Miluji tě, Beth Cooperová

12. července 2012 v 16:48 | Cleo |  Čtenářský deník
Autor: Larry Doyle
Originální název: I Love You Beth Cooper
Vydáno: XYZ, 2009
Překlad: Olga Neumanová
Kniha: stran, 134 x 195, hardback

Denis Cooverman je partně ten nejchytřejší z celé třídy, a proto byl vybrán, aby pronesl maturitní proslov. Ale jelikož inteligence mírně ubrala té sociální stránce, je Denis neskuteečně nervózní a pořádně se před maturanty rozjede a pronese: "Miluji tě, Beth Cooperová."

Beth Cooperová je hlavní roztleskávačka. Je to ta nejkrásnější a nejpopulárnější holka na škole, která nemá nejmenší tušení, že někdo jako Denis existuje. Ale když už se vyjádřil takhle veřejně - chtělo by to nějakou reakci. A tak během šedesátisekundového setkání pozve Beth k sobě domů na párty.

Denis, ani jeho nejlepší a jediný kamarád Rich, terého v projevu oslovil jako homosexuálem, nečekají, že by Beth snad dorazila. Proto je velice překvapí, když nakonec zazvoní u jeho domovních dveří. Následuje řada katastrof, během kterých ze sebe Denis dělá čím dál tím většího blbce. Nejhorší to ale bude, až Bethin přítel, který pracuje u armády a nemá to v mozku tam úplně v pořádku zjistí, že na hřišti se objevil ještě někdo třetí... a tak se rozpoutá zběsilá jízda, která jakoby neměla konce.


Abych pravdu řekla, tuhle knihu jsem se rozhodla si přečíst až po stejnojmenném filmu. Koupila jsem si ji v levných knihách (samozřejmě že mě okouzlila ta geniální cena) a neplánovala jsem, že ji přečtu nějak v dohledné době. To bylo tak před dvěma lety. Teď se na ní konečně dostala řada.

Od knihy jsem vlastně neočekávala nic světoborného. Kniha v tomhle žánru se málokdy podaří být lepší než film, takže jsem se do čtení moc nehrnula. Nakonec jsem ale zjistila, že to rozhodně stojí za přečtení. Těžko můžu srovnávat s filmem, neboť kniha i film byli téměř totožné. Kniha totiž sloužila jako scénář sama o sobě. Jediný rozdíl asi je, že v knize je Beth bruneta a ve filmu ji ztrárnila blonďatá Hayden Panettiere.

Knihu jsem si oblíbala hlavně kvůli stylu napsání. Autor se sprostých slov rozhodně neštítí. Co se mi hodně líbí, je popis z takového toho "inteligentního" druhu. Nejvíce se mi ale asi líbilo přidávání komentářů k nějaké události. Jako by vypravěč měl na to zcela jiný pohled než hlavní hrdina.

Sám děj o sobě nebyl taková sláva. Příběh o šprtovi, který je beznadějně zamilovaný do hlavní roztleskávačky je celkem časté téma. Ale tohle je jediná kniha, kdy svoji lásku vytáhne při maturitním projevu. A prívě to tomu dodává ten šmrnc.

Denis časem zjišťuje, že Beth rozhodně není ta dívka, která vidí v jeho pokoji na stropě - není dokonalá. Kouří, pije, řídí jako šílenec a její přítel je největší blázen, jakého kdy poznal. Z jeho sladké nevědomosti rázem vystupuje obraz Beth Cooperové, obyčejné hezké dívky, která nemá žádnou budoucnost.

Denisův nejlepší kamarád Rich neustále používá španělštinu. A je škoda, že si překladatel nepřidal tu práci a nepřeložil ji nějak do závorek také. Některé scény tudíž naprosto postrádají svůj smysl, protože vlastně ani netušíte, o čem se v nich hovoří. Škoda.

Kniha má sozamořejmě spoustu scén, u kterých musíte znát fakta - Richovi filmové komentáře, neustále vzkládání autora textu písní do děje, postřhy typu že Clark Kent se nezměnil v Batmana nýbrž v Supermana.

Zamilovala jsem se do scén, kdy nakonec čtenáři dochází, že Beth je tady ten outsider a Denis je ten excelentní plavec a potapěč, který přetéká intelektem a má slušnou budoucnost před sebou. Kdy tyran se před Denisem rozpláče, protože on jako jediný poznal, že ho v dětství týrali. Díky těmto vtipným a překvapivým momentům stojí za to si knihu přečíst.

Kniha o tom, co se může stát, když u maturitního projevu řeknetě něco odvážného. Není extra napínavá, ale rozhodně se u ní nudit nebudete. Pokud nejste hříšní teenagery, rozhodně ochutnáte, jaké to asi je. Larry Doyle se překonal a vytořil dílo, u kterého se budete smát i mračit.

HODNOCENÍ: 7/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Else Michelle..! Else Michelle..! | Web | 12. července 2012 v 21:31 | Reagovat

to může být dobrá knížka :)

2 Else Michelle..! Else Michelle..! | Web | 13. července 2012 v 19:45 | Reagovat

jojo, mají kartičky :D vždycky, když si něco budeš kupovat, tak dáš prodavačce tu kartičku, ona si přejede ten čarový kód a přičtou se ti na tu kartičku nějakej počet bodů (20kč - 1 bod) a až budeš mít třeba 25 bodů, tak máš nějakou výhodu, slevu apod. :D

3 Olja:) Olja:) | Web | 17. července 2012 v 11:53 | Reagovat

zní to jako dobrá knížka :)

4 P P | Web | 17. července 2012 v 17:03 | Reagovat

vypadá to dost dobře:)možná bych se do toho aji pustila,i když ted čtu pottera (opět:D)

5 P P | Web | 21. července 2012 v 0:09 | Reagovat

jo to máš pravdu:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama