Hunger Games 3: Síla vzdoru

9. července 2012 v 12:24 | Cleo |  Čtenářský deník
Autor: Suzanne Collins
Originální název: The Hunger Games Mockingjay
Vydáno: Fragment, 2012
Překlad: Zdík Dušek, Ph. D.
Kniha: 344 stran, 145 x 210, paperback

"Poslední díl bestsellerové série od Suzanne Collins. Napětí, deprese a úmrtí rostou. Děj ztrácí na blyštivosti a jisté nevinnosti a mění se na military, zážitky z bombardování a války. Kruté, lidské války bez špetky nadpřirozena..." Flower-Days.blog.cz

Krutost Kapitolu už opravdu nezná své meze. Katniss Everdeenová, mladá vítězka Hladových her, loni překročila hranici, která udržovala Panem v krutovládě. Poté, co prorazila svým šípem "ochranné" pole jejích druhých Hladových her, strhlo se peklo na zemi. Katniss unáší třináctý kraj a Kapitol se za její vzpouru rozhodne Katniss odměnit... tím že vybombarduje dvanáctý kraj, Katnissin domov. Pár lidí včetně její rodiny a jejího kamaráda Hurákana přežívá ale... není toho náhodou už trošku moc? Neměla by se zahájit skutečná vzpoura?

Katniss se tedy stává reprodrozdem a ve třináctém kraji natášejí proklamy, kterými nabourávají Kapitolské vysílání a nutí lidi ke vzpouře. Kapitol se ale stále krutě mstí. Zabíjí, ničí a nakonec se rozhodne zaútočit na největší Katnissinu slabost... Peetu. V Kapitolu mu během mučení vymyjou mozek a přesvědčí ho, že Katniss je mutant a nestvůra a jediný způsob jak s touto dívkou je zabít ji... A to Katniss přesvědčuje, že už nemůže nadále čekat. Balí si věci, vydává se do Kapitolu s jediným cílem... zabít prezidenta Snowa.


Třetí díl už podle mě celkem ztrácí na kvalitě. Už to není dobrodružné běhání po aréně, ale doslova military. Chvilkami je Katniss i psychicky celkem mimo, takže opravdu její vyprávění nemůže být nějaké pouavé, spíš je depresivní a matoucí. Tím tedy chci říct, že třetí díl jsem si moc neoblíbila, ale utěšovala jsem se myšlenkou, že se už blíží konec a snad se to zlepší.

Jediné, co mi na tomhle díle líbilo, bylo asi natáčení videosekvencí pro nabourávání vysílání Kapitolu. Byla to zábava a Katniss posílali do opravdového terénu. Byla tam směs akce, ale i kuráže, a to se mi líbilo.

Narozdíl od toho většina ostatního se mi moc nelíbila. Katniss byla neustále v depresi a užívala si ležení na nemocničním lůžku. Neustále byla zmatená a už pomalu nevěděla, co je realita a co ne. A ještě horší to bylo, když zjistila, že si Kapitol hrát s Peetou - opustila ho jeho láska ke Katniss a jakmile už ji necítil, Katniss si konečně uvědomila, že ho také milovala, a to celou tu dobu. Ale jinak tam ta milostná složka chybí, a to je podle mě škoda, protože by podle mě kapka romance neuškodila. I na temné období.

Katniss je zlomená, Hurikán navrhuje pasti na hromadné zabíjení dětí a Peeta myslí, že Katniss je mut. Kam tohle to spěje? Vaši oblíbení hrdinové procházejí složitými životními situacemi, to ano, ale moc ze své původní osobnosti si nezachvali. už nemáte ten hřejivý pocit u srdce, že během čtení se cítíte příjemně, spíše se neustále ošíváte a klejete.

Doufala jsem, že fanoušky Suzanne Collins ušetří a nebude tolik úmrtí. Ale bylo. SPOILER. Kupovidu nejvíce mě mrzelo úmrtí Finnicka, mého oblíbence s trojzubcem. Konečně dosáhl svého štěstí s Annie a hned na to zemřel. Prim? O tom se radši ani nebudu zmiňovat. Ano, chápu že musela zemřít, aby Katniss dostala vztek na toho, kdo na ty děti poslal ty bomby. A Boggs? Chudák. Ale dalo se to čekat.

Nyní bych se ráda vyjádřila k závěru. Katniss stojí s napřeženým lukem a míří na prezidenta Snowa. Hlavou se jí honí tolik myšlenek. A pak luk obrací a stříli jinam. Úpsěšně. Předpokládala jsem, že to udělá, přesně tak jako to udělala, protože prostě mám čuch na efektivní konce. Tohle jsem ale nepochopila. Zastřelila někoho, kdo splnil všechny své sliby. Měl ohledně všeho kecy, ale neporušil dohodu. Pak Snow řekne, že za smrt její sestry může ten člověk. A Katniss mu uvěří, protože si dali přísahu, že si nikdy nebudou lhát. Možná jí to napověděl sedmý smysl a nebo to věděla, ale já jsem to v té knize prostě nepostřehla.

Co se týče epilogu, nečekejte úplně typický happy-end. Hrdinové s takovými prožitky a zážitky prostě nemohou mít šťasný žvot. Někdo, kdo viděl tolik lidí umírat, někdo, kdo tolik lidí zabil, kdo se nechal mučit, přesvědčovat... Pro poslední díl není důležitý děj sám o sobě, ale hlavně ta myšlenka a závěr, který z toho vzejde. Je samozřejmě mnoho výkladů, nejspíše i dost vzdálených od toho, co myslela autorka, ale já myslím, že jí šlo hlavně o to, aby země žili v míru a neválčilo se. Lidé byli svodobní a nenechali se zabíjet pro radost. Mysleli na potřebné. A ta kniha takový efekt má. Takže samozřejmě za to připočítávám body k dobru.

Poslední díl bestsellerové série od Suzanne Collins. Napětí, deprese a úmrtí rostou. Děj ztrácí na blyštivosti a jisté nevinnosti a mění se na military, zážitky z bombardování a války. Kruté, lidské války bez špetky nadpřirozena. Rozhodně není tak dobrý jako díly předchozí, ale odhaluje nám několik velkých myšlenek.

HODNOCENÍ: 6/10

Přečtěte si moji recenzi na filmovou verzi. ZDE.
Přečtěte si moji recenzi na první díl Hunger Games. ZDE.
Přečtěte si moji recenzi na druhý díl této trilogie. ZDE.


Diskutujte! Místo v komentářích je volné pro vaše názory a postřehy.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Else Michelle..! Else Michelle..! | Web | 12. července 2012 v 15:55 | Reagovat

mamka mi říkala, že hena vydrží tak 10 let :DDDD bože :DDD
a jestli to je to, co si myslím, tak to jsme měli na táboře :) ale vydrželo mi to jen 10 dní :/

2 Else Michelle..! Else Michelle..! | Web | 12. července 2012 v 16:10 | Reagovat

tam bylo hodně děcek, kteří se tetovali a bylo to zadarmo (teda aspoň my jsme nic neplatili, možná to ztrhli z té částky, jak jsme platili tábor).. takže to asi hodně naředili, nebo nevím. třeba to nebyla hena, ale něco ještě slabšího ;)

3 Else Michelle..! Else Michelle..! | Web | 12. července 2012 v 16:17 | Reagovat

super, tak děkuju moc :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama