Roztomilé malé lhářky

9. února 2012 v 15:14 | Cleo |  Čtenářský deník
Autor: Sara Shepard
Originální název: Pretty Little Liars
Vydáno: BBArt, 2011
Překlad: Anna Školníková
Kniha: 264 stran, 135 x 208, hardback

Už dlouhou dobu jsem uvažovala nad tím, jestli si tuhle knížku přečíst. Četla jsem recezni u Abyss a nakonec jsem se rozhodla, že to risknu. Vyrazila jsem do knihkupectví, kam jsem se po přečtení prvních pár kapitol znovu vracela (to je takový vtipný příběh, ale ten vám asi radši povím jindy).

"Nikdy nevěř hezké holce se strašlivým tajemstvím. Každý má co skrývat - zejména holky ze třetího ročníku střední školy - Spencer, Aria, Emily a Hanna."

Alison byla nejpopulárnější holkou ve městě. Každý se s ní chtěl kamarádit a ti, co s kamarádili byli na vrcholku společenského žebříčku mládeže v Rosewoodu, malém městečku ve Virginii. Byly to Aria, Emily, Spencer a Hanna. Každá skrárývala před světem tajemství, které znala jen Alison. A teď... je Alison pryč. Je pohřešovaná. Je to příšerná představa, že by Ali mohla být mrtvá, ale... pokud by sktečně byla, jejich tajemství by nikdo neobjevil.


Jsou to už tři roky a Aria mezitím strávila 2 roky na Islandu. Zapomněla na Rosewood, zapomněla na Alison, zapomněla na své kamarádky, se kterými se po Alisonině zmizení tak oddálili. Když přijede do města, hned se zamiluje do učitele. Do jejího nového učitele angličtiny. A oni dva nejsou jediný, kdo to ví. A proč jí ta osoba připomíná nevěru jejího táty?

Hanna krade v obchodech. Kvůli vzrušení. Hodně se změnila od té doby, co Alison odešla. Zhubla, zkrásněla a stala se pro mnohé nejatraktivnější holkou v celém Rosewoodu. Ale protože je závislá na smaženém a tučném jídle, které si nepřipouští odmítat, tajně zvrací. A bohužel to neví jen ona.

Spencer měla vždycky slabost pro kluky své sestry - a teď, když potkala Wrena, už to bylo jako droga. Nemohla přestat. Musela neustále a neustále na něj myslet a tajně se s ním scházet. Ale co se stane, pokud to její rodiče a sestra Melissa zjistí? A ani jim to nemusí říct ona nebo Wren. Je tady totiž ještě někdo, kdo ví její tajemství.

Emily byla vždycky zvláštní. Nikdy nějak extra nemilovala kluky, ale holky taky ne, takže jí to všechno připadalo normální. Ale tehdy se zamilovala do Alison. A teďka se zamilovala do holky, která bydlí v Alisonině bývalém domě. Co se stane, pokud někdo zjistí, že je tak trochu... teplá? A ona není jediná kdo to ví. Je tu ještě někdo.
Jak vidíte, člověk, který tohle všechno ví, je zřejmě dokáže dost dobře držet v šachu. Ale kdo to je? Podepisuje se jako A. a neustále holkám posílá tyto podivné zprávy. Nikdo tyhle věci neví. Jen Alison je věděla. Že by byla stále naživu? A kdo je ve skutečnosti A.? Dozvíme se to někdy?

Každý má svá tajemství. To je jasné. Když jsem poprvé četla tuhle knihu, přišlo mi, že je celkem dost psaná stylem Gossip Girl. Někdo záhadný, kdo posílá své zprávy. Nikdo neví, kdo to je. Všichni mají na sobě značkové oblečení, notebooku od Applu a auta od nejdražších luxusních značek.

Na druhou stranu to má i něco nového - tajemno s otázkou: Kdo to sakra je, ta A.? V celém prvním díle si myslíte, že je to Alison, ale ta to přece nemůže být, je mrtvá... nebo ne? A co když se ukáže, že vaše velmi silné podezření je lež? Že to vůbec není Alison, ale někdo jiný? Zase můžete začít odznovu.

Příjemně mě překvapilo, jak pěkně se to čte. Je to celkem napínavé, zábavné a drží vás to v mírném napětí, které se vás ptá: Víte, jak to bude dál? Rozhodně se těším na další díl, zajímá mě, na čí stopu nás A. zase navede, aby nám pak mohla říct, že to vůbec není ona?

HODNOCENÍ: 9/10

P.S. Existuje i stejnohmenný seriál Pretty Little Liars, který prozatím nebyl vysílaný v ČR. Můžete si ho ale pustit v angličtině a stáhnout si k nim titulky. Pokud si ale chcete přečíst nejdříve všechny knihy, navrhuji vám počkat - po shlédnutí seriálu už budete vědět co se bude dít a napětí vyprchá.


Seriál:
Přečtěte si moji recenzi na první sérii seriálu. ZDE.
Přečtěte si moji recenzi na druhou sérii seriálu. ZDE.
Přečtěte si moji recenzi na třetí sérii seriálu. ZDE.

Knižní série:
Přečtete si moji recenzi na první díl knižní série. Právě čtete.
Přečtete si moji recenzi na druhý díl knižní série. ZDE.
Přečtete si moji recenzi na třetí díl knižní série. ZDE.
Přečtěte si moji recenzi na čtvrý díl knižní série. ZDE.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Kterou dívku z Pretty Little Liars máte nejradši?

Aria
Emily
Hanna
Spencer

Komentáře

1 Cheriie__* Cheriie__* | 11. června 2012 v 21:09 | Reagovat

Velmi pěkný článek...:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama