300: Bitva u Thermopyl (300)

17. června 2012 v 21:37 | Cleo |  Filmy
Originální název: 300
Režie: Zack Snyder
Žánr: akční, válečný, historický, fantasy
Rok: 2006
Země: USA
Hrají: Gerard Butler, Lena Headaym, David Wenham,... (zobrazit celý cast)

"Tohle je Sparta. Tohle je film, který vás donutí na starověké Řecko koukat zase z jiné pohledu. 300 odvážných vojáků. Tohle je Bitva u Thermopyl." Flower-Days.blog.cz

Každý z nás se asi v dějepiseu učil o bitvě u Thermopyl. Byla to bitva, jejích výsledek ovlivnil Řecko a okolí na několik dalších století. Kdo ví, co by se dělo v součastnosti, kdyby tehdy bitva dopadla jinak.

Spartský král Leonidas vybral 300 mužů, aby s jejich pomocí přemohli Persii, největší a nejmocnější impérium všech dob. V jeho čele stojí mocný Xerxes. Jediné, co chce, je, aby Sparta a celé Řecko padlo pod něj.

Sparta je ale odjakživa vychovávána k tomu, aby se rozhodně nevzdávala. Vojáci jsou silní, čestní a rozhodnutí padnout v boji pro svoji vlast, neboť to je podle nich hodnotná smrt, ke které byli vychováváni. A tak můžeme sledovat tuto válku v novém rozlišení od v současné době velmi populárního režiséra Zacka Snydera.


Další film apelující na řeckou historii. Přiznejme si to nebo ne, ale Řecko nás všechny v minulosti ovlivnilo. A tak jsem byla ráda, když jsem se mohla podívat na jedno z možných zpracování této legendární bitvy.

Rozhodně se mi na filmu líbilo to prostředí. Kostiméři a kulisáři si s tím hodně pohráli, když všem navrhli tak krásné kostýmy a udělají tak ohromující interiéry. Celé to... echo... na mě udělalo velký dojem. To jsou rozhodně kladné body k mému hodnocení.

Co se mi rozhodně nelíbilo, bylo to, že tomu říkají fantasy. Nelíbili se mi ty nestvůry, co jako by vylezly z Pána prstenů. Tohle není Pán prstenů a být nemá. Tohle nemá být fantasy. Zrádce je nestvůra? Nee. A co ten obr? A ti věstci? Eee, fuj. Nestvůry. Nelidské. Škoda. To tenhle film nepotřeboval. Mnohem více by se mi líbilo, kdyby apeloval na kult dokonalé krásy, kterou Řekové a Římani tolik uctívali.

Bojové scény byly plné napětí a hodně rozstříkané krve, až jste se chvílemi divili, že ta krev nepostříkala i kameru (:D). Já vím, počítačové efekty jsou důležitá věc, některé momenty byly i dost epické, ale záběr na tělo bez hlavy jak se pomalu řítí k zemi (a ano, nezapomeňte ten záběr zpomalit, je to efektivnější) mi přišlo spíše humorné než tragické.

Spartani měli velkou sílu a odvahu, k níž samozřejmě jejich výchova musela vést. Oblíbila jsem si krále Leonidase i jeho, jak jsem mu říkala, profesora Lupina (toho bez oka, co měl závěrečná slova) a bylo mi líto, že Leonidas netrefil Xerxese. Škoda. Ale historie je historie a scénáristi ji nemohou jen tak bezduše přepsat.

Zklamalo mě, že prozrazení soutěsky bylo na poslovi, ne na legendárním "odrazu slunce od štítů Peršanů". Ale chápu, že to tam nemohli zakomponovat, protože, jestli jste si všimli, po celou dobu bylo zataženo a nad soutěskou bylo nebe z Mordoru. (Promiňte, ráda tomu tak říkám.)

Líbilo se mi i zasažení královny do akce. Ani jsem to nečekala. Plánovala jsem si pofňukat za to, že prostě z kongresu či co to bylo odejde uražená s touhou po nedokončené pomstě. Ale vražda? Super. Překvapení, které potěší. I když jsem asi vypadala jako blázen, řvala jsem: "THIS IS SPARTA. Joooo, zabodni ho! Jooo, si super královno!" No to radši nic :D

Krvavá, ale zajímavá podívaná na možné zpracování události, která ovlivnila dějiny celé Evropy. Film o síle, odvaze, kuráži a prostě Spartě. Epilog byl možná trošku odkloněný od dějin, ale film rozhodně nezklamal. Dal se udělat lépe, ale koukat se na to dalo. A docela dobře.

HODNOCENÍ: 8,5/10

Autoři plakátů se opravdu vyblbli. Podívejte se na pár dalších. ZDE.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Byl jsi tu?

Byl jsem tu! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama