basse, který má vždy všechno, co chce. Do Brooklynu, do světa Dana a Jenny, obyčejné lidi, kteří chodí do luxusní školy se smetánkou. Vztahy se vyvíjejí, přátelé se mění. A to všechno sleduje tajemná bloggerka, která si říká Gossip Girl... A nic jí neunikne.

Velmi čtivá kniha, která vás sice neobohatí o životní moudra, ale je to klidné čtení na páteční večery. "Uvolněte se, vypněte, své problémy zanechte mimo vás - protože vy se již brzy ocitnete v nejslavnějším městě světa - v New Yorku - ve městě, které nikdy nespí. Své nudné já nechte doma - a vypusťe ze sebe skrytou drbnu." Protože celá kniha je jen a jen o lidech a vztazím mezi nimi.

HODNOCENÍ: 7-9/10


Seriál se po prvním díle začne opravdu hodn odlišovat od knih, takže si můžete dopřávat obojí ve stejnou dobu.
Přečtěte si mojí recenzi na první sérii seriálového zpracování. ZDE.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Gossip Girl nebo Pretty Little Liars?

Gossip Girl
Pretty Little Liars

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama