Upíří deníky (Vampire Diaries) / 1. - 4. díl

23. listopadu 2011 v 20:58 | Cleo |  Čtenářský deník
Přináším první recenzi na kompletní knižní sérii. Upíří deníky byly první knihy, které jsem přečetla na svém novém Sony eBook readeru. Přečetla jsem ji na můj názor celkem rychle a podle toho vám tady dám stručnější recenzi. Později, jak budou vycházet další díly, budu postupně přidávát informace a samozřejmě občas i sloupce do recenze.

Upozornění. Pokud si chcete přečíst celou sérii a chcete mít něco jako SPOILER, čtěte si vždy jen o té knize, o které se chcete dozvědět. Pokud budete číst o ději v dalších knihách, můžete mít mírně rozuzlený děj. Závěrečná rekapitulace a recenze je obecná.

Upíří deníky 1: Probuzení

Autor: L.J. Smith
Originální název: Vampire Diaries - The Awakening
Vydáno: Fragment
Překlad: Lucie Schürerová
Kniha: 248 stran, 115x183

Elena je populární a oblíbená královna školy. Všichni ji milují, všichni kluci ji chtějí. Až na Stefana, nového kluka ve škole, který se jí snad záměrně vyhýbá. Elena ale uzavře s kamarádkami přísahu, že ho prostě dostane.

Pomalu se rozuzluje příběh - víme, že Stefan je ve skutečnosti upír proměněný v 15. století v Itálii svojí bývalou upírskou přítelkyní Katherine. Ona byla důvodem jeho sporů s jeho bratrem Damonem i to, proč se navzájem zabili a prokleli se tím - navždy upíry...

Damon s tím nějak nebojuje, jen loví, žije a nehledí na city jiných. Stefan se ale snaží být přirozený a lidský. Pije krev jen zvířatům a lidi nezabíjí. Postupem času by ale snad i uvěřil, že ano... Nebo je to snad někdo jiný, kdo na něj hází vraždy, které on klidně mohl spáchat? A jak se zachová Elene, až zjistí jeho tajemství?

Upíří deníky 2: Souboj

Autor: L.J. Smith
Originální název: Vampire Diaries - The Struggle
Vydáno: Fragment
Překlad: Lucie Schürerová
Kniha: 232 stran, 115x183

Elena si konečně zvyká na to, že existuje i něco jiného, než jen lidé - ale že na tomto světě existují i tvorové, o kterých je možná lepší ani nevědět. Ale ne v případě Eleny, když jednoho z nich miluje...

V městečku Fell's Church se rozhodně dějí divné věci. A není to jen TOU upíří záležitostí. Elena i bratři mají pocit, že v městečku je ještě něco jiného, než jen upíři, ale i nějaké jiné temné Síly...

Zvládne se jim Elena postavit, i když na to bude úplně sama? Nebo nakonec zemře a stane se jednou z obávaných, kve sajících nestvůr, které ovládají její milované rodné město? A jak jí s tím pomůžou její kamarádi, Meredith, Bonnie a Matt? A uvidí je vůbec ještě někdy?


Upíří deníky 3: Zášť

Autor: L.J. Smith
Originální název: Vampire Diaries - The Fury
Vydáno: Fragment
Překlad: Lucie Schürerová
Kniha: 240 stran, 115x183

Z Eleny je upír. Otázkou ale je, co ji zabilo? A proč se teďka dějí tak divné věci? Jako by se všichni chystali na nějakou velkou věc, který by se měla stát. Lidé o tom nemají ponětí, ale upíři s vyvynutějšími smysly to cítí...

Závěr knihy se odehrává v podzemní hrobce. Objeví se zde duch Honorie Fellové, která varuje naše hrdiny před nepřítelem, který přichází do města, a oni proti tomu nemohou vůbec nic udělat. Když ale chtějí odejít... je pozdě.

Převratný třetí díl, který nám slibuje smrt jednoho z hlavní trojky. Nebudu vám říkat kdo, ale myslím, že je celkem jasné, že nikdo není mrtvý na dlouho. A možná se setkámě i s legendární Katherine... upírkou, která tohle všechno začala, takže by to měla i ukončit.


Upíří deníky 4: Temné shledání

Autor: L.J. Smith
Originální název: Vampire Diaries - Dark Reunion
Vydáno: Fragment
Překlad: Lucie Schürerová
Kniha: 272 stran, 115x183

Elena je mrtvá. Bratři i její přátelé jsou z toho zničeni, ale Bonnie má děsivé sny, ve kterých ji Elena prosí o pomoc. Večírek u Caroline se změní v naprostý horor, když se rozhodne připojit záhadný muž a jeho upocený kamarád...

Vicky je vážně zraněná. A s tím se musí něco dělat. Je ale naše parta dost silná na to, aby proti tomu něco podnikla? A co se děje s Elenou? Je ještě možné ji zachránit? A jak je na tom její vztah se Stefanem?

Toto je poslední díl série Upíří deníky, která byla 100% napsána L.J.Smith. U dalších dílů jsme na pochybách, protože je zde možnost, že to za ni psal někdo jiný a vydal to pod její jménem - samozřejmě s jejím vědomím.

Co si o této sérii tedy myslím?

Neřekla bych, že bych propadnula nějaké upírské mánii, to opravdu ne. Líbí se mi to tradiční: tajemství a také to, že upíři jsoou silnější a i když se je všichni snažejí zahnat do kouta, mají pořád na vrch. Musím přiznat, že jejich Síly by se mi celkem líbily - postřehy, super-rychlé pohyby...

Konečně jsem našla něco o upírech, co není jen kopie Stmívání. Místo jednoho milujícího upíra jsou tady rovnou DVA, v knize jeden lepší než ten druhý. Samozřejmě, v knize se nacházejí i absurdity a je vidět, že je to dost povrchní, ale je to i tak dost čtivé.

Kniha sama o sobě mi nepřijde moc dobře napsaná, což se projeví i u dalších dílů, kdy SPOILER Elena zemře, ale já to vlastně zjistím až při závěrečné rekapitulaci. Děj je napínavý, zajímavý a nechybí mu zápletka a spád. Líbí se mi, jak se prolínají dva příbehy, mezi tím hlavním a tím ze Stefanovy minulosti. Rozhodně doporučuji k přečtení - co mě ale děsí je ten počet dílů, které mě ještě čekají.

HODNOCENÍ: 8/10


Rozhodně doporučuji i seriálové zpracování. Jediná podobnost s knihou jsou jména hlavních postav. Takže můžete sledovat i číst zároveň a pořád budete v napětí.

Moje recenze na seriál si můžete přečíst zde a zde.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Co je pro tebe nejdůležitější?

Rodina
Láska
Peníze
Vzdelání

Komentáře

1 sisisiska37 sisisiska37 | Web | 25. listopadu 2011 v 21:34 | Reagovat

když budeš číst , tak tě budu navštěvovat pořád ;-) dělám si srandu, budu tě navštěvovat i tak :-D
jinak hezk článek, také mám e-knihu a už ta mám přes padesát knih, je to praktické a pořestože to nemá tu krásnou vůni knih, tak na cesty je to mnohem lepší =D a Upíří deníky jsou také skvělé, jen is myslím, že ten seriál dost zkazili, kdybych rozdělila knihu a seriál tak je to dobrý, ale spojení těchto dvou je katastrofální!!!! =D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama