Percy Jackson: Zloděj blesku (Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief)

8. června 2012 v 17:17 | Cleo |  Filmy
Originální název: Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief
Režie: Chris Columbus
Žánr: fantasy, dobrodružný, komedie
Rok: 2010
Země: Kanada, USA
Hrají: Logan Lerman, Alexandra Daddario, Pierce Brosnan, Uma Thurman, Sean Bean, ,... (zobrazit celý cast)

"Film, který mě oslnil. Neoslovil mě hlubokou myšlenkou, ale svojí lehkostí a jednoduchostí. Dobrodružství o polobozích, antické mytologii aplikované do moderního světa a ještě ke všemu od úžasného režiséra." Flower-Days.blog.cz

Percy Jackson není normální. Ale spíše záporným, než kladným způsobem. Trpí dyslexií, poruchami pozornastmi, mírnými návaly hněvu a neustále přitahuje podivné události. A když se jeho učitelka matematiky promění ve fúrii, zdá se, že má i halucinace.

Nebo to není jenom blud? Tento podivný zážitek odstartuje řadu několik záhad, které se neustále stupňují. Jeho nejlepší kamarád je polokozel a a mámu unese Minotaur. Probírá se v bezvědomí z tzv. Táboře Poloktevných.

Dozvídá se, že jeho otec je bůh moří a oceánů, Poseidón. Z čehož plyne, že je to polobůh. A tak musí vycvičit své schopnosti a připravit se předstoupit před Olympany, že on neukradl ten legendární Diův blesk, kterým řídí veškeré blesky na Zemi.

On ale nečeká a se svým kozlím kamarádem a známou z tábora se vydává na výpravu přes Spojené státy, aby našly Persefoniny perly, které jim zajistí snadný odchod z podsvětí. Pokud by se jim tedy od Háda ještě povedlo uprchnout a nezůstali by tam navěky?

Ještě předtím, než tady začnu povídat svůj úžasný výklad co se mi líbilo a nelíbilo, bych měla několik poznámek k hereckému obsazení. Logan Lerman byl před tímto filmem téměř neznámý, ale teď ho miluje polovina holek jako jsem já. Alexandra Daddario je mi také velmi sympatická. Co jsem také ocenila, byli menší role takových hvězd jako je Pierce Brosnan (James Bond), Uma Thurman (Kill Bill) nebo třeba Sean Bean (Hra o trůny).

Už jenom to, že film aplikuje antickou mytologii do moderního světa, u mě získává spoustu kladných bodů. Samozřejmě se mi líbí i ty oblečky co v táboře nosí, šermířské scény i úžasné efekty božských schopností. Takže bych to řekla asi jednoduše: ať žijou Olympané a antická mytologie. A obsahuje to i výpravu, což je dobrý předpoklad fantasy.

Co se mi naopak nelíbilo, bylo, že to všechno bylo bez hlubší myšlenky. Dalo by se do toho zasadit mnohem více. Ocenila bych, kdyby například bylo ve filmu více vysvětleno, proč chtěl Luke ovládnout svět a jak to vlastně všechno chtěl dokázat. Jen tak z nudy? Seděl u sebe v domku plný LCD displejů a prostě ho trklo: "Proč bych neukradl Diův blesk? Jen prostě tak? A neovládnu svět? Přece mi toho tolik chybí?" Nebo to dělal jen tak na popud svému otci, kterého nikdy neviděl? A jak bylo tak strašně snadné ukrást ten blesk? Vždyť on neoplýval ani zvláštím intelektem, ani bojovými schopnostmi. To ho prostě jen tak našel ležet ve výtahu do Empire State Building? Protože tomu by to tak odpovídalo. Což je velká škoda, že to nebylo více propracované a rozvedené.
Dále - Percy přišel Luka požádat o pomoc, jak se dostat do podzemí. Že měl ale už připravenou krabici s létajícíma botama a kouzelnou mapou, která je naprogramovaná na hledání přesně tří perel a cestu do podsvětí? Kde vzal takovou super mapičku? A jak mohla vědět, kolik perel potřebuje?

Co se týče téhle části filmu, mnohem více se mi to líbilo v té knize. Přijde mi, že u filmu to prostě moc sestříhali nebo prostě zapomněli na pár dost důležitých vysvětlení. Když se na to díváte poprvé, možná vám to tak ani nepřijde, ale já, věrný fanoušek, nad tím musím dost často přemýšlet. Doufám, že tohle se v druhém filmu zlepší.

Moderně zpracované téma antické mytologie. Takže rovnou začnu takhle: Jak by se mi to asi mohlo nelíbit? Miluju antickou mytologii, zejména tu řeckou. Přidejte k tomu Logana Lermana, šerm a super-božské schopnosti a já se do toho filmu zamiluju. Pár bodů strhávám za nejasnosti ve filmu. Ale hodnotím výrazně kladně.

HODNOCENÍ: 7/10

Srovnání knihy s filmem jsem uvedla už v recenzi na první díl knihy. ZDE.
Přečtěte si recenzi na knižní předlohu. ZDE.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Co je pro tebe nejdůležitější?

Rodina
Láska
Peníze
Vzdelání

Komentáře

1 Racy.Valdez Racy.Valdez | E-mail | 27. prosince 2015 v 21:30 | Reagovat

Já osobně dávám filmu... 3/10. Můj názor ale ok.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama