Jíst, meditovat, milovat

4. srpna 2011 v 17:07 | Cleo |  Čtenářský deník
Autor: Elizabeth Gilbertová
Originální název: Eat, Pray, Love
Vydáno: Metafora, 2007
Překlad: Zdík Dušek
Kniha: 256 stran, 129 x 206, hardback

Moje nejlepší kamarádka se mnou v psledních měsících školy příliš nemluvila - a to ani o dějepisu. A to už je co říct. Doufám ale, že to nebylo kvůli mě. Nosila sebou totiž tuhle knihu a říkala, že se jí moc líbí. Tak jsem si řekla, že ji přece mám doma, tak proč si ji nepřečíst.

Elizabeth Gilbertová má všechno, po čem miliony lidí touží: manžela, který ji miluje, dům, který si tak přála, a úspěšnou kariéru. Ale není šťastná. Vždycky si myslela, že tohle všechno jí poskytne perfetkní život, ale zřejmě se spletla. Nechce děti. Nechce rodinu. Chce jiný život a poznat samu sebe.

A tak se rozhodne, že požádá o rozvod, ale její manžel nechce o něčem takovém ani slyšet. Nechápe, proč chce zrovna TOHLE, vždyť přece měla všechno? Rozhodně nechce z manželství odejít bez peněz - naopak. Požaduje, aby mu Liz za takovou ránu zaplatila. A její pomanželský románek její stav neštěstí a prázdnosty ještě prohloubil.

Zoufale hledá cestu ven a pak, zcela přirozeně, končí na podlaze koupelny, kde brečí - a prosí Boha o pomoc. A od té doby se něco změnilo - Liz se rozhodne vzít život do vlastních rukou. Naplánuje si roční cestu po světě napříč Itálií, Indií a Indonésií.


V Itálii se rozhodne hledat radost - cestuje po Itálií, jí těstoviny a pizzu a seznamuje se spoustu zajímavými lidmi, se kterými si procvičuje svoji italštinu. V Indii zase tráví celé dny hledáním zbožnosti - vstává před východem slunce, dodržuje vegetariánskou stravu a medituje...

Elizabeth se cítí mnohem lépe, ale má pocit, že není vyrovnaná - a proto si je naprosto jistá, že zvolila dobře, když se rozhodla strávit 4 měsíce na Bali. Chodí si povídat se starým šamanem, skamarádí se s chudou léčitelkou Wajan a její dcerou Tutti - a má pocit, že jim musí pomoct.

V poslední řadě na Bali i nachází něco, co si rozhodně nemyslela, že někdy najde - lásku. A když se vrací domů do New Yorku, připadá si jako nový, šťastný člověk. Chystá se strávit Vánoce s rodinou a nakonec - bude trávit život mezi Amerikou, Austrálií, Bali a Brazílií.

Celá tato kniha je příjemně čtivý cestopis, popisující cestu ženy, která si ve svém životě nikdy nepřipadala příliš šťastná. Chvilkama mi připadá trošku jako blázen - ale každý přece musíme něčemu věřit, nebo ne?

Chvíli bych se ještě chtěla pozastavit nad 36 příběhy týkající se Indie. Celá tato část byla mírně filozofická a já jsem měla chvilkami pocit, že se snad v těch moudrých myšlenkách utopím - takže s touhle knihou musíte mít chvilkami celkem dost trpělivosti.

Ta se vám rozhodně bude hodit ve chvílích, kdy si povídá sama se sebou (nebo, aby popřela fakt že není schizofrenička, rozhovoru mezi ní a její myslí - prosím, řekněte mi někdo, jaký je v tom rozdíl), se svým vnitřním Bohem nebo neustále dokola popisuje svoje úzkosti.

Moc se mi líbil názor Báry Šťastné, co se týče její životní rovnováhy po napsání tohoto bestselleru. Více můžete číst tady. Rozhodně souhlasím s tím, že mi Elizabeth přijde jako celkem bohatá Američanka, která má peníze na to, aby cestovala a nimrala se sama v sobě - a souhlasím i s tím, že nejlepší je měnit život tam, kde žijete.

Shrnu to. Tato kniha má svoje kouzlo a je svým způsobem i jedinečná a originální. Autorka je celkově vtipná a snaží se čtenářům povědět i některé zajímavosti ohledně míst, které na své roční pouti navštívila. Pokud máte ale šťastný život, rozhodně se nedržte jejího vzoru. Jsou i jiné možnosti.

Hodnocení: 6/10
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Byl jsi tu?

Byl jsem tu! :D

Komentáře

1 therine therine | Web | 4. srpna 2011 v 19:21 | Reagovat

Prý dokonalý film, jak říkala moje kámoška na táboře.

2 myanmar myanmar | Web | 18. prosince 2011 v 12:36 | Reagovat

Velmi pěkná recenze :)
Chtěla jsem jít na film, ale nějak z toho sešlo, protože jsem si chtěla nejdříve přečíst knihu :D Ale k té jsem se zatím taky nedostala, takže mě celá tahle záležitost prozatím úspěšně míjí :) :)
Nejsem si jistá, jestli je to přesně můj šálek kávy, ale na druhou stranu - proč to nezkusit :) Snad jí budou mít v knihovně volnou dřív, než o příštích Vánocích :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama