Upíří deníky (Vampire Diaries) / 1. série

3. prosince 2011 v 20:56 | Cleo |  Seriály
Originální název: The Vampire Diaries
Režie a scénář: uvedeno v listu epizod zde
Žánr: drama, horor, romantický
Rok: 2009-2010
Země: USA
Hrají: Nina Dobrev, Ian Somerhalder, Paul Wesley (zobrazit všechny herce)
Série: 1
Počet epizod: 22

Upíři. To slovo je už prostě kult od dob Stmívání. Upíři byli vždycky oblíbené postavy z hororů a thrillerů, ale teď je jich prostě už až moc plno. Na Stmívání jsem, upřímně řečeno, dost alergická, ale když jsem si přečetla o čem jde v Upířích denících, řekla jsem si, že se nic nemá odsuzovat.

Elena Gilbertová je po tragické smrti svých rodičů dost rozhozená. Všechny svoje problémy a smutky píše do svého deníku, ale není jediná, kdo své srdce vylévá do deníku. Stejnou věc dělá i Stefan Salvatore, záhadný nový student v městečku Mystic Falls. Ale on není tak úplně záhadný jako spíš... mrtvý.

Pravdou je, že je upír. Krev je jeho život, i když se snaží být správný a lidem neubližovat. Což mu rozhodně neusnadňuje jeho starší bratr Damon, který má vždycky nějakou vtipnou poznámku. Stejně jako jeho bratr se zamiluje do krásné Eleny... A ona oběma rozhodně někoho připomíná.


Další seriál od televizní stanice CW, na němž jem závislá. Každá epizoda končí otevřeně a tím vám ještě více udržuje v napětí. Díly jsou zajímavé, orginální a Damonovi nikdy nechybí vtipné poznámky. Prostě horor, romantika a komedie v jednom se sympatickými herci (hlavně chválím za obsazení Iana Somerhaldera) a perfektním scénářem.

Jak jsem již řekla, když jsem se rozhodla koukat na Upíří deníky, bylo to až po přečtení knižní předlohy. Věděla jsem, že to vůbec není jako Stmívání, které je mnohdy označováno jako mladší sourozenec Upířích deníků. Věděla jsem, do čeho jdu, ale byla jsem celkem zklamaná, že tvůrci tak málo dodrželi knižní předlohu. Postupem času jsem ale byla za to ráda. Musím přece jen uznat, že knižní Upíří deníky s tím samým z mrtvých vstání a z Damona člověk la la la dost trapné. Ale to dost odbočuju. Knižní sérii VD můžu zjebat někde jinde.

Nechtěla bych být upírka, ale rozhodně by se mi líbilo mít ty schopnosti. Slyšet na míle daleko, pohybovat se rychlostí blesku a být nezranitelná. Ale komu taky ne, že jo? Myslím, že to je jeden z důvodů, proč tolik lidí rádo čte knihy nebo kouká na seriály, kde hlavní roli hrajou právě upíři.

Žádný seriál ale není dokonalý, proto i já mám pár poznámek. Záběrů krve mi přijde možná občas až zbytečně mnoho, ale co byste v upířím dramatu mohli čekat, že? :) Jenom ty z vás, které děsí pohled na krev, musím upozornit, že kečupem se během natáčení rozhodně nešetřilo ;)

Prvních 10 epizod mi přišlo celkem nudných, plných klišé, s občasnými skvělými zvraty. Postavy jsou skvěle napsané, nelezou vám neskutečně na nervy a seriál vás udrží v napětí. Slaďoučké dojímavé rozhovory mezi Stefanem a Elenou typu "miluju tě, ale nemůžu... já prostě nemůžu" štvou, ale záporák Damon to naprosto nahradí.

Dále bych chtěla připomenout jeden fakt. Upíří deníky NEJSOU napodobeninou Stmívání. Stmívání neustále omílá známé klišé: upír se zamiluje do normální holky. Co vyhraje? Touha po krvi nebo láska? To jsem viděla už několikrát, v mnoha filmech, v mnohe knihách. Ve VéDéčkách jsou upíři dva a bojují o obyčejnou holku. Ale to není hlavní stať příběhu. Díky bohu.

Tomuto seriálu nemám v tuto chvíli téměř co vytknout. Elena je sympatická, možná trošku naivní, ale ví, co chce, Stefan možná až trochu moc podobný Edwardovi ze Stmívání, ale Damon to svojí šarmantností a humorem dokonale pokryje. Epizody nejsou zdlouhavé, jsou napínavé a děj pěkně odbíhá, líbí se mi i retrospektiva do roku 1864. Kdyby seriál neobsahoval postvu Damona, stěží bych seriálu dala 7 bodů. Oceňuji tedy genialitu Damona Salvatora a dávám pět hvězd, 10 bodů, 100%, dva palce nahoru a co já vím co ještě. Rozhodně doporučuji.

HODNOCENÍ: 10/10


~~~~~~~
Přečtěte si i moji recenzi na druhou sérii Upířích deníků. Zde.
Přečtěte si moji recenzi na třetí sérii Upířích deníků. Zde.
Přečtěte si moji recenzi na knižní zpravování Upířích deníků. Zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl jsi tu?

Byl jsem tu! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama