Odkaz blogu žije dál! Více informací zde.

Král Oidipús

27. října 2011 v 16:03 | Cleo |  Čtenářský deník
Autor: Sofoklés
Originální název: ---
Vydáno: Artur, 2010
Překlad: Ferdinand Stiebitz
Kniha: 84 stran, 110 x 190, paperback

Abych se přiznala, do čtení této knihy jsem se pustila jenom kvůli referátu do školy. Koupila jsem si ji sice sama už asi před půl rokem, ale nějak se mi nechtělo se pustit do čtení. Když jsem tedy už měla důvod proč, tak jsem se začetla. A poprvé vám přináším recenzi na něco historického - jedno z nejstarších řeckých antických dramat.

Nevím, kolik z vás zná klasické Řecké báje a pověsti - takže vám si tak jednoduše shrnu prolog. Bylo nebylo, v řeckých Thébách vládl král Láios a ten měl ženu Iokasté. Neměli spolu žádné děti, ale jednou se jim stejně narodil syn. Láios věřil věštbám a ta mu předpověděla, že ho zabije a ožení se s matkou. A tak ho dal pastýři, ať ho donese do lesa a zabije.

On tak ale neudělal a dítě předal svému příteli, korintskému pastýři, který ho odnesl do Korintu, kde si ho bezdětný král Polybos vzal a vychoval ho jako své vlastní dítě. Neměl tušení, že není jejich vlastní, a tak když obdrží věštbu, že zabije svého vlastního otce a ožení se se svojí matkou, odejde z Korintu, aby je chránil před sebou samým. Po cestě zavraždí starce na kočáru, protože na něj byl hrubý, a přijde do Théb, které sžítá prokletí Sfinx.

Uhádne její hádanku a stane se králem - tím se ožení se svojí vlastní matkou. To ale on netuší. Théby postihne neštěstí - mor. Tím začíná děj tragédie. Oidipús nechá poslat do delfské věštírny - a dozví se, že jediný způsob, jak urovnat hněv bohů a vrátit do Théb život, je vyhnat vraha krále Láia z Théb. A tak se začíná řešit, kdo je vrah. A postupně se jeho děsivý osud odhaluje...


Nejspíš se tomu neříká tragédie pro nic za nic. Celý děj je jasné, jak to dopadne... Nechápu, že když sám sebe Oidipús považuje za vraha, že se svěří nejen své manželce, ale i celému městu. Svůj dramatický osud si vlastně způsbil sám. To on se oslepil, to on způsobil svojí zkázu. To není osud, to je víra v osud, která ho zničila.

HODNOCENÍ: 6,5/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Co je pro tebe nejdůležitější?

Rodina
Láska
Peníze
Vzdelání

Komentáře

1 vestec vestec | Web | 12. ledna 2012 v 23:11 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Najdete mě na těchto sociálních sítích:

Návštěvnost:
TOPlist

© 2010-15 FlowerDays | Hosting blog.cz | Varování a podmínky tohoto blogu
2015 Optimalizováno pro Operu | HD/FullHD