Hunger Games 2: Vražedná pomsta

9. července 2012 v 9:39 | Cleo |  Čtenářský deník
Autor: Suzanne Collins
Originální název: The Hunger Games Catching Fire
Vydáno: Fragment, 2011
Překlad: Zdík Dušek, Ph. D.
Kniha: 336 stran, 145 x 210, paperback

Jak jsme se již mohli dočíst v minulém díle (Aréna smrti), nacházíme se v budoucnosti v zemi Panem, kterému krutou rukou vládne hlavní město Kapitol. Obyvatelé Panemu trvě pracují, ale přesto umírají hlady. Kapitolané jsou naopak tomu bohatí a mohou vším plýtvat. Kapitol každoročně pořádá takzvané Hladové hry, během kterého každý kraj vyšle jednu dívku a jednoho chlapce na téměř jistou smrt. Tak je zavřou do arény a nechají ostatní v živém vysílání sledovat, jak se navzájem zabíjejí. A Kapitol doufá, že nikomu se už nikdy nebude chtít se bouřit proti Kapitolu.

Jenomže Katniss Evedeenová, vítězka posledních her, a její přítel, Peeta Mellark, ořežili oba, tím, že dali Kapitolu ultimátum. Přežijí nebo zemřou oba. Někteří za tím vidí lásku a poblázněnost, někteří v tom ale rozpoznávají akt vzdoru. Ten v tom vidí i prezident Snow, který se rozhodne Katniss pomstít a vyhrožuje jí smrti jejího nejstaršího kamaráda, Hurikána.

Jenže ta se rozhodně nehodlá jen tak vzdát. Už se zdá, že má téměř vyhráno, ale pak se ukazuje, že to všechno byla jen iluze. Následující významné Hladové hry totiž budou z řad vítězů. A jelikož ona je jediná vítězka Hladových her pocházející z Dvnáctého kraje, je jisté, že do arény bude muset znovu. A Peeta také. A tentokrát se možná nepodaří přežít ani jednomu. Jediná naděje je snad Třináctý kraj. Kapitol říká, že byl zničen, ale je tomu opravdu tak?


Tenhle díl se mi opravdu líbil. Nevím, jestli více než první, ale bylo to zase něco nového. Katniss už dospěla z dětské najivity. Už jí dochází, že Kapitol rozhodně není její přítel a nechce být ničí loutka. Těžko říct, co jsem od tohoto dílu očekávala, nejspíš nic moc, protože mě moc nenapadalo, o čem by mohl být. Takže samozřejmě jsem byla s výsledkem celkem spokojená.

Tuhle sérii jsem si opravdu oblíbila. Zaprvné z důvodu, který možná není tak častý - je to opravdu originální. Jde o antiutopii a autorka si všechno doopravdy vymyslela. Nejsou tam upíři, vlkodlaci, ani čarodějnice, takže i to je kladem. Protože někteří autoři prostě bez nadpřirozena neumějí psát. Ale tohle rozhodně není ten případ.

Mezi klady bych rozhodně zařadila to, že mnohé chvíle v knize jste se prostě museli smát. Já osobně tomu říkám "WOW scény" nebo také "ach efekt", ale v každém případě je to ten pocit, který máte, když zjišťujete, že Harry není mrtvý, ale byl ukrytý pod kouzelným pláštěm nebo když hlavní hrdina konečně odhalí své super nadpřirozené schopnosti před někým, kdo nemá o existenci nadpřirozena nejmenší tušení. Je to prostě když z vás srčí vzrušení a nemůžete přestat číst.

V téhle knize toho bylo hodně. Když Peeta v televizi oznámil, že je Katniss těhotná, Katnissina změna image, její vzplanutí svatebních šatů nebo když před hodnotící komise postaví oběšenou figurku se jménem Seneca Crane. Pokud jste to ještě nečetli, na tyhle scény se rozhodně těšte, neboť par říkáte ach i wow.
Jelikož celá série se jmenuje Hunger Games a ne Panem nebo Kapitol útočí, je vám snad dopředu jasné, že Katniss se i nadále bude pohybovat v aréně. Tentokrát je opravdu nápaditá a je to zajímavá myšlenka. Ne, oprava, je to geniální. Líbí se mi, že tam je i moříčko a tudíž nám Katniss odhaluje, jak se naučila s otcem plavat. Oblibuji si i některé její spojence v aréně, například Finnick, protože je to prostě skvělej týpek.

Také se mi hodně líbí rostoucí napětí mezi její láskou k Peetovi a Hurikánovi. Asi víte, že mám v oblibě milostné trojúhelníky. V tuto chvíli nevím, koho by si měla vybrat. A to se mi na tom líbí. O Peetovi už hodně víme, ale v této knize dostává svůj prostor i Hurikán a jeho láska.

Co se mi nelíbí, že v knize roste, pomalu ale jistě, úmrtnost, ale oproti poslednímu dílu ještě o nic nejde. Například v jedenáctém kraji. Nebo to, co se stane na závěr. Nesnesitelná krutost Kapitolu už vám opravdu začíná brnkat na nervy a prostě křičíte: Tak už s tim něco udělejte! A Katniss udělá. V Síle vzdoru.

Líbí se mi i obálka. Většina obálek v Čechách se mi moc nelíbí, neboť mi přijde, že čtenáři zkreslují fantazii nebo do podvědomí vkládají něco jiného, než je v knize. Symbol reprodrozda mi ale přijde úžasný - symbolizující, ale nic nenapovídá. Musím tleskat.

Kniha je psána ich-formou. Autorka se vžívá do Katniss. Barvitě popisuje co se děje, vkládá do toho své pocity i myšlenky. Je to psáno neskutečně napínavě, takže rozhodně neplánujte, že si pak dáte pár dní pauzu od čtení. Pokud se dokážete odtrhnout (nedokážete, ha), máte můj plný obdiv.

Druhý díl populární série od Suzanne Collins. Kvalitu prvního dílu celkem zachovává, ale už se ukazují menší výkyvy. Přibívá úmrtnost, ale také scény, při kterých překypujete vzrušením. Vražedná pomsta je rozhodně kniha, kterou byste měli mít ve vašem čtenářském deníku.

HODNOCENÍ: 8/10

Přečtěte si moji recenzi na první díl Hunger Games. ZDE.
Přečtěte si moji recenzi na třetí díl této série. ZDE.
Přečtěte si moji recenzi na filmovou verzi. ZDE.

Diskutujte! Místo v komentářích je volné pro vaše názory a postřehy.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Co je pro tebe nejdůležitější?

Rodina
Láska
Peníze
Vzdelání

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama