Percy Jackson: Moře nestvůr / Percy Jackson 2

11. června 2012 v 19:34 | Cleo |  Čtenářský deník
Autor: Rick Riordan
Originální název: Percy Jackson 2 The Sea of Monsters
Vydáno: Fragment, 2010
Překlad: Dana Chodilová
Kniha: 304 stran, 145 x 210, hardback

Jak už víme, Percy Jackson není jen tak obyčejný třináctiletý kluk. Ano, je to polobůh. Zjistil to teprve nedávno. Ve světě, kde řecké mýty skutečně existují a tím pádem to nejsou mýty, Percy zjišťuje, že je synem Poseidona, boha moří a oceánů, a člověka.

Před rokem se seznámil s před lidmi utajeným místem, Táborem polokrevných, místem pro lidi jako je on. Tam se potkal s Annabeth, dcerou Athény, a jinými zajímavými hrdiny a tvory. Když očistil svoje jméno před Olympem, zdá se, že je klid. Ale to není tak úplně pravda. On je téměř jediný, kdo opravdu ví, že Kronos, vládce Titánů, se opět probouzí k životu a že se chystá velká válka.

S tím ale nemá moc času se zabývat, neboť táboru hrozí bezprostřední nebezpečí zvenčí. Změny v personálu také nejsou moc lichotivé. Ale musí to přeci všechno zachránit, a tak i pod zákazem vedení spolu s Annabeth a polovičním bratrem Tysonem vyplouvají na cestu do Moře nestvůr, aby získali legendární Zlaté rouno a zároveň našli ztraceného kamaráda - Grovera.


Další díl a já mám pořád podobné argumenty pro a proti, což mě dost mrzí, že sem nemůžu vrazit nic moc nového. A tak vám nejdříve zopakuji mnou stále omílanou pohádku co se mi líbí a co se mi moc na této sérii nelíbí.

Jak jsem již zmínila u minulého dílu, na nějž si recenzi můžete přečíst tady, líbí se mi, že série přináší do moderního světa něco z antické mytologie. Co se mi moc nezamlouvá, je vypravěč (je to napínavý, ale tím že je to z jednoho úhlu je příběh dosti zkreslený) a obsahuje málo popisů prostředí.

Co se týče tohoto dílu, přinesl toho dost nového. Samozřejmě pořád se držíme vzoru "všechno je to nějakým způsobem přejaté z řecké mytologie", ale scénky v tělocvičně s lidožroutama či jízda taxíkem se mi opravdu velmi zamluvaly tím, že to opravdu bylo dobře přizpůsobeno součastnosti a i se to velice dobře četlo.

Musím samozřejmě uznat, že knížka obsahuje spoustu humorných poznámek, kterých si třeba ani na první pohled nevšimnete. V tomhle díle to byl například Tantalos a jeho velmi vtipné jídelní akty, během kterých jeho ruka tančila s cheesburgery hip-hop. Vtipný a milý. Kladné boty pro tento díl.

Co se mi naopak ještě více znechutilo, byly občasné přílišné absurdity typu obří tesáky s rovnátkama, mezi kterými se držely polorozložené ryby. Já nevím, tohle se mi více líbí na filmovém zpracování, že je to takové všechno malebné a nemusíte si představovat nic neuvěřitelně odporného a hnusného. Film nás vlastně drží v sladké nevědomosti.

Tento díl se také podle mě přehnaně snaží i chvílemi přizpůsobit prostředí teenagerů, ale moc mu to nejde. Percyho oslovování Tysona typu "chlape" nebo "kámo" a "jasan" je sice "faktis děsně cool", ale mě to moc skvělé nepřijde. Nevím jestli je to chyba překladu nebo je to tak i v originále, ale v každém případě - nemuselo to tam být.

Co jsem dále nepochopila, byla Annabethina teorie o rychle rostoucích podnicích ve světě. Nepřijde mi moc pravděpodobné, že tím, že useknete hydře hlavu, se někde otevře nový fast-food s koblihama. Ale jinak v pohodě. Zajímavý nápad. Škoda že přebytkem akce nebyl dovysvětlen.

Ještě jedna taková poznámka - do Moře nestvůr se jim téměř nepodařilo dostat živí. Po cestě narazili na tolik překážek, že je to málem zabilo, ale jakmile byla Annabeth opravdu zraněná, stačilo si zavolat mořské koníky a byly hned všichni v pohodě v Miami? Zajímavý jo-jo efekt. Nechápu, proč se tam snadno nedostali i dovnitř.

Druhý díl fanstastické série, která je neobyčejně čtivá. Svým způsobem neobsahuje nic nového ani převratného, ale (dle mého názoru) velmi hodnotné řecké báje promítá do moderního světa, čímž k nim otvírá cestu široké škále čtenářů. Jen tak dál, Ricku Riordane.

HODNOCENÍ: 7/10

Přečtete si moji recenzi na první díl knižní série. ZDE.
Přečtěte si moji recenzi na filmové zpracování. ZDE.
Podívejte se na originální obálku, podle které byla navržena ta česká. ZDE.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Zdena Zdena | Web | 17. prosince 2013 v 15:18 | Reagovat

Řecké ostrovy jsou určitě výbornou volbou jak zažít klid a pohodu u moře. Let zabere pouze chvíli a poté už si kdokoliv může užívat slunce a horkého moře v Řecku. Voda je ve všech koutech Řecka tyrkysově modrá a celá řada řeckých pláží je oceněna modrou vlajkou čistoty.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama