Únava a osud světa

25. února 2012 v 22:06 | Cleo |  Filozofický koutek
Tohle není typická filozofická úvaha, ale i tak jsem se rozhodla ji sem zveřejnit.

Nějaký moudrý člověk řekl, že únava nám poskytuje vstup do světa, který jinak nevidíme. Je to svět našeho podvědomí, ve kterém se skrývají pravdy a to, co je ve skutečnosti doopravdy důležité. Vidíme v něm, co je správné a dobré, ukazují se naše největší obavy a cítíme i ty nejmenší starosti.

Být unavený a cítit to je vyčerpávající. Kdo by chctěl vědět pravdu, když nevědomost je sladká? Nikdo z nás nechce pocítit hořkost. Každý z nás to zažívá. Když jste moc unavení, nemůžete usnout. Vaše problémy vás tíží a nechtějí vás nechat odejít. Nepustí vás. Zkuste to popřít. Lhali byste sami sobě.Někteří používají prášky na spaní. Jiní se uklidňují televizí, tím že si čtete, prostě že se snažíte najít cestu od svých myšlenek zpět do reality. Ale napadlo vás někdy, že ta realita... Jsou vaše myšlenky? Ty, co utěsňujete ve své mysli, snažíte se je neslyšet, co se snaží dostat ven, když jste nejslabší?

Poddejte se jim někdy. Vyslechněte je. Zamyslete se nad nimi. Sokratés tvrdil, že uvnitř sebe máme něco jako božský hlas - daimonion. Ten nám našeptává, když něco děláme špatně. Ano, já vím co si myslíte. Chlápek, který žil před 2000 lety. Co ten o tom mohl vědět? Tohle je jiná doba. Jiný svět.

Ale některé věci se nemění. Lidé. Stále touží po penězích, moci a uznání. I když se považujete za vnitřně vyrovnané a dobré lidi, stoupněte si před zrcadlo, podívejte se na sebe a řekněte si: "Nikdy jsem po ničem z toho netoužil." Pokud byste to udělali, byli byste lháři. A popírali byste to sami sobě.

To je ta odpověď. Vy. Můžete ovládnout svět. Každý člověk ovlivňuje dennodenní osudy. A tím, že já píšu tohle, možná ovlivňuje právě vás. Proto vás prosím. Zamyslete se nad vším zlem tohoto světa. A dobrem. Jeden člověk nemůže nést váhu světa. Ale nás, několik miliard, může. Jen je otázka, jak moc budeme spolupracovat a za jakým účelem. Osobní prospěch, nebo něco, co je dobré pro nás pro všechny?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl jsi tu?

Byl jsem tu! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama